FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | E11 |
| Lat/Long: | 32-19-50.7107N 102-31-46.8742W 32-19.845178N 102-31.781237W 32.3307530,-102.5296873 (estimated) |
| Elevation: | 3174 ft. / 967.4 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (1990) |
| From city: | 1 mile NE of ANDREWS, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79714 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SJT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWYS 16 & 34; PAPI RWYS 02 & 20; MIRL RWYS 02/20 & 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.2 (432-524-2471) |
| MIDLAND APPROACH: | 124.6 [0600-0000] |
| MIDLAND DEPARTURE: | 124.6 [0600-0000] |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 133.1/298.95 (MIDLAND RCAG) WHEN MIDLAND APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MAFr307/25.9 | | MIDLAND VORTAC | | 112.60 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5816 x 75 ft. / 1773 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 23.0 | | Double wheel: | 37.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 32-20.406982N | | 32-19.482990N |
| Longitude: | 102-32.036033W | | 102-31.733652W |
| Elevation: | 3174.0 ft. | | 3167.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 155 magnetic, 164 true | | 335 magnetic, 344 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 64 ft. tree, 1200 ft. from runway, 542 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 46 ft. trees, 1190 ft. from runway, 126 ft. left and right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3893 x 75 ft. / 1187 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 32-19.504370N | | 32-20.079872N |
| Longitude: | 102-31.948832W | | 102-31.613917W |
| Elevation: | 3165.5 ft. | | 3168.3 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 017 magnetic, 026 true | | 197 magnetic, 206 true |
| Displaced threshold: | 954 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 285 ft. from runway, 138 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear 2 FT. POSTS/CABLE FENCE. | | 10 ft. gnd, 514 ft. from runway, 125 ft. left and right of centerline, 31:1 slope to clear |
Runway 11/29
| Dimensions: | 3048 x 75 ft. / 929 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 32-19.857557N | | 32-19.587445N |
| Longitude: | 102-31.832937W | | 102-31.333795W |
| Elevation: | 3165.9 ft. | | 3157.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 114 magnetic, 123 true | | 294 magnetic, 303 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 55 ft. trees, 940 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 45 ft. pole, 1830 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 36:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 25 x 25 ft. / 8 x 8 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 32-19.550000N | | |
| Longitude: | 102-31.866667W | | |
| Elevation: | 3174.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ANDREWS COUNTY 201 N. MAIN ANDREWS, TX 79714 Phone 432-524-1401 |
| Manager: | ROBERT VARGAS 853 E. BROADWAY ANDREWS, TX 79714 Phone 432-524-1447 |
Additional Remarks
| A52-H1 | 60 FT RTG BCN 172 FT EAST (80 DEG). |
| - | FOR CD CTC MIDLAND APCH AT 432-563-2123. WHEN APCH CLSD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (236KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (117KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (113KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGNC - Gaines County Airport (22 nm N)
KODO - Odessa Airport-Schlemeyer Field (26 nm S)
KMDD - Midland Airpark (28 nm SE)
KMAF - Midland International Air and Space Port Airport (29 nm SE)
KLUV - Lamesa Municipal Airport (40 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Andrews County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:18 | | 11:18 |
| Sunrise | | 06:46 | | 11:46 |
| Sunset | | 20:49 | | 01:49 |
| Evening civil twilight | | 21:17 | | 02:17 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-May-2026 04:52:52 |
| Local (UTC-5) | 29-May-2026 23:52:52 |
|
| METAR |
| KE11 | 300435Z AUTO 18010KT 10SM CLR 25/16 A2990 RMK AO2 T02500161
|
|
| TAF |
KMAF 28nm SE | 291859Z 2919/3018 20014G20KT P6SM SCT045 BKN250 FM300200 18012KT P6SM SCT200 FM301200 22013KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|