FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | BGE |
| Lat/Long: | 30-58-17.7531N 084-38-12.9401W 30-58.295885N 084-38.215668W 30.9715981,-84.6369278 (estimated) |
| Elevation: | 141.3 ft. / 43.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2010) |
| From city: | 6 miles NW of BAINBRIDGE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 39817 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY DUSK-2200. HIRL RWY 09/27 PRESET MED INTST DUSK-2200; TO INCR INTST - CTAF. AFTER 2200, ACTVT PAPI RWY 09 &27; HIRL RWY 09/27 - CTAF. MALSR RWY 27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3PT: | 121.125 (229-248-2104) |
| TALLAHASSEE APPROACH: | 128.7 [0645-2300] |
| TALLAHASSEE DEPARTURE: | 128.7 [0645-2300] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.775 |
| WX AWOS-3PT at 17J (13 nm W): | 119.675 (229-524-0001) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 128.625/379.175 (TALLAHASSEE RCAG) WHEN TALLAHASSEE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MAIr066/27.5 | | MARIANNA VORTAC | | 114.00 | | 00E |
| SZWr329/28.4 | | SEMINOLE VORTAC | | 117.50 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WILLIS | | 274/5.8 | | 359 | | 04W | | LYZ | .-.. -.-- --.. |
| CAIDY | | 286/25.1 | | 338 | | 04W | | CYR | -.-. -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Oil available: | ALL ACFT OPERATING LOCALLY AT BGE MUST HAVE A TWO-WAY RADIO CAPABLE OF TRANSMITTING/RECEIVING ON CTAF FREQ; ONE-STOP TRANSIENT ACFT ARE EXEMPT FROM THIS REQUIREMENT. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5502 x 149 ft. / 1677 x 45 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-58.369057N | | 30-58.373600N |
| Longitude: | 084-38.598017W | | 084-37.544770W |
| Elevation: | 141.3 ft. | | 128.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 090 true | | 274 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 27 PAPI UNUSBL BYD 8 DEG RIGHT OF RCL. |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | none | | 93 ft. trees, 4478 ft. from runway, 606 ft. left of centerline, 46:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5003 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-58.522167N | | 30-57.903667N |
| Longitude: | 084-38.691333W | | 084-38.057333W |
| Elevation: | 135.0 ft. | | 133.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 143 magnetic, 139 true | | 323 magnetic, 319 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DECATUR COUNTY PO BOX 726 BAINBRIDGE, GA 39818 Phone 229-248-2103 |
| Manager: | TOMMY JOHNSON 413 4TH RAMP BAINBRIDGE, GA 39817 Phone 229-416-7776 |
Additional Remarks
| - | EXTENSIVE STUDENT PILOT TRNG ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA ON FREQ CTC TALLAHASSEE APCH AT 850-942-8311. WHEN APCH CLSD, CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (281KB) |
| VOR-A | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
17J - Donalsonville Municipal Airport (13 nm W)
2J9 - Quincy Municipal Airport (23 nm S)
KCXU - Camilla-Mitchell County Airport (25 nm NE)
70J - Cairo-Grady County Airport (25 nm E)
KBIJ - Early County Airport (29 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 05-May-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Decatur County Industrial Air Park that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 07:05 | | 11:05 |
| Sunrise | | 07:30 | | 11:30 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 00:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 04:06:20 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 00:06:20 |
|
| METAR |
| KBGE | 310355Z AUTO 11003KT 17/16 A3027 RMK AO2 PWINO T01740161
|
|
| TAF |
KTLH 37nm SE | 301739Z 3018/3118 16005KT P6SM BKN040 FM301900 16007KT P6SM SCT040 FM310100 12003KT P6SM SCT250 FM311400 16008KT P6SM SCT030
|
KABY 40nm NE | 301739Z 3018/3118 15005KT P6SM SCT090 FM311400 17005KT P6SM SCT030
|
KDHN 47nm NW | 301739Z 3018/3118 VRB04KT P6SM SKC FM310100 17005KT P6SM BKN100 FM311400 17008KT P6SM SCT030
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|