FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | GLE |
| Lat/Long: | 33-39-07.9000N 097-11-50.2000W 33-39.131667N 097-11.836667W 33.6521944,-97.1972778 (estimated) |
| Elevation: | 845.5 ft. / 257.7 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2020) |
| From city: | 3 miles W of GAINESVILLE, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 76240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GLE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | RWY 18/36 MIRL PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.375 (940-612-3549) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY FORT WORTH ARTCC (ZFW) ON FREQS 124.75/323.0 (GAINESVILLE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| UKWr071/32.0 | | BOWIE VORTAC | | 117.15 | | 06E |
| ADMr176/33.6 | | ARDMORE VORTAC | | 116.70 | | 06E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DENISON | | 245/28.4 | | 341 | | 03E | | DNI | -.. -. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL SELF-SERVE & FULL SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 33-39.674653N | | 33-38.685618N |
| Longitude: | 097-11.968593W | | 097-11.991825W |
| Elevation: | 845.4 ft. | | 792.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 178 magnetic, 181 true | | 358 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. trees, 1325 ft. from runway, 285 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear ALSO 32 FT PLINE, 1290 FT DSTC, 445 L/R. APCH SLOPE 34:1. | | 35 ft. trees, 1555 ft. from runway, 38:1 slope to clear |
Runway 13/31
| Dimensions: | 4307 x 75 ft. / 1313 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition EXTSV CRACKING. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge markings: | MRKGS FADED. |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 33-39.305875N | | 33-38.824185N |
| Longitude: | 097-11.948148W | | 097-11.324257W |
| Elevation: | 826.3 ft. | | 792.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 130 magnetic, 133 true | | 310 magnetic, 313 true |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 70 ft. trees, 1900 ft. from runway, 275 ft. right of centerline, 24:1 slope to clear | | 22 ft. trees, 650 ft. from runway, 135 ft. right of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF GAINESVILLE 200 S. RUSK GAINESVILLE, TX 76240 Phone 940-668-4500 |
| Manager: | ANDREW HOLLEY 2300 AIRPORT DR GAINESVILLE, TX 76240 Phone 940-668-4565 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | HEL SKID LDG PROHIBITED ON ALL ASPH SFCS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (246KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (205KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (38KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (167KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGYI - North Texas Regional Airport/Perrin Field (26 nm E)
KDTO - Denton Enterprise Airport (27 nm S)
0F2 - Bowie Municipal Airport (29 nm W)
1F0 - Ardmore Downtown Executive Airport (30 nm N)
KSWI - Sherman Municipal Airport (31 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Gainesville Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:58 | | 10:58 |
| Sunrise | | 06:26 | | 11:26 |
| Sunset | | 20:25 | | 01:25 |
| Evening civil twilight | | 20:53 | | 01:53 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 19:33:56 |
| Local (UTC-5) | 20-May-2026 14:33:56 |
|
| METAR |
| KGLE | 201915Z AUTO VRB04KT 9SM BKN016 22/18 A3009 RMK AO2 CIG 013V020 T02230179
|
|
| TAF |
KAFW 42nm S | 201728Z 2018/2118 04009KT P6SM BKN015 OVC025 FM202100 05009KT P6SM BKN025 BKN250 FM202300 05007KT P6SM SCT035 BKN250 FM211000 08005KT P6SM BKN015 BKN030 TEMPO 2114/2117 4SM -SHRA FM211700 13006KT 5SM -RA BR OVC025
|
KDUA 44nm NE | 201720Z 2018/2118 03005KT P6SM BKN015 FM202100 04005KT P6SM BKN040 FM210700 05005KT P6SM OVC015 TEMPO 2110/2114 4SM BR OVC007
|
KDFW 46nm S | 201728Z 2018/2124 02008KT P6SM OVC025 TEMPO 2018/2020 BKN018 FM202100 05007KT P6SM SCT030 BKN250 FM211000 08005KT P6SM BKN015 BKN030 TEMPO 2114/2117 4SM -SHRA FM211700 13006KT 5SM -RA BR VCTS OVC025CB
|
KFTW 50nm S | 201728Z 2018/2118 02008KT P6SM BKN015 OVC025 TEMPO 2018/2020 BKN009 FM202100 05007KT P6SM BKN025 BKN250 FM202300 05007KT P6SM SCT035 BKN250 FM211000 08005KT P6SM BKN015 BKN030 TEMPO 2114/2117 4SM -SHRA FM211700 13006KT 5SM -RA BR OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|