FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | CFO |
| Lat/Long: | 39-47-03.1000N 104-32-15.5000W 39-47.051667N 104-32.258333W 39.7841944,-104.5376389 (estimated) |
| Elevation: | 5515.2 ft. / 1681.0 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (2015) |
| From city: | 19 miles E of DENVER, CO |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 80137 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1984 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | DENVER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CFO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2100 AFT HR SVC - AMGR. |
| Pattern altitude: | 6503.2 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 26 & 35; REIL RWY 08 & 17; PAPI RWY 08 & 26, 17 & 35; HIRL RWY 08/26; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.025 |
| WX AWOS-3: | 119.025 (303-261-9104) |
| SPACE PORT GROUND: | 124.7 [0700-2100] |
| SPACE PORT TOWER: | 120.2 [0700-2100] |
| DENVER APPROACH: | 128.25 |
| DENVER DEPARTURE: | 128.25 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.7 121.75 |
| DANDD STAR: | 120.35 |
| LARKS: | 120.35 |
| POWDR STAR: | 120.35 |
| QUAIL STAR: | 120.35 |
| RAMMS STAR: | 120.35 |
| TOMSN STAR: | 119.3 |
| ZOMBZ RNAV STAR: | 128.45 |
| WX ASOS at DEN (8 nm NW): | PHONE 719-204-1223 |
| WX ASOS at APA (19 nm SW): | PHONE 720-873-2799 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DENr099/5.9 | | DENVER VOR/DME | | 117.90 | | 08E |
| FQFr023/6.8 | | FALCON VORTAC | | 116.30 | | 11E |
| DVVr141/7.7 | | MILE HIGH VORTAC | | 114.70 | | 08E |
| BJCr095/28.8 | | JEFFCO VOR/DME | | 115.40 | | 11E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL SELF SVC AVBL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 8002 x 100 ft. / 2439 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 28.0 | | Double wheel: | 40.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-47.640323N | | 39-47.613700N |
| Longitude: | 104-33.914677W | | 104-32.206948W |
| Elevation: | 5453.4 ft. | | 5489.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 083 magnetic, 091 true | | 263 magnetic, 271 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
Runway 17/35
| Dimensions: | 8000 x 100 ft. / 2438 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 34.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 39-47.135743N | | 39-45.818397N |
| Longitude: | 104-31.454243W | | 104-31.453817W |
| Elevation: | 5476.5 ft. | | 5515.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 172 magnetic, 180 true | | 352 magnetic, 360 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | ILS/DME |
| Obstructions: | none | | 74 ft. pline, 3870 ft. from runway, 49:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ADAMS COUNTY 4430 SOUTH ADAMS COUNTY PKWY BRIGHTON, CO 80601 Phone (303) 659-2120 |
| Manager: | JEFF KLOSKA 5200 FRONT RANGE PKWY WATKINS, CO 80137 Phone 303-261-9100 |
Additional Remarks
| - | TWY EDGE LIGHTS ALONG A, B, C, D, & E. |
| - | NOISE SENSITIVE AREAS SE, S & SW OF ARPT. AVOID FLT BLW 1000 FT OVR POPULATED AREAS. |
| - | CTN: USAF TRNG ACT INVOF COLORADO SPRINGS & PUEBLO ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANDD ONE | |
2 pages:
[1] [2] (325KB) |
| LANDR THREE | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LARKS THREE | |
2 pages:
[1] [2] (353KB) |
| PINNR THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| POWDR ONE | |
2 pages:
[1] [2] (326KB) |
| QUAIL ONE | |
download (250KB) |
| RAMMS EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (310KB) |
| TOMSN NINE | |
2 pages:
[1] [2] (339KB) |
| ZOMBZ SIX (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (439KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 17 | |
download (248KB) |
| ILS OR LOC RWY 26 | |
download (246KB) |
| ILS OR LOC RWY 35 | |
download (281KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (127KB) |
Departure Procedures |
| DENVER THREE | |
2 pages:
[1] [2] (275KB) |
| ECHOO ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (320KB) |
| MRSHH TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (315KB) |
| PIKES THREE | |
download (246KB) |
| PLAINS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| ROCKIES SEVEN | |
2 pages:
[1] [2] (390KB) |
| SKYEE ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (322KB) |
| WNGSS ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (366KB) |
| YELLOWSTONE FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (391KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (292KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDEN - Denver International Airport (8 nm NW)
KBKF - Buckley Space Force Base (11 nm SW)
KAPA - Centennial Airport (19 nm SW)
KEIK - Erie Municipal Airport (27 nm NW)
KBJC - Rocky Mountain Metro Airport (28 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 05-May-2005
Do you have a better or more recent aerial photo of Colorado Air and Space Port Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:05 | | 11:05 |
| Sunrise | | 05:37 | | 11:37 |
| Sunset | | 20:14 | | 02:14 |
| Evening civil twilight | | 20:45 | | 02:45 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 18:32:37 |
| Local (UTC-6) | 25-May-2026 12:32:37 |
|
| METAR |
| KCFO | 251747Z 32004KT 10SM CLR 28/M01 A3007
|
KDEN 6nm NW | 251753Z VRB04KT 10SM FEW090 FEW140 SCT220 26/01 A3006 RMK AO2 SLP101 VIRGA T02610011 10267 20122 58013 $
|
KBKF 11nm W | 251758Z 03006KT 10SM FEW090 FEW140 SCT200 27/02 A3005 RMK AO2A SLP095 T02730016 10275 20124 57015
|
KAPA 19nm SW | 251753Z 06005KT 10SM FEW110 FEW140 SCT220 26/00 A3008 RMK AO2 SLP117 VIRGA DSNT W T02560000 10261 20106 56014
|
|
| TAF |
KDEN 6nm NW | 251739Z 2518/2624 VRB06KT P6SM FEW090 SCT150 FM252000 19009KT P6SM VCTS SCT090CB BKN150 TEMPO 2520/2524 VRB20G35KT -SHRA BKN080 FM260000 18010KT P6SM SCT080 BKN120 PROB30 2600/2602 VRB15G25KT -SHRA BKN080 FM260600 18014G22KT P6SM FEW080 SCT120 FM261600 16015G20KT P6SM FEW080 SCT120 TEMPO 2617/2621 16020G35KT FM262100 16015G20KT P6SM VCTS FEW080 BKN090CB TEMPO 2621/2624 VRB18G30KT -SHRA BKN080
|
KBKF 11nm W | 251700Z 2517/2623 VRB06KT 9999 FEW140 SCT200 QNH2998INS TEMPO 2520/2524 20020G35KT 9000 -TSRA BKN080CB BECMG 2523/2524 23015G25KT 9000 -SHRA BKN080 QNH2993INS BECMG 2608/2609 17010KT 9999 NSW FEW130 QNH2989INS BECMG 2617/2618 17020G35KT 9999 FEW085 BKN110 OVC170 520009 520909 521802 QNH2985INS TX27/2521Z TN15/2612Z
|
KAPA 19nm SW | 251739Z 2518/2618 VRB06KT P6SM FEW090 BKN150 TEMPO 2520/2524 VRB20G35KT -TSRA BKN080CB FM260000 18011KT P6SM SCT080 BKN120 PROB30 2600/2602 VRB15G25KT -SHRA BKN080 FM260600 18014G22KT P6SM SCT080 BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|