FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 9A4 |
| Lat/Long: | 34-39-29.3700N 087-20-54.8090W 34-39.489500N 087-20.913483W 34.6581583,-87.3485581 (estimated) |
| Elevation: | 588 ft. / 179 m (estimated) |
| Variation: | 03W (2015) |
| From city: | 2 miles NE of COURTLAND, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35618 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1986 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | HIRL RWY 13/31 PRESET LOW INTST, TO INCR INTST - CTAF. NO TWY LGTS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3P: | 118.525 (256-637-0903) |
| HUNTSVILLE APPROACH: | 118.05 |
| HUNTSVILLE DEPARTURE: | 118.05 |
| WX ASOS at MSL (14 nm W): | 119.425 (256-383-2304) |
| WX ASOS at DCU (20 nm E): | 118.375 (256-350-4270) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 120.8/307.0 (HUNTSVILLE RCAG) WHEN HUNTSVILLE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RQZr255/36.2 | | ROCKET VORTAC | | 112.20 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:100LL FUEL AVBL 24/7 WITH CC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 4994 x 100 ft. / 1522 x 30 m |
| Surface: | concrete, in poor condition CONC BLOCKS/JOINTS UNEVEN AT APCH END RWY 31. |
| Runway edge lights: | high intensity |
| Runway edge markings: | MKNGS SVRLY FADED |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 34-39.690045N | | 34-39.161165N |
| Longitude: | 087-21.223450W | | 087-20.459938W |
| Elevation: | 581.5 ft. | | 571.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 133 magnetic, 130 true | | 313 magnetic, 310 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3484 x 150 ft. / 1062 x 46 m |
| Surface: | concrete, in poor condition SVRL CONC BLOCKS/JOINTS ARE UNEVEN 200 FT FM PAVEMENT END OF RWY 36. POTHOLES AND LOOSE CHUNKS OF CONC PRESENT ON RWY 18/36. |
| Runway edge markings: | RWY 36 MARKINGS FADED. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 34-39.867167N | | 34-39.295000N |
| Longitude: | 087-21.046833W | | 087-20.986000W |
| Elevation: | 588.0 ft. | | 580.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 175 true | | 358 magnetic, 355 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAWRENCE COUNTY COMMISSION P. O. BOX 307 MOULTON, AL 35650 Phone 256-974-0663 |
| Manager: | GLENN REIST 52 AIR FORCE STREET COURTLAND, AL 35618 Phone 256-318-4536 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC HUNTSVILLE APCH AT 256-542-2070, WHEN APCH CLSD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (232KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (154KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (316KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMSL - Northwest Alabama Regional Airport (14 nm W)
KDCU - Pryor Field Regional Airport (20 nm E)
M22 - Bill Pugh Field Airport (22 nm SW)
5M0 - Hartselle/Morgan County Regional Airport (25 nm SE)
1M4 - Posey Field Airport (26 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Courtland Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 10:19 |
| Sunrise | | 05:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:45 | | 00:45 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 01:03:08 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 20:03:08 |
|
| METAR |
| K9A4 | 170055Z AUTO 17004KT 10SM CLR 22/18 A3004 RMK AO2
|
KMSL 14nm NW | 170053Z AUTO 15003KT 10SM CLR 24/18 A3001 RMK AO2 SLP156 T02390183 $
|
KDCU 20nm E | 170053Z AUTO 15005KT 10SM CLR 24/17 A3003 RMK AO2 SLP164 T02440172 $
|
|
| TAF |
KMSL 14nm NW | 161720Z 1618/1718 18007KT P6SM BKN250 FM170000 VRB04KT P6SM SCT250 FM171500 18007G18KT P6SM BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|