FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LWC |
| Lat/Long: | 39-00-40.0000N 095-12-59.3000W 39-00.666667N 095-12.988333W 39.0111111,-95.2164722 (estimated) |
| Elevation: | 833.2 ft. / 254.0 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2005) |
| From city: | 3 miles N of LAWRENCE, KS |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 66044 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | WICHITA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LWC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 33; REIL RWY 01, 15, & 19; PAPI RWY 01, 19, 15 & 33; MIRL RWY 01/19 & 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 121.225 (785-749-1309) |
| WX ASOS at IXD (19 nm SE): | 135.325 (913-780-6987) |
| WX ASOS at TOP (19 nm W): | 121.275 (785-274-8258) |
- RADAR COVERAGE DOWN TO 600'.
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC (ZKC) ON FREQS 123.8/343.7 (TOPEKA RCAG).
- A/G COMMUNICATIONS FOR DEPARTURE CTL AVAILABLE ABOVE 500'.
- CD PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQ 121.825.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TOPr111/17.2 | | TOPEKA VORTAC | | 117.80 | | 05E |
| MCIr229/27.7 | | KANSAS CITY VORTAC | | 113.25 | | 05E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NEWBN | | 329/6.5 | | 338 | | 04E | | JZ | .--- --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:AFT HRS FUEL CTC - 785-865-6500. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5701 x 100 ft. / 1738 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 16 /F/C/Y/U | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 60.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 39-01.119550N | | 39-00.279397N |
| Longitude: | 095-13.205390W | | 095-12.667735W |
| Elevation: | 831.5 ft. | | 827.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 153 true | | 329 magnetic, 333 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | none | | 49 ft. trees, 2462 ft. from runway, 531 ft. left of centerline, 46:1 slope to clear |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3901 x 75 ft. / 1189 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 4 /R/D/Y/U | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 15.6 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-00.316850N | | 39-00.923782N |
| Longitude: | 095-13.198060W | | 095-12.927475W |
| Elevation: | 832.5 ft. | | 831.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 015 magnetic, 019 true | | 195 magnetic, 199 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LAWRENCE 6 E 6TH ST., PO BOX 708 LAWRENCE, KS 66044 Phone 785-832-3467 |
| Manager: | SCOTT WAGNER LAWRENCE KS CITY HALL, 6 EAST 6TH STREET LAWRENCE, KS 66044 Phone 785-832-3467 AFT HRS APRT MGR CTC - 785-813-5765 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 33 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (216KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (257KB) |
| VOR/DME-A | |
download (177KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (351KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KIXD - New Century AirCenter Airport (19 nm SE)
KTOP - Philip Billard Municipal Airport (19 nm W)
KFOE - Topeka Regional Airport (21 nm W)
KOJC - Johnson County Executive Airport (24 nm SE)
KFLV - Sherman Army Airfield (26 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 15-Sep-2013
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Lawrence Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 10:31 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 20:34 | | 01:34 |
| Evening civil twilight | | 21:05 | | 02:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 06:10:22 |
| Local (UTC-5) | 25-May-2026 01:10:22 |
|
| METAR |
| KLWC | 250552Z AUTO 00000KT 10SM CLR 15/12 A3005 RMK AO1 SLP171 T01500122 10261 20139 402830067 51002
|
KIXD 19nm SE | 250553Z AUTO 14006KT 10SM CLR 17/12 A3006 RMK AO2 SLP171 T01720122 10256 20156 402720094 58001 $
|
KTOP 20nm W | 250553Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/12 A3004 RMK AO2 SLP167 T01830122 10267 20172 402780089 53003
|
|
| TAF |
KIXD 19nm SE | 250520Z 2506/2606 13005KT P6SM SKC FM251400 16014KT P6SM SCT120 FM260200 14007KT P6SM SKC
|
KTOP 20nm W | 250530Z 2506/2606 15003KT P6SM FEW150 TEMPO 2510/2513 1SM BCFG FM251500 16010KT P6SM FEW150 FM260000 15005KT P6SM SKC
|
KFOE 21nm W | 250530Z 2506/2606 15004KT P6SM FEW150 FM251500 16012KT P6SM FEW150 FM260000 15006KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|