FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | CIU |
| Lat/Long: | 46-15-02.7060N 084-28-20.5830W 46-15.045100N 084-28.343050W 46.2507517,-84.4723842 (estimated) |
| Elevation: | 799.3 ft. / 243.6 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2015) |
| From city: | 15 miles S of SAULT STE MARIE, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49788 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | TORONTO CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | CIU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-1800 |
| Pattern altitude: | 1599.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 16; REIL RWY 34, 10, & 28; PAPI RWY 16, 34, 10, & 28; HIRL RWY 16/34; MIRL RWY 10/28 - CTAF. REIL & PAPI RWY 34 OPR CONSLY DEC-MAR; PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY DRG DALGT HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | 24 HR PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 9 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 127.575 (906-495-1156) |
| WX ASOS at ANJ (14 nm N): | 118.375 (906-442-4144) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY TORONTO ARTCC ON FREQS 132.65/344.5 (SAULT ENROUTE).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSMr218/11.7 | | SAULT STE MARIE VOR/DME | | 112.20 | | 04W |
| PLNr018/38.1 | | PELLSTON VORTAC | | 111.80 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KOLOE | | 156/5.7 | | 400 | | 07W | | CI | -.-. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 7203 x 150 ft. / 2195 x 46 m |
| Surface: | asphalt/concrete/grooved, in fair condition CNTR 150 FT IS ASPH, RMNG OUTSIDE EDGES ARE CONC. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 120.0 | | Double wheel: | 215.0 | | Double tandem: | 369.0 | | Dual double tandem: | 855.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 46-15.381202N | | 46-14.354968N |
| Longitude: | 084-28.685732W | | 084-27.831548W |
| Elevation: | 798.5 ft. | | 793.4 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 150 true | | 337 magnetic, 330 true |
| Declared distances: | TORA:7203 TODA:7203 ASDA:7203 LDA:7203 | | TORA:7203 TODA:7203 ASDA:7203 LDA:7203 |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 55.0 | | Double wheel: | 88.0 | | Double tandem: | 155.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 46-15.299778N | | 46-15.300312N |
| Longitude: | 084-29.057747W | | 084-27.871747W |
| Elevation: | 791.6 ft. | | 799.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 090 true | | 277 magnetic, 270 true |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 57 ft. trees, 1900 ft. from runway, 50 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear | | 51 ft. trees, 1800 ft. from runway, 200 ft. left of centerline, 31:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHIPPEWA COUNTY ECON DEV CORP 5019 W AIRPORT DR KINCHELOE, MI 49788-1643 Phone 906-495-5631 |
| Manager: | TAMI L BESEAU 5019 W AIRPORT DR KINCHELOE, MI 49788-1643 Phone 906-495-5631 AFT HRS CELL 906-322-3651. |
Additional Remarks
| A39-16/34 | PCR VALUE: 680/R/B/W/T |
| A39-10/28 | PCR VALUE: 200/F/B/X/T |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | EXP SNOW REMOVAL ACT DLY DEC-MAR. |
| - | VEHICLE TESTING INPR DRG WINTER MONTHS ON SECTIONS OF CLSD/ABNDD PARL TWY, SE OF APCH END RWY 34. AREA MAY BE PLOWED TO BARE SFC BUT UNAVBL FOR ARR OR DEP. |
| - | FICONS UNMON 2100-0700. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (230KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (242KB) |
| NDB RWY 34 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (181KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KANJ - Sault Ste Marie Municipal Airport/Sanderson Field (14 nm N)
KMCD - Mackinac Island Airport (24 nm S)
83D - Mackinac County Airport (24 nm SW)
6Y1 - Bois Blanc Island Airport (29 nm S)
KDRM - Drummond Island Airport (34 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Chippewa County International Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:52 | | 10:52 |
| Sunrise | | 07:22 | | 11:22 |
| Sunset | | 20:02 | | 00:02 |
| Evening civil twilight | | 20:33 | | 00:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 13:29:33 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 09:29:33 |
|
| METAR |
| KCIU | 301256Z AUTO 34008KT 10SM CLR 03/M03 A2990 RMK AO2 SLP132 T00281028
|
KANJ 14nm N | 301255Z AUTO 31007KT 10SM CLR 02/M01 A2989 RMK AO2 SLP126 T00171006
|
CYAM 14nm N | 301300Z 29008KT 15SM SCT170 BKN190 OVC220 01/M01 A2990 RMK AC5AC2CI1 SLP135
|
|
| TAF |
| KCIU | 301120Z 3012/3112 25007KT P6SM BKN100 FM301400 35005KT P6SM BKN100 FM310400 08010KT P6SM VCSH BKN011
|
CYAM 14nm N | 300740Z 3008/3020 08005KT P6SM BKN100 BECMG 3012/3014 30008KT FM301500 30008KT P6SM BKN080 BKN160 RMK NXT FCST BY 301400Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|