FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MDS |
| Lat/Long: | 44-00-59.1000N 097-05-08.2000W 44-00.985000N 097-05.136667W 44.0164167,-97.0856111 (estimated) |
| Elevation: | 1718.4 ft. / 523.8 m (surveyed) |
| Variation: | 04E (2010) |
| From city: | 1 mile NE of MADISON, SD |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 57042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1965 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | HURON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HON (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 7 DAYS A WEEK 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RY 15/33 & REIL RY 15 & 33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 118.35 (605-427-9380) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 132.050/317.4 (SIOUX FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FSDr320/25.7 | | SIOUX FALLS VORTAC | | 115.00 | | 09E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt/concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 20 /R/D/Y/T | | Single wheel: | 56.0 | | Double wheel: | 69.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 44-01.374805N | | 44-00.636863N |
| Longitude: | 097-05.453780W | | 097-04.949303W |
| Elevation: | 1718.4 ft. | | 1709.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 150 magnetic, 154 true | | 330 magnetic, 334 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 40 ft. trees, 1300 ft. from runway, 200 ft. right of centerline, 32:1 slope to clear |
Runway 3/21
| Dimensions: | 2380 x 200 ft. / 725 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | RY 03/21 MKD WITHBLACK & WHITE CONES. |
| Operational restrictions: | RY 03 21 CLSD 1 NOV-1 APR EXCEPT WITH PPR CALL 605-256-9774. |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 44-00.780038N | | 44-01.102473N |
| Longitude: | 097-05.153418W | | 097-04.845300W |
| Elevation: | 1714.7 ft. | | 1708.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 030 magnetic, 034 true | | 210 magnetic, 214 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MADISON 116 W. CENTER MADISON, SD 57042 Phone 605-256-7500 |
| Manager: | MORRIS RIGGIN 1600 AIRPORT DRIVE MADISON, SD 57042 Phone 605-256-9774 |
Additional Remarks
| - | ULTRA-LIGHT ACTIVITY ON AND INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 (4 CLICKS TO MINNEAPOLIS CENTER AND 6 CLICKS TO FLT SVCS) |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (220KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (253KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (156KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBKX - Brookings Regional Airport (21 nm NE)
KFSD - Joe Foss Field Airport (30 nm SE)
6E5 - Wilder Airport (32 nm NW)
KPQN - Pipestone Municipal Airport (34 nm E)
KMHE - Mitchell Municipal Airport (44 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Steve Hamilton
Photo taken 11-Jul-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Madison Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 10:18 |
| Sunrise | | 05:52 | | 10:52 |
| Sunset | | 20:59 | | 01:59 |
| Evening civil twilight | | 21:33 | | 02:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 18:01:43 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 13:01:43 |
|
| METAR |
| KMDS | 271755Z AUTO 01013KT 10SM CLR 31/14 A3002 RMK AO2 TSNO
|
KBKX 20nm NE | 271756Z AUTO 34008KT 10SM OVC110 28/18 A3005 RMK AO2 SLP173 T02780183 10294 20178 53004
|
|
| TAF |
KFSD 30nm SE | 271723Z 2718/2818 VRB04KT P6SM SKC PROB30 2720/2724 4SM -TSRA BKN060CB FM281500 13006KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|