FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | CNK |
| Lat/Long: | 39-32-59.5240N 097-39-07.3460W 39-32.992067N 097-39.122433W 39.5498678,-97.6520406 (estimated) |
| Elevation: | 1488.1 ft. / 453.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 2 miles S of CONCORDIA, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 66901 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CNK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; PAPI RWY 18 & 36 - CTAF. MIRL RWY 18/36 PRESET MED INTST DUSK-2200; AFT 2200 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 123.825 (785-262-9693) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 134.9/363.2 (SALINA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SLNr351/37.5 | | SALINA VORTAC | | 117.10 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4000 x 75 ft. / 1219 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 5 /F/C/Y/U | | Single wheel: | 8.0 | | Double wheel: | 10.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 39-33.313253N | | 39-32.654448N |
| Longitude: | 097-39.130323W | | 097-39.125055W |
| Elevation: | 1475.6 ft. | | 1488.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 180 true | | 354 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 4 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 6 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 12/30
| Dimensions: | 2040 x 60 ft. / 622 x 18 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 39-33.121373N | | 39-32.894938N |
| Longitude: | 097-39.272513W | | 097-38.951790W |
| Elevation: | 1470.8 ft. | | 1456.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 126 magnetic, 132 true | | 306 magnetic, 312 true |
| Markings: | none | | none |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. pole, marked, 176 ft. from runway, 5:1 slope to clear CTLG OBSTN EXCEEDS 45 DEG SLP. | | 15 ft. fence, marked, 50 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CONCORDIA BOX 603 (CITY OFFICE) CONCORDIA, KS 66901 |
| Manager: | FULLER BATES 701 WASHINGTON CONCORDIA, KS 66901 Phone 785-243-2670 |
Additional Remarks
| - | RDO CTL MODEL AIRPLANE TO 400 FT EAST; EVENING, WKEND & HOL. |
| - | FOR CD CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
| - | FUEL AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (213KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (195KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (356KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRPB - Belleville Municipal Airport (16 nm N)
K61 - Moritz Memorial Airport (23 nm W)
KCYW - Clay Center Municipal Airport (25 nm SE)
K38 - Washington County Veteran's Memorial Airport (30 nm E)
12K - Superior Municipal Airport (35 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joel Elder
Photo taken 19-Sep-2020
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Blosser Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 11:07 |
| Sunrise | | 06:36 | | 11:36 |
| Sunset | | 20:20 | | 01:20 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 01:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 18:20:27 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 13:20:27 |
|
| METAR |
| KCNK | 281755Z AUTO VRB05KT 10SM -RA BKN027 OVC095 11/05 A3006 RMK AO2 RAB47 SLP181 P0000 60000 T01060050 10106 20056 50002
|
|
| TAF |
KSLN 46nm S | 281742Z 2818/2918 07010G17KT P6SM BKN020 FM282100 02010KT P6SM BKN040 FM290600 36005KT P6SM SCT240
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|