FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | MCC |
| Lat/Long: | 38-40-03.5000N 121-24-02.2000W 38-40.058333N 121-24.036667W 38.6676389,-121.4006111 (estimated) |
| Elevation: | 76.8 ft. / 23.4 m (surveyed) |
| Variation: | 17E (1975) |
| From city: | 6 miles NE of SACRAMENTO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 95660 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Pattern altitude: | 1152.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 16; HIRL RWY 16/34; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWYS 16 & 34 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3: | 125.975 (916-641-1272) |
| NORCAL APPROACH: | 127.4 |
| NORCAL DEPARTURE: | 127.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 119.825 |
| WX AWOS-3PT at MHR (8 nm SE): | 118.325 (916-366-3371) |
| WX ASOS at SMF (9 nm W): | PHONE 916-649-3996 |
| WX ASOS at SAC (10 nm SW): | PHONE 916-421-0923 |
| WX AWOS-3 at LHM (15 nm N): | 124.25 (916-645-0698) |
| WX AWOS-3P at O61 (19 nm E): | 120.0 (530-677-5392) |
| WX AWOS-3 at EDU (20 nm SW): | 119.025 (530-754-6839) |
- MILITARY USE: PMSV METRO - 344.6 REMARKS: PART TIME.
- USCG COMSTA SAN FRAN - OPR 0500-1100Z++. 3123 5696 8984 11201
- USCG SACRAMENTO - 167.9 345.0.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MCC at field | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| SACr011/15.2 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| MYVr147/27.1 | | MARYSVILLE VOR/DME | | 110.80 | | 16E |
| HNWr247/30.7 | | HANGTOWN VOR/DME | | 115.50 | | 17E |
| ILAr112/38.0 | | WILLIAMS VORTAC | | 114.40 | | 18E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ 100LL:SELF-SERVICE 100LL FUEL WEST SIDE TWY KILO. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 10599 x 150 ft. / 3231 x 46 m |
| Surface: | concrete/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 155.0 | | Double wheel: | 300.0 | | Double tandem: | 500.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity NSTD HIRL LCTD 25 FT FM RY EDGE MARKINGS. |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 38-40.931302N | | 38-39.185153N |
| Longitude: | 121-24.034645W | | 121-24.037353W |
| Elevation: | 76.8 ft. | | 69.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 163 magnetic, 180 true | | 343 magnetic, 000 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | ILS |
| Obstructions: | none | | 90 ft. tower, 4000 ft. from runway, 175 ft. left of centerline, 42:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 57 x 57 ft. / 17 x 17 m |
| Surface: | concrete |
| Runway edge markings: | MILITARY MARKINGS ON AIRFIELD. |
| Latitude: | 38-39.783833N | | |
| Longitude: | 121-23.829167W | | |
| Elevation: | 76.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | NSTD | | |
Helipad H2
| Dimensions: | 57 x 57 ft. / 17 x 17 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 38-39.771300N | | |
| Longitude: | 121-24.262560W | | |
| Elevation: | 67.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H3
| Dimensions: | 57 x 57 ft. / 17 x 17 m |
| Surface: | asphalt |
| Latitude: | 38-39.462667N | | |
| Longitude: | 121-24.233000W | | |
| Elevation: | 67.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Helipad H4
