FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AOH |
| Lat/Long: | 40-42-26.9207N 084-01-37.4810W 40-42.448678N 084-01.624683W 40.7074780,-84.0270781 (estimated) |
| Elevation: | 975.3 ft. / 297.3 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 5 miles SE of LIMA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45804 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOH (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0900-1600, ALL SUN 1300-1700 UNATNDD NEW YEARS DAY, EASTER, THANKSGIVING, & CHRISTMAS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; HIRL RWY 10/28 - CTAF. PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 128.725 (419-224-6098) |
| COLUMBUS APPROACH: | 121.825 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at AXV (18 nm SW): | 128.325 (419-753-2821) |
| WX AWOS-3 at I95 (18 nm E): | 126.4 (419-675-0781) |
| WX AWOS-3 at OWX (20 nm N): | 120.525 (419-523-4151) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FBCr222/19.3 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| RODr007/25.2 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 6000 x 150 ft. / 1829 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-42.416505N | | 40-42.416297N |
| Longitude: | 084-02.341162W | | 084-01.042705W |
| Elevation: | 949.3 ft. | | 975.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 090 true | | 276 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 63 ft. trees, 2140 ft. from runway, 193 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear | | 47 ft. tree, 1685 ft. from runway, 361 ft. left of centerline, 31:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ALLEN COUNTY RGNL ARPT AUTH PO BOX 1401 LIMA, OH 45802-1401 Phone 419-227-3225 |
| Manager: | JOSH TATTRIE 700 AIRPORT DR LIMA, OH 45804-4201 Phone 419-227-3225 CELL 567-712-9529. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH ON FREQ, IF UNA CALL 614-338-8537. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 28 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (236KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
5G7 - Bluffton Airport (13 nm NE)
KAXV - Neil Armstrong Airport (18 nm SW)
I95 - Hardin County Airport (18 nm E)
KOWX - Putnam County Airport (20 nm N)
KEDJ - Bellefontaine Regional Airport (22 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Apr-2019
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lima Allen County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 20:58 | | 00:58 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 20:50:55 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 16:50:55 |
|
| METAR |
| KAOH | 292030Z AUTO VRB04KT 10SM FEW023 SCT029 BKN037 14/11 A2981 RMK AO2 T01440106
|
KAXV 18nm SW | 292035Z AUTO 28012KT 10SM SCT028 BKN039 OVC090 14/11 A2983 RMK AO2 P0005
|
KOWX 20nm N | 292035Z AUTO 03007KT 10SM BKN023 BKN050 OVC100 14/10 A2983 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFDY 25nm NE | 291733Z 2918/3018 36009KT P6SM OVC015 FM292100 35010KT 4SM -SHRA OVC025 FM300300 34009KT P6SM OVC008 FM301200 31009KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|