FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ALI |
| Lat/Long: | 27-44-27.2000N 098-01-37.0000W 27-44.453333N 098-01.616667W 27.7408889,-98.0269444 (estimated) |
| Elevation: | 178.2 ft. / 54.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles SE of ALICE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78332 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ALI (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 AFT HRS SVC, CALL 361-664-2656. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 31; REILS RWY 13; PAPI RWY 17 & 35 - CTAF. MIRL RWYS 13/31 & 17/35 PRESET LOW INTST DUSK-2300; TO INCR INTST OR ACTVT AFT 2300 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.225 (361-668-0069) |
| KINGSVILLE APPROACH: | 119.9 |
| KINGSVILLE DEPARTURE: | 119.9 |
| WX AWOS-3P at IKG (11 nm S): | 119.075 (361-592-9152) |
| WX AWOS-3 at RBO (18 nm E): | 118.175 (361-767-1982) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY HOUSTON ARTCC (ZHU) ON FREQS 128.15/350.3 (SARITA RCAG) WHEN KINGSVILLE APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ALI at field | | ALICE VOR | | 114.50 | | 06E |
| CRPr243/32.4 | | CORPUS CHRISTI VORTAC | | 115.50 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL AVBL 24 HRS AT SELF-SVC PUMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 5997 x 100 ft. / 1828 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 27-44.718962N | | 27-44.025390N |
| Longitude: | 098-02.033605W | | 098-01.240005W |
| Elevation: | 177.6 ft. | | 166.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 134 true | | 308 magnetic, 314 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/DME |
| Obstructions: | 15 ft. road, 690 ft. from runway, 570 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 4490 x 100 ft. / 1369 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 27-44.706810N | | 27-43.965778N |
| Longitude: | 098-01.609515W | | 098-01.601173W |
| Elevation: | 173.3 ft. | | 171.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 179 true | | 353 magnetic, 359 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. trees, 1086 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | 30 ft. pline, 1300 ft. from runway, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALICE & JIM WELLS CO PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-668-7210 |
| Manager: | MICHAEL ESPARZA PO DRAWER 3229 ALICE, TX 78333 Phone 361-453-1721 CITY/ARPT MGR. |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC HOUSTON ARTCC AT 281-230-5622. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 13 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 31 | |
download (252KB) |
| LOC/DME RWY 31 | |
download (229KB) |
| VOR RWY 31 | |
download (195KB) |
| VOR-A | |
download (155KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KNOG - Orange Grove Naval Auxiliary Field (9 nm N)
KIKG - Kleberg County Airport (11 nm S)
KRBO - Nueces County Airport (18 nm E)
KNQI - Kingsville Naval Air Station (18 nm SE)
KCRP - Corpus Christi International Airport (28 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of KALI Aviation Staff
Photo taken 05-Dec-2015
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Alice International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:00 | | 12:00 |
| Sunrise | | 07:23 | | 12:23 |
| Sunset | | 19:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 01:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 14:57:17 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 09:57:17 |
|
| METAR |
| KALI | 011453Z AUTO 17014G21KT 10SM BKN021 OVC027 26/20 A2995 RMK AO2 SLP140 T02560200 51007
|
KNOG 10nm N | 011356Z AUTO 14014G19KT 10SM FEW017 OVC027 24/21 A2996 RMK AO2 SLP126 T02390206 PNO $
|
KIKG 11nm S | 011435Z AUTO 14010G15KT 10SM OVC020 25/20 A2996 RMK AO2 T02500202
|
KRBO 18nm E | 011435Z AUTO 16013KT 10SM SCT013 SCT018 OVC033 25/22 A2998 RMK AO2 T02500215 PWINO
|
KNQI 18nm SE | 011356Z 15014G20KT 10SM FEW012 OVC033 24/21 A2996 RMK AO2 SLP141 T02440211 $
|
|
| TAF |
| KALI | 011122Z 0112/0212 14008KT P6SM BKN025 TEMPO 0114/0117 15014G22KT SCT025 FM011700 15016G24KT P6SM FEW025 SCT040 FM012200 14020G28KT P6SM FEW040 FM020400 15015G22KT P6SM BKN020 FM020600 14014KT P6SM BKN015
|
KNQI 18nm SE | 0112/0207 14010KT 9999 VCSH SCT012 BKN025 OVC040 510103 QNH2990INS TEMPO 0112/0115 16014G21KT -SHRA BKN012 OVC028 BECMG 0115/0117 14020G28KT 9999 NSW SCT030 SCT050 BKN250 510004 QNH2987INS TEMPO 0117/0119 16016G25KT BKN030 BKN050 BKN250 FM011900 13022G33KT 9999 SCT050 SCT250 510004 QNH2975INS FM020200 15015G22KT 9999 SCT015 BKN025 BKN250 500000 QNH2983INS TX31/0119Z TN21/0112Z AMD 1200 COR 1215 FN20042
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|