FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GTU |
| Lat/Long: | 30-40-43.7000N 097-40-45.8000W 30-40.728333N 097-40.763333W 30.6788056,-97.6793889 (estimated) |
| Elevation: | 789.5 ft. / 240.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06E (2000) |
| From city: | 3 miles N of GEORGETOWN, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78628 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GTU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | AFT TWR HRS, MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST & ACTVT REILS RWY 18 & 36; MIRL RWY 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.225 |
| UNICOM: | 123.0 |
| ATIS: | 118.6 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 512-869-3430 |
| GEORGETOWN GROUND: | 119.125 [0700-2200] |
| GEORGETOWN TOWER: | 120.225 [0700-2200] |
| AUSTIN APPROACH: | 119.0 |
| AUSTIN DEPARTURE: | 119.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.1 ;WHEN GTU TWR CLSD 119.125 |
| AEROZ DP: | 119.0 |
| BNDIA DP: | 119.0 |
| ELOEL DP: | 119.0 |
| ILEXY DP: | 119.0 |
| KALLA STAR: | 119.0 |
| MUCKY DP: | 119.0 |
| POTRR STAR: | 127.225 |
| SAYBR DP: | 119.0 |
| SZAGI STAR: | 118.15 ;SFC-7000 FT 119.0 ;8,000-12,000 FT |
| WX AWOS-3PT at T74 (14 nm SE): | 119.75 (512-352-4995) |
| WX AWOS-3 at EDC (18 nm S): | 118.825 (512-616-2967) |
| WX AWOS-3PT at RYW (18 nm SW): | 119.375 (512-267-1365) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CWKr331/19.6 | | CENTEX VORTAC | | 112.80 | | 06E |
| GRKr155/22.3 | | GRAY VOR/DME | | 111.80 | | 07E |
| AGJr137/38.6 | | GOOCH SPRINGS VORTAC | | 112.50 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5004 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 30-41.154062N | | 30-40.330275N |
| Longitude: | 097-40.675032W | | 097-40.734005W |
| Elevation: | 785.7 ft. | | 747.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 178 magnetic, 184 true | | 358 magnetic, 004 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 445 ft. from runway, 275 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear | | 34 ft. trees, 1170 ft. from runway, 30 ft. right of centerline, 28:1 slope to clear |
Runway 11/29
| Dimensions: | 4099 x 75 ft. / 1249 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 30-40.883442N | | 30-40.539657N |
| Longitude: | 097-41.171308W | | 097-40.497665W |
| Elevation: | 789.4 ft. | | 758.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 115 magnetic, 121 true | | 295 magnetic, 301 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 390 ft. from runway, 270 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear | | 30 ft. tree, 210 ft. from runway, 214 ft. left of centerline 8 FT FENCE 199 FT DSTC, 246 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GEORGETOWN PO BOX 409 GEORGETOWN, TX 78627 Phone 512-930-3666 |
| Manager: | MATTHEW SOMMERFELD 500 TERMINAL DRIVE GEORGETOWN, TX 78628 Phone 512-930-8464 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | MIL HEL OPNS PROHIBITED BTN 2100-0700. |
| - | PTN OF TWY F NOT VISIBLE FM TWR. |
| - | FOR CD CTC AUSTIN APCH AT 512-369-7865. |
| - | RWY 18/36 HEL SKID LDG PROHIBITED TO PREVENT DMG TO GROOVED SFC. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| POTRR TWO (RNAV) | |
download (166KB) |
| SZAGI THREE (RNAV) | |
download (196KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 **CHANGED** | |
download (249KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 **CHANGED** | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (269KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (138KB) |
Departure Procedures |
| AEROZ TWO (RNAV) | |
download (205KB) |
| BNDIA THREE (RNAV) | |
download (192KB) |
| ELOEL THREE (RNAV) | |
download (216KB) |
| ILEXY FOUR (RNAV) | |
download (233KB) |
| MUCKY THREE (RNAV) | |
download (190KB) |
| SAYBR THREE (RNAV) | |
download (199KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (293KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
T74 - Taylor Municipal Airport (14 nm SE)
KEDC - Austin Executive Airport (18 nm S)
KRYW - Lago Vista TX/Rusty Allen Airport (18 nm SW)
KILE - Skylark Field Airport (24 nm N)
KGRK - Robert Gray Army Airfield (25 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Frank Carleton
Top Flight Aerial Photography
Photo taken 09-Jun-2019
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Georgetown Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:56 | | 11:56 |
| Sunrise | | 07:21 | | 12:21 |
| Sunset | | 19:49 | | 00:49 |
| Evening civil twilight | | 20:13 | | 01:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 05:48:18 |
| Local (UTC-5) | 01-Apr-2026 00:48:18 |
|
| METAR |
| KGTU | 010455Z AUTO 17012G18KT 10SM CLR 23/17 A2999 RMK AO2 SLPNO T02280172
|
KT74 14nm SE | 010535Z AUTO 17013G16KT 10SM BKN019 21/18 A3003 RMK AO2
|
KEDC 18nm S | 010535Z AUTO 17010G15KT 7SM BKN020 22/19 A2997 RMK AO2
|
KRYW 18nm SW | 010055Z AUTO 15010G19KT 10SM SCT060 26/16 A2995 RMK AO2 T02590155
|
|
| TAF |
KAUS 24nm S | 010257Z 0103/0206 17013G23KT P6SM SCT250 FM010600 17010KT P6SM BKN012 FM011700 17015G25KT P6SM SCT035
|
KGRK 25nm N | 010000Z 0100/0206 15012G22KT 9999 FEW050 QNH2989INS BECMG 0106/0107 15012G22KT 9999 BKN012 OVC025 QNH2993INS BECMG 0116/0117 17015G25KT 9999 FEW030 FEW250 QNH2983INS BECMG 0120/0121 15020G28KT 9999 SCT250 QNH2978INS TX30/0122Z TN19/0112Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|