FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GXY |
| Lat/Long: | 40-26-14.7000N 104-37-59.6000W 40-26.245000N 104-37.993333W 40.4374167,-104.6332222 (estimated) |
| Elevation: | 4696.8 ft. / 1431.6 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2015) |
| From city: | 3 miles E of GREELEY, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80631 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GXY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 PREARRANGE AFT HRS ARPT ACCESS WITH FBOS. CALL 970-336-3000 OR 970-336-3010. FOR ATTENDANCE AFT HRS CALL 970-336-3010 AND FOLLOW PROMPTS. |
| Pattern altitude: | 5496.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWYS 10/28 & 17/35, & REIL RWYS 10, 28, 17, & 35 - CTAF. PAPI RWYS 10, 17, 35, & VASI RWY 28 OPR 24 HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 135.175 (970-352-3511) |
| DENVER APPROACH: | 134.85 |
| DENVER DEPARTURE: | 134.85 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.65 |
| BRNKO RNAV STAR: | 127.05 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| WX AWOS-3PT at FNL (17 nm W): | 135.075 (970-669-9187) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY DENVER RADIO ON FREQ 122.5 (GILL RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLLr210/5.4 | | GILL VOR/DME | | 114.20 | | 13E |
| DVVr351/32.6 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| DENr354/37.5 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| BJCr025/39.1 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 10000 x 100 ft. / 3048 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 42.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 115.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-27.374960N | | 40-25.729570N |
| Longitude: | 104-37.934213W | | 104-37.851772W |
| Elevation: | 4696.8 ft. | | 4648.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 169 magnetic, 177 true | | 349 magnetic, 357 true |
| Displaced threshold: | no | | 1100 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5801 x 100 ft. / 1768 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 49.0 | | Double wheel: | 65.0 | | Double tandem: | 110.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-25.841232N | | 40-25.587247N |
| Longitude: | 104-38.766978W | | 104-37.562078W |
| Elevation: | 4661.2 ft. | | 4644.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 097 magnetic, 105 true | | 277 magnetic, 285 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.628833N | | |
| Longitude: | 104-38.282000W | | |
| Elevation: | 4643.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 20 x 20 ft. / 6 x 6 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 40-25.613500N | | |
| Longitude: | 104-38.195000W | | |
| Elevation: | 4642.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | none, in poor condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GREELEY-WELD CO ARPT AUTH PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
| Manager: | COOPER ANDERSON PO BOX 727 GREELEY, CO 80632 Phone 970-336-3000 |
Additional Remarks
| A39-17/35 | PCR VALUE: 160/F/C/X/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 190/F/D/X/T |
| A58-10 | 10 FT DIRT ACES ROAD AT THLD & PARL TO EXTDD CNTRLN; 9 FT CROPS 140 FT FM THLD 90 FT LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| - | RWY 17/35 PREFERRED USE WHEN X WIND COMPONENT EXCEEDS 12 KT ON RWY 10/28. |
| - | RWY 35 PREFERRED USE WHEN WIND LESS THAN 5 KNOTS. RWY 35 PREFERRED FOR TGL. |
| - | WILDLIFE & BIRDS ON & INVOF APRT. |
| - | OIL DRILLING RIGS UP TO 120 FT ON AND INVOF ARPT. |
| - | CTN INTENSIVE USAF STUDENT T INVOF COLORADO SPRINGS AND PUEBLO, COLORADO |
| - | ACFT DEPG RWY 28 AVOID SB TURN PR TO XNG RWY 10 THLD. |
| - | CTN EXTENDED TAXI DIST TO RWY 17/35 VIA TWY C1 |
| - | TWO HEL PRKG PSN (TDPC MKD) LOCATED ON WEST EDGE OF MAIN APN; NO DESIGNATED HELIPADS. |
| - | TXY PAVEMENT STRENGTH IS LESS THAN PUBLISHED RWY PCR; TWYS CONSIST OF OLDER PAVEMENT AND HAVE NOT BEEN EVALUATED. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| BRNKO FOUR (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (290KB) |
| BRNKO FOUR (RNAV), CONT.2 | |
download (252KB) |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (310KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (285KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (243KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (220KB) |
| VOR-A | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (54KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (263KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (307KB) |
| PIKES THREE | |
download (235KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (426KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (377KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (313KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (357KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (374KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFNL - Northern Colorado Regional Airport (17 nm W)
KLMO - Vance Brand Airport (29 nm SW)
KEIK - Erie Municipal Airport (32 nm SW)
KDEN - Denver International Airport (35 nm S)
KFMM - Fort Morgan Municipal Airport (38 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Ron Lee
Photo taken 17-Dec-2004
From about 3800' AGL South of airprot facing north
Do you have a better or more recent aerial photo of Greeley-Weld County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:09 | | 11:09 |
| Sunrise | | 05:40 | | 11:40 |
| Sunset | | 20:10 | | 02:10 |
| Evening civil twilight | | 20:41 | | 02:41 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 02:40:22 |
| Local (UTC-6) | 18-May-2026 20:40:22 |
|
| METAR |
| KGXY | 190156Z AUTO 03011KT 10SM FEW027 SCT033 OVC055 07/03 A3007 RMK AO2 SLP190 T00670028
|
KFNL 18nm W | 190156Z AUTO 32007KT 10SM -RA FEW023 BKN035 OVC044 05/03 A3008 RMK AO2 SLP177 P0003 T00500033 $
|
|
| TAF |
KDEN 36nm S | 182132Z 1822/1924 02010KT P6SM BKN015 OVC030 TEMPO 1822/1902 -SHRA BKN012 FM190200 36010KT P6SM OVC005 FM191300 VRB06KT P6SM BKN015 FM191600 12006KT P6SM SCT035 FM192100 09008KT P6SM BKN050 PROB30 1921/1924 VRB15G30KT -TSRA BKN035CB
|
KBJC 38nm SW | 182057Z 1821/1918 34010KT 6SM -RA BR OVC012 TEMPO 1821/1823 3SM RA BR OVC005 FM182300 02011KT P6SM VCSH OVC006 PROB30 1823/1902 -SHRA FM190400 33008KT P6SM OVC005 FM191300 VRB06KT P6SM BKN015 FM191600 13006KT P6SM SCT035
|
KCYS 44nm N | 181720Z 1818/1918 04008KT 2SM -SN BR OVC004 FM182100 04015G24KT 2SM BR OVC006 TEMPO 1821/1822 1SM -SHSN OVC001 FM182200 01015G24KT 2SM -SHSN OVC007 FM190010 01015G24KT P6SM OVC008 FM190600 34008KT P6SM BKN010
|
KBKF 44nm S | 190100Z 1901/2007 02010KT 9999 -RA BKN010 OVC013 QNH3000INS BECMG 1909/1910 VRB06KT 9000 -SN BKN010 OVC018 620109 520006 QNH3022INS BECMG 1916/1917 VRB03KT 9999 NSW BKN025 OVC045 QNH3028INS BECMG 1923/1924 VRB03KT 9000 -SHRA BKN055 OVC070 QNH3023INS TX10/1922Z TN01/1911Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|