FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 6B6 |
| Lat/Long: | 42-27-37.3875N 071-31-04.8428W 42-27.623125N 071-31.080713W 42.4603854,-71.5180119 (estimated) |
| Elevation: | 280 ft. / 85 m (estimated) |
| Variation: | 16W (1985) |
| From city: | 2 miles N of STOW, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 01775 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BDR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0900-1600 |
| Pattern altitude: | 1312 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| BOSTON APPROACH: | 124.4 |
| BOSTON DEPARTURE: | 124.4 |
| WX ASOS at BED (10 nm E): | 124.6 (781-372-5512) |
| WX ASOS at FIT (12 nm NW): | 135.175 (978-343-9121) |
| WX AWOS-3PT at ASH (19 nm N): | 125.1 (603-578-0473) |
| WX ASOS at ORH (20 nm SW): | PHONE 508-767-5851 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BOSr301/24.2 | | BOSTON VOR/DME | | 112.70 | | 16W |
| GDMr116/24.4 | | GARDNER VOR/DME | | 116.95 | | 14W |
| PUTr040/33.6 | | PUTNAM VOR/DME | | 117.40 | | 14W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 3110 x 48 ft. / 948 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 42-27.398000N | | 42-27.888167N |
| Longitude: | 071-31.230833W | | 071-31.032333W |
| Elevation: | 280.0 ft. | | 268.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 033 magnetic, 017 true | | 213 magnetic, 197 true |
| Markings: | basic, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 156 ft. trees, lighted, 2085 ft. from runway, 13:1 slope to clear | | 98 ft. trees, marked, 1750 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 15:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 1600 x 40 ft. / 488 x 12 m |
| Surface: | turf, in excellent condition |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 42-27.621833N | | 42-27.546833N |
| Longitude: | 071-31.152333W | | 071-30.811333W |
| Elevation: | 259.0 ft. | | 254.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 122 magnetic, 106 true | | 302 magnetic, 286 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 300 ft. from runway, 125 ft. of centerline, 10:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 400 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MINUTE MAN AIRFIELD INC 302 BOXBORO RD STOW, MA 01775 Phone 978-897-3933 |
| Manager: | DONALD MC PHERSON 302 BOXBORO RD STOW, MA 01775 Phone 978-897-3933 |
Additional Remarks
| - | TPA FOR LGT ACFT 1032 FT AGL. |
| - | BFR USING RWY 12/30 CALL AMGR TO DTRM RWY CONDS. |
| - | TREE OBSTN IN APCH; PRIM & TRSN SFCS RWYS 03 & 12/30. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCS IN EFCT NTFY AMGR 978-897-3933 OF INTN TO OPR BTN 2300-0600. |
| - | FOR CD CTC BOSTON APCH AT 603-594-5552. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (472KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBED - Laurence G Hanscom Field Airport (10 nm E)
KFIT - Fitchburg Municipal Airport (12 nm NW)
KASH - Boire Field Airport (19 nm N)
KORH - Worcester Regional Airport (20 nm SW)
1B6 - Hopedale Industrial Park Airport (21 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Karl Swenson
Photo taken 29-Sep-2013
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Minute Man Air Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:46 | | 08:46 |
| Sunrise | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunset | | 20:07 | | 00:07 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 04:19:01 |
| Local (UTC-4) | 22-May-2026 00:19:01 |
|
| METAR |
KBED 10nm E | 220351Z AUTO 00000KT 10SM CLR 10/06 A3030 RMK AO2 SLP272 T01000056
|
KFIT 12nm NW | 220352Z AUTO 34004KT 10SM CLR 10/02 A3031 RMK AO2 SLP266 T01000022 $
|
KASH 18nm N | 220356Z AUTO 29003KT 10SM CLR 11/03 A3032 RMK AO2 SLP265 T01110033
|
KORH 19nm SW | 220354Z AUTO 36007KT 10SM CLR 13/M02 A3030 RMK AO2 SLP263 T01281022
|
|
| TAF |
KBED 10nm E | 211720Z 2118/2218 31006KT P6SM SCT150 FM212300 VRB03KT P6SM BKN250 FM221400 06005KT P6SM FEW230
|
KORH 19nm SW | 211720Z 2118/2218 30010KT P6SM SCT150 FM220500 02005KT P6SM BKN240 FM221400 06007KT P6SM SCT230
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|