FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | AGS |
| Lat/Long: | 33-22-11.8350N 081-57-52.1940W 33-22.197250N 081-57.869900W 33.3699542,-81.9644983 (estimated) |
| Elevation: | 145.7 ft. / 44.4 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1990) |
| From city: | 6 miles S of AUGUSTA, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 30906 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AGS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | PAPI RWYS 08, 17, 26 & 35, OPER CONSLY. REIL RWY 08 & 26; MIRL RWY 08/26; HIRL RWY 17/35 OPER CONSLY WHEN ATCT CLSD. ACTVT MALSR RWY 17 & 35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | ARFF INDEX C AVBL UPON REQUEST. ARFF INDEX D AVBL WITH 48 HR NOTICE. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 132.75 |
| WX ASOS: | PHONE 706-250-6089 |
| AUGUSTA GROUND: | 121.9 348.6 [0645-2300] |
| AUGUSTA TOWER: | 118.7 239.3 [0645-2300] |
| AUGUSTA APPROACH: | 119.15 ;350-169 126.8 ;170-349 270.3 ;170-349 284.625 ;350-169 [0645-2300] |
| AUGUSTA DEPARTURE: | 119.15 ;350-169 126.8 ;170-349 270.3 ;170-349 284.625 ;350-169 [0645-2300] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 118.65 |
| ARMY OPS: | 149.7 49.9FM |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| IC: | 126.8 ;170-349 270.3 ;170-349 |
| MEDEVAC: | 32.5FM |
| STUGE STAR: | 119.15 284.625 |
| STWRT STAR: | 119.15 284.625 |
| TRSA: | 119.15 ;350-169 126.8 ;170-349 270.3 ;170-349 284.625 ;350-169 |
| WX ASOS at DNL (7 nm NW): | 135.275 (706-481-8629) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA ARTCC ON FREQS 128.1/322.325 (AUGUSTA RCAG) WHEN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| IRQr158/22.5 | | COLLIERS VORTAC | | 113.90 | | 04W |
| ALDr303/(40.0) | | ALLENDALE VOR | | 116.70 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BUSHE | | 354/5.1 | | 233 | | 04W | | AG | .- --. |
| EMORY | | 168/5.8 | | 385 | | 04W | | EMR | . -- .-. |
| AIKEN | | 226/22.2 | | 347 | | 06W | | AIK | .- .. -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 8001 x 150 ft. / 2439 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 155.0 | | Double wheel: | 160.0, 2S-175. | | Double tandem: | 450.0 | | Dual double tandem: | 975.0, 2T-585K (B-C-17), 2D/2D2-975K (747), 840K (C-5) 2D/2D2-975K (747). |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 33-22.943375N | | 33-21.651907N |
| Longitude: | 081-58.250302W | | 081-57.929105W |
| Elevation: | 144.8 ft. | | 133.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 172 magnetic, 168 true | | 352 magnetic, 348 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown, rollout | | touchdown, rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | 90 ft. tree, 2450 ft. from runway, 800 ft. left of centerline, 38:1 slope to clear | | 42 ft. trees, 1500 ft. from runway, 600 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear PER SURVEY DEC 2004 RWY 17-35. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 52.0 | | Double wheel: | 71.0 | | Double tandem: | 126.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 33-21.962265N | | 33-22.164483N |
| Longitude: | 081-58.154117W | | 081-56.999662W |
| Elevation: | 134.2 ft. | | 137.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 082 magnetic, 078 true | | 262 magnetic, 258 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 52 ft. trees, 1250 ft. from runway, 125 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | 65 ft. trees, 1250 ft. from runway, 200 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF AUGUSTA AVIATION DEPARTMENT, 1501 AVIATION WAY AUGUSTA, GA 30906 Phone 706-798-2656 |
| Manager: | HERBERT JUDON 1501 AVIATION WAY AUGUSTA, GA 30906 Phone 706-798-3236 |
Additional Remarks
| A39-17/35 | PCR VALUE: 930/R/B/W/T |
| A39-08/26 | PCR VALUE: 120/F/B/X/T |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. HVY BIRD ACT INVOF ARPT NOV-MAR. |
| - | CAUTION: TAXI-LANE RAMP ENTRANCE/EXIT POINT INTO STANDARD AERO STORM WATER DITCH ON NORTH SIDE. |
| - | CAUTION: WILDLIFE HAZARD COYOTE. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC AUGUSTA APCH AT 706-771-1777, WHEN APCH CLSD CTC ATLANTA ARTCC AT 770-210-7692. |
| - | TOUCH AND GO OPS UNAVBL FOR ACFT OVER 12500 LBS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| STUGE THREE | |
2 pages:
[1] [2] (251KB) |
| STWRT THREE | |
download (197KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (256KB) |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (280KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) Y RWY 08 | |
download (245KB) |
| RNAV (GPS) Z RWY 08 | |
download (260KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
Departure Procedures |
| CHATT SIX (RNAV) | |
download (207KB) |
| DOVER FIVE (RNAV) | |
download (186KB) |
| JUNPR SIX (RNAV) | |
download (189KB) |
| KAOLN SIX (RNAV) | |
download (179KB) |
| RDBUD FOUR (RNAV) | |
download (182KB) |
| SAMMI FOUR (RNAV) | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDNL - Daniel Field Airport (7 nm NW)
KBXG - Burke County Airport (20 nm S)
KAIK - Aiken Regional Airport (22 nm NE)
2J5 - Millen Airport (29 nm S)
KHQU - Thomson/McDuffie County Airport (29 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 25-Jun-2011
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Augusta Regional Airport at Bush Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:57 | | 09:57 |
| Sunrise | | 06:25 | | 10:25 |
| Sunset | | 20:24 | | 00:24 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 12:37:13 |
| Local (UTC-4) | 21-May-2026 08:37:13 |
|
| METAR |
| KAGS | 211153Z 15003KT 10SM CLR 21/19 A3006 RMK AO2 SLP177 T02060189 10206 20178 53007 $
|
KDNL 7nm NW | 211153Z AUTO 15005KT 10SM CLR 21/19 A3008 RMK AO2 SLP180 T02110189 10228 20194 53007
|
|
| TAF |
| KAGS | 211120Z 2112/2212 00000KT 4SM BR FEW007 FM211300 19005KT P6SM SCT035 SCT250 FM212100 18007KT P6SM VCSH BKN200 PROB30 2123/2203 4SM TSRA BKN050CB FM220300 VRB03KT P6SM BKN040 FM220900 00000KT 4SM BR BKN120
|
KDNL 7nm NW | 211120Z 2112/2212 14006KT P6SM FEW010 FM211300 19005KT P6SM SCT035 SCT250 FM212100 18007KT P6SM VCSH BKN200 PROB30 2123/2203 4SM TSRA BKN050CB FM220300 13004KT P6SM BKN040 FM220900 VRB03KT 4SM BR BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|