FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | ANK |
| Lat/Long: | 38-32-17.8000N 106-02-55.1000W 38-32.296667N 106-02.918333W 38.5382778,-106.0486389 (estimated) |
| Elevation: | 7523 ft. / 2293.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09E (2010) |
| From city: | 2 miles W of SALIDA, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 81201 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1964 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DEN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | WED-SUN 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 133.85 (719-539-5268) |
| WX AWOS-3 at AEJ (17 nm N): | 132.925 (719-395-2599) |
- APCH CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 128.375/379.95 (PUEBLO RCAG).
- DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 119.85/363.15 (DENVER/B/ RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 7351 x 75 ft. / 2241 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 19 /F/A/X/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 38-32.096618N | | 38-32.497645N |
| Longitude: | 106-03.644348W | | 106-02.190287W |
| Elevation: | 7523.0 ft. | | 7384.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 062 magnetic, 071 true | | 242 magnetic, 251 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI DOES NOT PROVIDE OBSTACLE CLEARANCE BYD 2 NM FROM THRESHOLD, UNUSABLE BYD 2 NM. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 32 ft. road, 850 ft. from runway, 24 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear | | none |
Helipad H1
| Dimensions: | 36 x 36 ft. / 11 x 11 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 38-32.204167N | | |
| Longitude: | 106-02.949167W | | |
| Elevation: | 7458.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SALIDA/CHAFFEE COUNTY COUNTY COURTHOUSE SALIDA, CO 81201 Phone 719-539-2218 COUNTY CONTACT: ROBERT CHRISTIANSEN |
| Manager: | ZECHARIAH PAPP 9255 COUNTY ROAD 140 SALIDA, CO 81201 Phone (719) 239-1648 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT; INTENSIVE USAF STUDENT TRAINING IN VICINITY OF COLORADO SPRINGS & PUEBLO COLORADO. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
| - | RY 24 HAS 365 FT UNLIGHTED SMOKESTACK 5082 FT FM THLD 2500 FT R OF CNTRLN. |
| - | DURING HIGH WIND CONDITIONS DOWNDRAFTS APPROACHING RY 24. |
| - | RY 24 RECOMMENDED FOR LANDING; RY 06 FOR DEPARTURE WEATHER & TRAFFIC PERMITTING. |
| - | RY 06 +60 FT POWERLINE MARKED WITH ORANGE BALLS 630 FT FM THLD, 435 FT LEFT OF RY EXTDD CNTRLN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (339KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
Departure Procedures |
| RONBE TWO (RNAV) | |
download (135KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (288KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAEJ - Central Colorado Regional Airport (17 nm N)
KGUC - Gunnison-Crested Butte Regional Airport (41 nm W)
KLXV - Lake County Airport (43 nm N)
1V6 - Fremont County Airport (45 nm E)
KRCV - Astronaut Kent Rominger Airport (52 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Lou Nieves, Jr.
Taken late April 2019
from 9,500 MSL looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Salida Airport/Harriett Alexander Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:22 | | 11:22 |
| Sunrise | | 05:52 | | 11:52 |
| Sunset | | 20:09 | | 02:09 |
| Evening civil twilight | | 20:39 | | 02:39 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 15:36:20 |
| Local (UTC-6) | 17-May-2026 09:36:20 |
|
| METAR |
| KANK | 171515Z AUTO 24014G18KT 10SM CLR 17/M03 A2978 RMK AO2 T01661032 $
|
KMYP 13nm W | 171515Z AUTO 30024G27KT 10SM SCT015 02/M02 A3011 RMK AO2
|
KAEJ 17nm N | 171515Z AUTO 25007KT 10SM SCT075 OVC090 14/M04 A2982 RMK AO2 T01361036
|
K7BM 18nm NW | 171515Z AUTO 25009G22KT 190V280 10SM SCT060 BKN070 BKN080 08/M04 A2991 RMK AO2
|
|
| TAF |
KGUC 41nm W | 171127Z 1712/1812 24006KT P6SM BKN060 FM171500 20006KT P6SM FEW050 FEW250 FM171700 26012KT P6SM FEW070 SCT110 FM171800 24015G27KT P6SM SCT080 BKN100 PROB30 1718/1724 VRB20G33KT -TSRA BKN080CB BKN090 FM180000 25016G24KT P6SM VCSH SCT090 BKN110 PROB30 1800/1804 -SHRA BKN090 FM180600 18009KT P6SM SCT040 BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|