FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EUF |
| Lat/Long: | 31-57-04.7000N 085-07-44.1000W 31-57.078333N 085-07.735000W 31.9513056,-85.1289167 (estimated) |
| Elevation: | 285.2 ft. / 86.9 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2010) |
| From city: | 3 miles N of EUFAULA, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36027 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON- FRI 0800-1700, ALL SAT-SUN 0830-1500 MON- FRI FOR SVC AFT HRS CALL 334-695-0285. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-2200. AFTER 2200, ACTVT PAPI RWYS 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 128.325 (334-232-0003) |
| ATLANTA APPROACH: | 125.5 126.55 ;7000 FT & ABV |
| ATLANTA DEPARTURE: | 125.5 126.55 ;7000 FT & ABV |
| CLEARANCE DELIVERY: | 134.25 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ATLANTA LARGE TRACON 125.5 (0515-2200) OTHER TIMES ATLANTA ARTCC 120.45/298.850 (COLUMBUS RCAG)
- CLNC DEL PRVDD BY ATLANTA LARGE TRACON 134.25 (0515-2200) OTHER TIMES ATLANTA ARTCC 120.45/298.850 (COLUMBUS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EUF at field | | EUFAULA VOR/DME | | 109.20 | | 02E |
| LSFr202/23.9 | | LAWSON VOR/DME | | 111.40 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 31-57.490630N | | 31-56.667588N |
| Longitude: | 085-07.705165W | | 085-07.766238W |
| Elevation: | 283.0 ft. | | 277.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 188 magnetic, 184 true | | 008 magnetic, 004 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 24 ft. tree, 314 ft. from runway, 98 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear CONTROLLING OBSTRUCTION EXCEEDS A 45 DEGREE SLOPE | | 26 ft. tree, 222 ft. from runway, 220 ft. right of centerline |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF EUFAULA BOX 219 EUFAULA, AL 36027 Phone 334-688-2000 |
| Manager: | NIKKI OGLETREE 1730 N. EUFALA AVE EUFAULA, AL 36027 Phone 334-695-0285 334-695-0285 AFT HRS. |
Additional Remarks
| - | LOW FLYING HELICOPTERS IN TFC PAT. |
| - | ARPT LCTD IN WILDLIFE REFUGE - CONSTANT BIRD HAZARD. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (245KB) |
| VOR/DME RWY 36 | |
download (224KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (221KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (518KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
11A - Clayton Municipal Airport (19 nm W)
KLSF - Lawson Army Airfield (Fort Benning) (24 nm N)
KCSG - Columbus Airport (35 nm N)
KBIJ - Early County Airport (35 nm S)
KHDL - Headland Municipal Airport (36 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Landan Long
Photo taken 31-Jul-2018
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Weedon Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 14-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 10:18 |
| Sunrise | | 05:45 | | 10:45 |
| Sunset | | 19:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 16:30:56 |
| Local (UTC-5) | 14-May-2026 11:30:56 |
|
| METAR |
| KEUF | 141558Z AUTO 10SM CLR 24/09 A2999 RMK AO1 SLP152 T02390094
|
|
| TAF |
KLSF 23nm N | 141300Z 1413/1519 34009KT 9999 FEW060 FEW250 QNH2991INS BECMG 1414/1415 32011KT 9999 SKC QNH2986INS TEMPO 1415/1422 31012G17KT BECMG 1422/1423 30004KT 9999 SKC QNH2988INS BECMG 1507/1508 00000KT 9999 SKC QNH2998INS TEMPO 1508/1512 3200 BR BECMG 1512/1513 01003KT 9999 SCT250 QNH3007INS BECMG 1515/1516 07006KT 9999 SKC QNH2998INS TX29/1421Z TN06/1510Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|