FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6D9 |
| Lat/Long: | 44-18-46.2000N 083-25-20.3000W 44-18.770000N 083-25.338333W 44.3128333,-83.4223056 (estimated) |
| Elevation: | 605.3 ft. / 184.5 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2015) |
| From city: | 3 miles NE of EAST TAWAS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48730 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI IREG, ALL SUN ON CALL FOR SVC CALL AMGR. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 08 & 26; PAPI RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26 - 122.85. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P at OSC (8 nm N): | 118.7 (989-739-1310) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 125.475/269.45 (OSCODA RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 4802 x 75 ft. / 1464 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 44-18.688593N | | 44-18.851967N |
| Longitude: | 083-25.876248W | | 083-24.799382W |
| Elevation: | 605.3 ft. | | 604.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 086 magnetic, 078 true | | 266 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. tree, 421 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 34 ft. tree, 363 ft. from runway, 278 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | IOSCO COUNTY 422 LAKE ST TAWAS CITY, MI 48763 Phone 989-362-5832 |
| Manager: | JAY SAMUELS 1131 AULERICH RD EAST TAWAS, MI 48730-9565 Phone 989-305-0126 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOSC - Oscoda/Wurtsmith Airport (8 nm N)
Y31 - West Branch Community Airport (33 nm W)
KBAX - Huron County Memorial Airport (37 nm SE)
KAPN - Alpena County Regional Airport (46 nm N)
KGDW - Gladwin Zettel Memorial Airport (50 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photographer = Nick Ortenburger Pilot = Travis Worthington
Do you have a better or more recent aerial photo of Iosco County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:30 | | 09:30 |
| Sunrise | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunset | | 20:56 | | 00:56 |
| Evening civil twilight | | 21:30 | | 01:30 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 13:47:36 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 09:47:36 |
|
| METAR |
KOSC 8nm N | 181335Z AUTO 22008KT 10SM CLR 22/14 A2989 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAPN 46nm N | 181120Z 1812/1912 12006KT 5SM BR SCT004 FM181500 22012G25KT P6SM SCT100 PROB30 1819/1821 3SM TSRA BKN025CB FM190000 21007KT P6SM BKN015 FM190300 19004KT P6SM BKN009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|