FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | EZM |
| Lat/Long: | 32-12-59.0000N 083-07-43.2000W 32-12.983333N 083-07.720000W 32.2163889,-83.1286667 (estimated) |
| Elevation: | 303.4 ft. / 92.5 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2000) |
| From city: | 3 miles E of EASTMAN, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31023 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800, ALL SUN 1300-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 02; REIL RWY 20; PAPI RWY 02 & 20; HIRL RWY 02/20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-2400. |
Airport Communications
| CTAF: | 124.55 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.425 |
| WX AWOS-3: | 119.425 (478-374-9979) |
| HEART OF GEORGIA GROUND: | 121.175 [MON-THU 0700-1800, FRI 0800-1200.] |
| HEART OF GEORGIA TOWER: | 124.55 [MON-THU 0700-1800, FRI 0800-1200.] |
| WX AWOS-3PT at 48A (13 nm NW): | 120.975 (478-271-5897) |
| WX AWOS-3PT at MQW (15 nm SE): | 120.000 (229-868-7472) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VNAr088/18.7 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| DBNr221/25.7 | | DUBLIN VORTAC | | 113.10 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| EASTMAN | | 018/5.2 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| FITZGERALD | | 018/37.1 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
| CONEY | | 077/39.5 | | 400 | | 06W | | OHY | --- .... -.-- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR SELF-FUELING WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 6506 x 100 ft. / 1983 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 32-12.466500N | | 32-13.500900N |
| Longitude: | 083-07.887483W | | 083-07.552443W |
| Elevation: | 295.1 ft. | | 298.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 015 true | | 199 magnetic, 195 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/GS | | |
| Obstructions: | none | | 81 ft. trees, 2277 ft. from runway, 520 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear 10 FT TREES, 363 FT RIGHT OF CNTRLN AT THLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HEART OF GA REG APT AUTH 317 AIRPORT RD. EASTMAN, GA 31023 Phone 478-220-5091 TWR PHONE 478-448-4713. MGR CELL PHONE 478-231-8305. |
| Manager: | JEFF FORDHAM 317 AIRPORT RD. EASTMAN, GA 31023 Phone 478-220-5091 TWR PHONE: 478-448-4713. MGR CELL PHONE 478-231-8305 |
Additional Remarks
| - | FLT TRNG IN AREA. |
| - | DEER AND OTR WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | CTAF & TWR FREQ - 124.55. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (249KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (228KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (226KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (48KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
48A - Cochran Airport (13 nm NW)
KMQW - Telfair-Wheeler Airport (15 nm SE)
KDBN - W H 'Bud' Barron Airport (22 nm N)
KAZE - Hazlehurst Airport (32 nm SE)
KFZG - Fitzgerald Municipal Airport (33 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Dylan Roland
Taken in the Summer of 2014
looking north at 3500ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Heart of Georgia Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:01 | | 10:01 |
| Sunrise | | 06:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:31 | | 00:31 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 22:02:08 |
| Local (UTC-4) | 29-May-2026 18:02:08 |
|
| METAR |
| KEZM | 292155Z AUTO 32003KT 10SM SCT110 23/23 A2997 RMK AO2 LTG DSNT NE AND E
|
K48A 13nm NW | 292155Z AUTO 03003KT 10SM BKN100 25/24 A2995 RMK AO2 LTG DSNT E T02540237
|
KMQW 15nm SE | 292155Z AUTO 00000KT 10SM CLR 23/22 A2995 RMK AO2 LTG DSNT NE AND S
|
|
| TAF |
KWRB 33nm NW | 291900Z 2919/3101 33006KT 6000 SHRA VCTS SCT020 BKN050CB QNH2992INS TEMPO 2919/3002 33010G25KT 4800 TSRA BKN035CB BECMG 3001/3002 12006KT 6000 SHRA BKN015 OVC050 QNH2988INS BECMG 3008/3009 24006KT 6000 BR OVC007 QNH2988INS BECMG 3012/3013 27006KT 9999 NSW OVC007 QNH2991INS BECMG 3013/3014 27006KT 9999 OVC010 QNH2990INS BECMG 3015/3016 30006KT 9999 BKN025 QNH2983INS TX27/2919Z TN22/3009Z
|
KMCN 38nm NW | 292007Z 2920/3018 VRB03KT P6SM VCSH SCT050 BKN070 TEMPO 2920/2922 VRB10G20KT 4SM TSRA OVC035CB FM292200 00000KT 4SM SHRA BKN025 FM300600 00000KT 4SM BR VCSH BKN015 FM300800 00000KT 4SM BR BKN006 FM301400 26004KT P6SM SCT007 BKN025 PROB30 3014/3018 4SM -TSRA BKN015CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|