FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HOC |
| Lat/Long: | 39-11-19.5408N 083-32-19.6495W 39-11.325680N 083-32.327492W 39.1887613,-83.5387915 (estimated) |
| Elevation: | 977.3 ft. / 297.9 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1990) |
| From city: | 3 miles SE of HILLSBORO, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45133 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 1677.3 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; PAPI RWY 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 118.175 (937-393-9038) |
| WX ASOS at ILN (19 nm NW): | PHONE 937-383-7334 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 135.575/290.5 (PORTSMOUTH RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr144/18.9 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| XUBr237/(33.0) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 201/25.7 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
| SPORTYS | | 082/32.2 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3520 x 75 ft. / 1073 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-11.136602N | | 39-11.514748N |
| Longitude: | 083-32.609857W | | 083-32.045102W |
| Elevation: | 977.3 ft. | | 930.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 049 true | | 234 magnetic, 229 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. trees, 418 ft. from runway, 176 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear | | 50 ft. trees, 903 ft. from runway, 282 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear +50 TREE, 81 FT DIST, 139 FT R; +5-15 FT TREES & BRUSH, 160 FT DIST, 250 FT L/R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HIGHLAND COUNTY COMMISSIONERS HIGHLAND COUNTY COURTHOUSE HILLSBORO, OH 45133 Phone 937-393-9112 |
| Manager: | BOB PROSEK, AIRPORT AUTH PRESIDENT 9500 N SHORE DR HILLSBORO, OH 45133-7799 Phone 937-393-9112 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (276KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KILN - Wilmington Air Park (19 nm NW)
KAMT - Alexander Salamon Airport (20 nm S)
I23 - Fayette County Airport (24 nm N)
I66 - Clinton Field Airport (24 nm NW)
KGEO - Brown County Airport (24 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 24-Aug-2014
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Highland County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 07:13 | | 11:13 |
| Sunset | | 20:00 | | 00:00 |
| Evening civil twilight | | 20:28 | | 00:28 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 08:26:44 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 04:26:44 |
|
| METAR |
KILN 19nm NW | 050754Z AUTO 28013G21KT 10SM OVC027 07/02 A3002 RMK AO2 PK WND 29027/0706 SLP167 T00670022
|
KI23 24nm N | 050815Z AUTO 29012KT 10SM OVC022 07/04 A3001 RMK AO2
|
KRZT 28nm NE | 050759Z AUTO 30013KT 10SM OVC023 08/05 A3003 RMK AO2
|
KEOP 28nm E | 050815Z AUTO 30009KT 10SM -RA OVC018 09/09 A3000 RMK AO2
|
KI69 32nm W | 050556Z AUTO 32008KT 10SM OVC017 09/07 RMK AO2
|
KI68 37nm NW | 050815Z AUTO 30013G19KT 10SM OVC028 07/05 A3003 RMK AO2
|
|
| TAF |
KILN 19nm NW | 050541Z 0506/0606 27012KT P6SM BKN015 OVC021 FM051000 28012G20KT P6SM SCT035 FM051500 29015G25KT P6SM BKN022 FM051900 29015G25KT P6SM BKN035 FM060100 28006KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|