FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 79J |
| Lat/Long: | 31-18-30.1000N 086-23-32.0000W 31-18.501667N 086-23.533333W 31.3083611,-86.3922222 (estimated) |
| Elevation: | 310.2 ft. / 94.5 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2005) |
| From city: | 4 miles E of ANDALUSIA, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36420 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | 79J (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0730-1630, ALL MON - FRI 0630-0000 AFT HRS SVC CALL 334-222-0638/334-427-0733 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 11 & 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 134.875 (334-222-9770) |
| CAIRNS APPROACH: | 133.45 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 133.45 |
| WX ASOS at 0J4 (16 nm S): | 124.175 (251-216-1056) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EDNr275/(25.1) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| CEWr024/32.5 | | CRESTVIEW VORTAC | | 115.90 | | 03E |
| OZRr277/34.2 | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| HEYr267/(38.1) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 268/21.1 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
| BLOOD | | 209/34.6 | | 365 | | 04W | | TOI | - --- .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL SELF SERVE AVBL 24 HRS. A+:MILITARY CONTRACT FUEL AVBL MON-FRI 0700-2400, OTHER TIMES CALL (334) 222-0638 |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 98.0 | | Double wheel: | 160.0 | | Double tandem: | 275.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | MARKINGS FAIR DUE TO FADING |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 31-18.642895N | | 31-18.359393N |
| Longitude: | 086-24.085857W | | 086-22.981555W |
| Elevation: | 309.9 ft. | | 299.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 109 magnetic, 107 true | | 289 magnetic, 287 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 102 ft. tree, 2795 ft. from runway, 100 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 54 ft. tree, 1535 ft. from runway, 176 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ANDALUSIA ARPT AUTH 21861 BILL BENTON LANE ANDALUSIA, AL 36421 Phone 334-222-6598 |
| Manager: | JED BLACKWELL 21861 BILL BENTON LANE ANDALUSIA, AL 36421 Phone 334-222-6598 JED BLACKWELL |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CAIRNS APCH AT 334-255-8402, WHEN APCH CLSD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (245KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (256KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (480KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0J4 - Florala Municipal Airport (16 nm S)
KEDN - Enterprise Municipal Airport (25 nm E)
KSXS - Shell Army Heliport (28 nm E)
33J - Geneva Municipal Airport (31 nm SE)
KCEW - Bob Sikes Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 05-May-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of South Alabama Regional Airport at Bill Benton Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 22-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 05:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:38 | | 00:38 |
| Evening civil twilight | | 20:05 | | 01:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 01:02:39 |
| Local (UTC-5) | 22-May-2026 20:02:39 |
|
| METAR |
| K79J | 230056Z AUTO 00000KT 10SM SCT120 22/21 A2997 RMK AO2 SLP145 T02170211 TSNO
|
K0J4 16nm S | 230058Z AUTO 12003KT 10SM OVC120 22/21 A3000 RMK AO2 SLP154 T02220206
|
|
| TAF |
KOZR 35nm E | 211800Z 2118/2224 18003KT 9999 SCT055 SCT080 BKN170 QNH2995INS BECMG 2120/2121 17003KT 9999 VCTS BKN060 OVC090 QNH2991INS BECMG 2200/2201 19006KT 9999 NSW BKN055 OVC080 QNH2996INS BECMG 2207/2208 17003KT 8000 BR BKN008 QNH2998INS BECMG 2214/2215 16009KT 9999 NSW BKN016 OVC023 QNH2999INS BECMG 2219/2220 21009KT 9999 -SHRA VCTS BKN015 OVC023 QNH2994INS TX32/2119Z TN22/2209Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|