FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | LHM |
| Lat/Long: | 38-54-33.0000N 121-21-04.8000W 38-54.550000N 121-21.080000W 38.9091667,-121.3513333 (estimated) |
| Elevation: | 121.4 ft. / 37.0 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 3 miles W of LINCOLN, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 95648 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1944 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RIU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0630 - 1500 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 15; MIRL RWY 15/33, HELI PERIMETER LGTS - CTAF. PAPI RWYS 15 & 33 TURNED ON DURING DALGT HRS, AFTER DARK ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 124.25 (916-645-0698) |
| NORCAL APPROACH: | 125.4 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| NORCAL DEPARTURE: | 125.4 [1600-0800Z++ MON-FRI, 1800-0200Z++ SAT-SUN] |
| WX AWOS-3 at AUN (13 nm E): | 119.375 (530-888-8934) |
| WX AWOS-3 at MCC (15 nm S): | 125.975 (916-641-1272) |
| WX ASOS at MYV (15 nm NW): | 118.475 (530-742-0695) |
| WX ASOS at SMF (17 nm SW): | PHONE 916-649-3996 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MCCr353/14.7 | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| MYVr122/15.4 | | MARYSVILLE VOR/DME | | 110.80 | | 16E |
| SACr002/29.5 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| HNWr274/30.2 | | HANGTOWN VOR/DME | | 115.50 | | 17E |
| ILAr089/33.0 | | WILLIAMS VORTAC | | 114.40 | | 18E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FOR JET A AND 100LL FUEL TRUCK CTC (916) 257-4854, 0600-1700. SELF SVC FUEL AVBL 24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 6001 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 38-55.027855N | | 38-54.071655N |
| Longitude: | 121-21.240792W | | 121-20.919870W |
| Elevation: | 119.8 ft. | | 119.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 151 magnetic, 165 true | | 331 magnetic, 345 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 25 ft. tree, 1000 ft. from runway, 32:1 slope to clear | | 40 ft. trees, 1600 ft. from runway, 35:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 38-54.208117N | | |
| Longitude: | 121-20.726117W | | |
| Elevation: | 118.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LINCOLN 600 6TH STREET LINCOLN, CA 95648 Phone (916) 434-2450 |
| Manager: | RICHARD SPINALE 600 SIXTH STREET LINCOLN, CA 95648 Phone 916-645-3443 EMAIL: RSPINALE@LINCOLNCA.GOV. |
Additional Remarks
| A30A-15 | RY 15 CALM WND RY. |
| - | FOR CD CTC NORCAL APCH AT 916-361-6874. |
| - | PWRD PRCHT ACT SW QUAD OF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 15 | |
download (276KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (133KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (346KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAUN - Auburn Municipal Airport (13 nm E)
KBAB - Beale Air Force Base (14 nm N)
KMCC - Mc Clellan Airfield (15 nm S)
KMYV - Yuba County Airport (15 nm NW)
KSMF - Sacramento International Airport (17 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rockne Green
Photo taken 29-Sep-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Lincoln Regional Airport/Karl Harder Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 12:46 |
| Sunrise | | 06:15 | | 13:15 |
| Sunset | | 19:52 | | 02:52 |
| Evening civil twilight | | 20:20 | | 03:20 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 21:41:31 |
| Local (UTC-7) | 26-Apr-2026 14:41:31 |
|
| METAR |
| KLHM | 262115Z AUTO 17010KT 10SM BKN035 OVC041 15/07 A2990 RMK AO1
|
KAUN 13nm E | 262115Z AUTO 15009G14KT 130V190 9SM SCT032 SCT041 BKN055 11/10 A2992 RMK A01
|
KBAB 14nm N | 262055Z AUTO 15010KT 10SM BKN037 BKN046 BKN070 17/07 A2988 RMK AO2 SLP121 T01730073 50001 $
|
KMCC 15nm S | 262115Z AUTO 17010G16KT 10SM FEW042 SCT055 BKN070 17/08 A2990 RMK AO2
|
KMYV 15nm NW | 262053Z AUTO 19011KT 10SM SCT041 BKN049 OVC060 16/06 A2989 RMK AO2 SLP124 T01610061 51003 $
|
KSMF 17nm SW | 262053Z 19013G20KT 10SM BKN060 BKN070 17/04 A2989 RMK AO2 SLP119 T01720039 58001
|
|
| TAF |
KMCC 15nm S | 261724Z 2618/2718 15010KT P6SM SCT020 OVC050 FM262200 17010G18KT P6SM BKN050 FM270400 17007KT P6SM BKN050 FM270800 VRB05KT P6SM SCT100
|
KSMF 17nm SW | 261724Z 2618/2718 19012KT P6SM BKN030 OVC050 FM270000 16008KT P6SM BKN050 FM270600 VRB05KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|