FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CFS |
| Lat/Long: | 43-27-31.8990N 083-26-43.6080W 43-27.531650N 083-26.726800W 43.4588608,-83.4454467 (estimated) |
| Elevation: | 704.3 ft. / 214.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08W (2020) |
| From city: | 3 miles SW of CARO, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48723 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CFS (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. PAPI RWY 06 & 24 OPR CONSLY DAWN-DUSK. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3P: | 119.275 (989-672-4182) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 120.95 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 120.95 |
| WX AWOS-3P at HYX (18 nm W): | 118.325 (989-752-3408) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 127.7/290.425 (FREELAND RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MBSr102/27.8 | | SAGINAW VOR/DME | | 114.35 | | 03W |
| FNTr030/32.3 | | FLINT VORTAC | | 116.90 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 4302 x 75 ft. / 1311 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 43-27.242665N | | 43-27.693608N |
| Longitude: | 083-27.222020W | | 083-26.472463W |
| Elevation: | 684.8 ft. | | 700.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 050 true | | 238 magnetic, 230 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS LEFT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. tree, 1215 ft. from runway, 265 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | 48 ft. tree, 793 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2277 x 110 ft. / 694 x 34 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 43-27.744598N | | 43-27.558688N |
| Longitude: | 083-26.722463W | | 083-26.275807W |
| Elevation: | 704.3 ft. | | 689.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 120 true | | 308 magnetic, 300 true |
| Displaced threshold: | no | | 564 ft. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 1 ft. brush, 125 ft. right of centerline CTLNG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. | | 78 ft. tree, 1054 ft. from runway, 40 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TUSCOLA AREA AIRPORT AUTHORITY 1750 SPEIRS RD CARO, MI 48723-8211 Phone 989-673-4301 |
| Manager: | JOE GREENE 1750 SPEIRS RD CARO, MI 48723-8211 Phone 989-670-2441 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | RC ACFT OPS S OF RWY INT. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (192KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (198KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (349KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
77G - Marlette Township Airport (18 nm SE)
KHYX - Saginaw County/H W Browne Airport (18 nm W)
3CM - James Clements Municipal Airport (20 nm W)
D95 - Dupont/Lapeer Airport (25 nm S)
Y83 - Sandusky City Airport (26 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kevin Jarchow, USCG Auxiliary. Flotilla Holland, MI
Photo taken 15-Aug-2015
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tuscola Area Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:51 | | 10:51 |
| Sunrise | | 07:20 | | 11:20 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 00:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 03:37:13 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 23:37:13 |
|
| METAR |
| KCFS | 310315Z AUTO 20008KT 10SM SCT048 SCT055 BKN065 19/12 A2977 RMK AO2
|
KHYX 18nm W | 310315Z AUTO 19013KT 10SM FEW050 SCT090 SCT110 19/12 A2975 RMK AO2 PRESFR
|
|
| TAF |
KMBS 28nm W | 310109Z 3101/3124 23009KT P6SM BKN050 BKN070 PROB30 3105/3109 5SM -SHRA BKN040 FM310900 VRB05KT P6SM BKN010 OVC050 FM311500 25012KT P6SM SCT025 OVC040 FM311900 28011KT 5SM -SHRA SCT020 OVC050 PROB30 3119/3122 3SM -TSRA OVC020CB
|
KFNT 32nm SW | 310106Z 3101/3124 20009KT P6SM SCT050 BKN070 PROB30 3105/3108 3SM -TSRA OVC040CB FM310900 VRB05KT P6SM SCT045 BKN100 FM311500 25012G20KT P6SM SCT025 OVC040 PROB30 3117/3120 3SM -TSRA OVC030CB FM312000 24013G23KT 5SM -SHRA SCT020 OVC050 TEMPO 3120/3124 3SM -TSRA OVC020CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|