| Dimensions: | 57 x 57 ft. / 17 x 17 m |
| Surface: | concrete |
| Latitude: | 38-39.154833N | | |
| Longitude: | 121-24.151167W | | |
| Elevation: | 68.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MC CLELLAN BUSINESS PARK, LLC 3028 PEACEKEEPER WAY MCCLELLAN, CA 95652-2502 Phone 916-570-5317 |
| Manager: | JOSHUA HENRY 3028 PEACEKEEPER WAY MCCLELLAN, CA 95652-2502 Phone 916-570-5317 EMAIL: JHENRY@FLYKMCC.COM |
Additional Remarks
| - | 900 FT ASPH OVRN SE END RY 16 & 1000 FT ASPH OVRN NW END RY 34. |
| - | MILITARY USE: TRAN ACFT PPR FOR USCG RAMP C916-643-7659, WITH CREW LIST FOR ARR/DEP PAX. |
| - | RY 16 CALM WIND RWY. |
| - | TWYS E,F,G NSTD TWY EDGE LGTG. |
| - | FOR CD CTC NORCAL APCH AT 916-361-6874. |
| - | FLD CONDS-RWY, TWY & APRON GOOD. |
| - | STRICT ADHERENCE TO PUBLD TFC PATS RCMD FOR NS ABTMT PURPOSES. |
| - | TOUCH/GO LNDG FOR C5 PROHIBITED. |
| - | DURG INCREASED BIRD CONDITIONS THE POTENTIAL FOR BIRD CONGESTION EXIST AT BOTH ARR/DEP ENDS RY 16/34. |
| - | ALL ACFT EXIT RY TO THE EAST. SELF SRV 100LL W SIDE TW KILO. |
| - | MILITARY USE: FUEL - A+ (MCCLELLAN JET SVC, C916-641-8970.) |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16 | |
download (227KB) |
| VOR/DME RWY 34 | |
download (182KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMHR - Sacramento Mather Airport (8 nm SE)
KSMF - Sacramento International Airport (9 nm W)
KSAC - Sacramento Executive Airport (10 nm SW)
KLHM - Lincoln Regional Airport/Karl Harder Field (15 nm N)
KEDU - University Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gary Chambers
Photo taken 24-Feb-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Mc Clellan Airfield that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:26 | | 13:26 |
| Sunrise | | 06:53 | | 13:53 |
| Sunset | | 19:27 | | 02:27 |
| Evening civil twilight | | 19:54 | | 02:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 02:03:40 |
| Local (UTC-7) | 31-Mar-2026 19:03:40 |
|
| METAR |
| KMCC | 010200Z AUTO 21007G14KT 10SM OVC038 15/13 A2989 RMK AO2
|
KSMF 10nm W | 010153Z 22009KT 10SM -RA OVC080 14/12 A2987 RMK AO2 RAB0054 SLP115 P0003 T01440122
|
KMHR 10nm SE | 010155Z AUTO 25010KT 3SM -RA FEW034 SCT046 BKN060 15/15 A2988 RMK AO2 P0015
|
KSAC 11nm SW | 010153Z 22005KT 10SM -RA SCT037 SCT065 OVC080 14/13 A2989 RMK AO2 RAE00B36 SLP121 P0000 T01440128
|
KLHM 15nm N | 010155Z AUTO 00000KT 4SM SCT010 BKN014 OVC065 13/13 A2988 RMK AO1
|
KEDU 20nm SW | 311710Z AUTO 14006KT 10SM 16/15 A2991 RMK AO1
|
|
| TAF |
| KMCC | 311731Z 3118/0118 18007KT P6SM VCSH OVC080 FM312000 18010KT 6SM -SHRA VCTS OVC050CB FM312100 VRB06G20KT 4SM TSRA OVC050CB FM010000 19011KT 6SM BR VCSH OVC040
|
KSMF 10nm W | 311731Z 3118/0118 18011KT P6SM OVC080 FM312100 18013G23KT 6SM -SHRA VCTS OVC050CB FM010200 19008KT 6SM BR VCSH OVC035
|
KMHR 10nm SE | 311731Z 3118/0118 17008KT P6SM OVC080 FM312000 18013G23KT 6SM -SHRA VCTS OVC050CB FM312100 VRB06G20KT 4SM TSRA OVC050CB FM010000 19011KT 6SM BR VCSH OVC040
|
KSAC 11nm SW | 311731Z 3118/0118 19010KT P6SM OVC080 FM312200 18013G20KT 6SM -SHRA VCTS OVC050CB FM010100 19011KT 6SM BR VCSH OVC040
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|