FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 93Y |
| Lat/Long: | 41-13-49.1870N 097-07-21.1110W 41-13.819783N 097-07.351850W 41.2303297,-97.1225308 (estimated) |
| Elevation: | 1617.7 ft. / 493.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2005) |
| From city: | 1 mile S of DAVID CITY, NE |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 68632 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | COLUMBUS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OLU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| OMAHA APPROACH: | 124.0 |
| OMAHA DEPARTURE: | 124.0 |
| WX AWOS-3PT at OLU (16 nm NW): | 125.525 (402-563-3895) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OLUr135/16.4 | | COLUMBUS VOR/DME | | 116.95 | | 08E |
| LNKr308/25.2 | | LINCOLN VORTAC | | 116.10 | | 09E |
| SCBr219/31.6 | | SCRIBNER VOR/DME | | 111.00 | | 06E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAHOO | | 263/23.6 | | 400 | | 06E | | AHQ | .- .... --.- |
| YORK | | 042/30.0 | | 257 | | 06E | | JYR | .--- -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 3676 x 60 ft. / 1120 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 41-14.036168N | | 41-13.536928N |
| Longitude: | 097-07.508718W | | 097-07.055540W |
| Elevation: | 1613.1 ft. | | 1616.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 141 magnetic, 146 true | | 321 magnetic, 326 true |
| Displaced threshold: | 74 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:3675 TODA:3675 ASDA:3675 LDA:3600 | | TORA:3675 TODA:3675 ASDA:3675 LDA:3675 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. road, 422 ft. from runway, 16:1 slope to clear RWY 14 CLNC SLP 33:1 FOR TREE 1892 FT OUT, 58 FT ABV, 89R. 37:1 FM DSPLCD THLD FOR ROAD. | | none |
Runway 1/19
| Dimensions: | 2114 x 120 ft. / 644 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | RWY 01/19 NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 41-13.709108N | | 41-14.045990N |
| Longitude: | 097-07.531190W | | 097-07.415033W |
| Elevation: | 1612.4 ft. | | 1613.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 015 true | | 190 magnetic, 195 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF DAVID CITY P.O. BOX 191 DAVID CITY, NE 68632-0191 Phone 402-367-3135 |
| Manager: | CHRIS KROESING 174 WEST E STREET DAVID CITY, NE 68632-1531 Phone 402-367-3109 FOR SVCS OR EMERG, CALL 402-367-3109/7400. |
Additional Remarks
| A57-01 | RWY 01 SLOPE 37:1, DUE TO FENCE 4 FT ABV, 148 FT FROM RWY END, 134R. |
| A57-19 | RWY 19 SLOPE 30:1 DUE TO ROAD 14 FT ABV, 420 FT FM RWY END, 0B. |
| - | FOR CD CTC OMAHA APCH AT 402-682-4395. |
| - | FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (211KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (370KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOLU - Columbus Municipal Airport (16 nm NW)
KSWT - Seward Municipal Airport (22 nm S)
KAHQ - Wahoo Municipal Airport (24 nm E)
KLNK - Lincoln Airport (28 nm SE)
KFET - Fremont Municipal Airport (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Chase Holoubek
Photo taken 18-Jun-2017
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of David City Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunrise | | 06:31 | | 11:31 |
| Sunset | | 20:21 | | 01:21 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 01:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 03:51:13 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 22:51:13 |
|
| METAR |
KOLU 16nm NW | 290256Z AUTO 29005KT 10SM OVC041 06/05 A3015 RMK AO2 SLP220 60000 T00610050 53014
|
KAHQ 24nm E | 290335Z AUTO 31008KT 10SM OVC060 08/06 A3014 RMK AO2 T00800057
|
KLNK 29nm SE | 290254Z 33010KT 10SM BKN048 OVC080 08/06 A3014 RMK AO2 RAE07 SLP209 P0000 60000 T00780056 53017
|
KJYR 30nm SW | 290335Z AUTO 32006KT 10SM BKN050 05/05 A3014 RMK AO2
|
KFET 30nm NE | 290335Z AUTO 30007KT 10SM OVC055 08/06 A3014 RMK AO2 T00750058
|
|
| TAF |
KLNK 29nm SE | 281721Z 2818/2918 02009KT P6SM OVC045 FM282200 34006KT P6SM VCSH BKN060 FM290200 32004KT P6SM SCT080 FM290600 32002KT P6SM FEW220
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|