FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | F14 |
| Lat/Long: | 33-56-51.3977N 098-36-58.1316W 33-56.856628N 098-36.968860W 33.9476105,-98.6161477 (estimated) |
| Elevation: | 1005.1 ft. / 306.4 m (surveyed) |
| Variation: | 10E (1965) |
| From city: | 8 miles NW of WICHITA FALLS, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76367 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| SHEPPARD APPROACH: | 118.2 |
| SHEPPARD DEPARTURE: | 118.2 |
| WX ASOS at SPS (7 nm E): | PHONE 940-208-0073 |
| WX AWOS-3 at CWC (8 nm SE): | 119.625 (940-766-2967) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 133.5/350.35 (WICHITA FALLS RCAG) WHEN SHEPPARD APCH CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SPSr195/2.6 | | WICHITA FALLS VORTAC | | 112.70 | | 10E |
| LAWr188/34.4 | | LAWTON VOR/DME | | 116.85 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC FUEL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3320 x 40 ft. / 1012 x 12 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 8.0 | | Double wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | low intensity RWY 13/31 NSTD LIRL. RWY 13 THLD LGTS 2 GREEN/RED; RWY 31 THLD LGTS 2 GREEN/RED. |
| Runway edge markings: | MARKINGS NSTD; NRS & CNTRLN SMALL. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-57.076517N | | 33-56.650933N |
| Longitude: | 098-37.208550W | | 098-36.795550W |
| Elevation: | 1004.4 ft. | | 981.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 141 true | | 311 magnetic, 321 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 200 ft. from runway, 57 ft. right of centerline 4 FT FENCE 0-143 FT DSTC, 15 FT RD 126 FT DSTC. | | 20 ft. tree, 375 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear 6 FT BANK 50 FT DSTC. |
Runway 4/22
| Dimensions: | 3107 x 100 ft. / 947 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 33-56.639100N | | 33-56.972417N |
| Longitude: | 098-37.203483W | | 098-36.736800W |
| Elevation: | 984.0 ft. | | 984.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 039 magnetic, 049 true | | 219 magnetic, 229 true |
| Obstructions: | 34 ft. pline, marked, 50 ft. from runway, 1:1 slope to clear | | 38 ft. trees, 130 ft. from runway, 90 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear |
Runway 16/34
| Dimensions: | 2037 x 42 ft. / 621 x 13 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 33-57.089083N | | 33-56.755767N |
| Longitude: | 098-36.936817W | | 098-36.886800W |
| Elevation: | 983.0 ft. | | 995.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 163 magnetic, 173 true | | 343 magnetic, 353 true |
| Obstructions: | 4 ft. fence, 80 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | 30 ft. pline, lighted, 1000 ft. from runway, 33:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | JOHN HOOKER 2926 HAWS ROAD IOWA PARK, TX 76367 Phone 940-781-7246 |
| Manager: | JOHN HOOKER 2926 HAWS ROAD IOWA PARK, TX 76367 Phone 940-781-7246 |
Additional Remarks
| - | UNLGTD TOWER 150'AGL 2MI SOUTH. |
| - | INTENSIVE JET TRAINER TFC 2800-4500 FT MSL VICINITY OF ARPT & SHEPPARD AFB 6 MILES NE. CTC APCH CTL FOR TFC ADVISORIES. |
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| VOR-B | |
download (174KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (308KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSPS - Sheppard Air Force Base/Wichita Falls Municipal Airport (7 nm E)
KCWC - Kickapoo Downtown Airport (8 nm SE)
KFDR - Frederick Regional Airport (30 nm NW)
60F - Seymour Municipal Airport (37 nm SW)
F05 - Wilbarger County Airport (37 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 01-Aug-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Wichita Valley Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:24 | | 11:24 |
| Sunrise | | 06:51 | | 11:51 |
| Sunset | | 20:14 | | 01:14 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 01:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 21:31:21 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 16:31:21 |
|
| METAR |
KSPS 6nm E | 272052Z 28009G20KT 10SM CLR 33/01 A2973 RMK AO2 SLP053 T03280011 58012
|
KCWC 8nm SE | 272115Z AUTO 25008G17KT 10SM CLR 36/M01 A2975 RMK AO2 T03641013
|
|
| TAF |
KSPS 6nm E | 271721Z 2718/2818 29010G18KT P6SM SKC FM280000 VRB05KT P6SM SKC FM280500 03010G15KT P6SM BKN120 BKN250 FM281300 05015KT P6SM SCT012 TEMPO 2814/2818 BKN012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|