FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | OFP |
| Lat/Long: | 37-42-32.1770N 077-26-11.8960W 37-42.536283N 077-26.198267W 37.7089381,-77.4366378 (estimated) |
| Elevation: | 206.8 ft. / 63.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 8 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23005 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1971 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OFP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | JAN - DEC 0700-1900 |
| Pattern altitude: | 1006.8 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 16 & 34; PAPI RWY 16 & 34; HIRL RWY 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX ASOS: | 119.025 (804-752-2902) |
| POTOMAC APPROACH: | 126.4 ;001-185 126.75 ;186-360 118.2 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.4 ;001-185 126.75 ;186-360 118.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 125.4 |
| WX ASOS at RIC (13 nm SE): | PHONE 804-223-6573 |
| WX AWOS-3PT at FCI (19 nm S): | 128.625 (804-271-8426) |
| WX AWOS-3 at W96 (19 nm SE): | 119.875 (804-932-8863) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON 126.75/307.2.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RICr345/13.6 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| FAKr066/21.5 | | FLAT ROCK VORTAC | | 113.30 | | 06W |
| HPWr332/27.4 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| BRVr195/37.8 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| HCMr301/37.9 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| GVEr124/38.5 | | GORDONSVILLE VORTAC | | 115.60 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHANNON | | 189/33.5 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5402 x 100 ft. / 1647 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 54.0 | | Double wheel: | 70.0 | | Double tandem: | 119.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 37-42.920482N | | 37-42.152063N |
| Longitude: | 077-26.480908W | | 077-25.915660W |
| Elevation: | 206.6 ft. | | 201.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 159 magnetic, 150 true | | 339 magnetic, 330 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 82 ft. tree, 1644 ft. from runway, 450 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 98 ft. trees, 3315 ft. from runway, 319 ft. left of centerline, 31:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | COUNTY OF HANOVER DIRECTOR OF PUBLIC WORKS HANOVER, VA 23069 Phone 804-365-6179 |
| Manager: | CHARLES J SOBRITO DEPARTMENT OF PUBLIC WORKS, PO BOX 470 HANOVER, VA 23069 Phone 804-365-6208 |
Additional Remarks
| A39-16/34 | PCR VALUE: 210/F/D/X/T |
| - | NOISE SENSITIVE AREA S OF ARPT. |
| - | FOR ARPT SERVICES CALL 804-798-6500. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
| - | RWY 34 PREF RWY WITH WIND LESS THAN 5 KT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (223KB) |
| LOC RWY 16 | |
download (291KB) |
| VOR RWY 16 | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (129KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (383KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRIC - Richmond International Airport (13 nm SE)
KFCI - Richmond Executive-Chesterfield County Airport (19 nm S)
W96 - New Kent County Airport (19 nm SE)
7W4 - Lake Anna Airport (21 nm NW)
KXSA - Tappahannock/Essex County Airport (27 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 16-Aug-2006
from a Cessna 340
Do you have a better or more recent aerial photo of Hanover County Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:33 | | 10:33 |
| Sunrise | | 06:59 | | 10:59 |
| Sunset | | 19:29 | | 23:29 |
| Evening civil twilight | | 19:56 | | 23:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 10:26:18 |
| Local (UTC-4) | 30-Mar-2026 06:26:18 |
|
| METAR |
| KOFP | 300954Z AUTO 19007KT 10SM BKN120 12/06 A3036 RMK AO2 SLP280 T01220061
|
KRIC 13nm SE | 300954Z 19008KT 10SM BKN120 OVC300 12/07 A3036 RMK AO2 SLP286 T01170067 $
|
KFCI 19nm S | 300956Z AUTO 16005KT 10SM OVC110 12/07 A3037 RMK AO2 SLP295 T01170072 $
|
KW96 19nm SE | 301015Z AUTO 22006KT 190V250 10SM SCT120 12/07 A3037 RMK AO1 T01210065
|
|
| TAF |
KRIC 13nm SE | 300526Z 3006/3106 19011KT P6SM SCT150 BKN250 WS020/23040KT FM301400 21015G24KT P6SM SCT070 BKN150 FM310000 19010KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|