FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RVL |
| Lat/Long: | 40-40-38.6000N 077-37-36.6000W 40-40.643333N 077-37.610000W 40.6773889,-77.6268333 (estimated) |
| Elevation: | 818.8 ft. / 249.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1995) |
| From city: | 5 miles NW of REEDSVILLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 17084 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | WILLIAMSPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | IPT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY 1 - OCT 31 MON-FRI 0800-1700, ALL SAT 0800-1200, NOV 1 - APR 30 MON-FRI 0800-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; PAPI RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 123.85 (717-667-3993) |
| WX AWOS-3 at UNV (14 nm NW): | 127.65 (814-865-8799) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY NEW YORK ARTCC ON FREQS 134.8/338.3 (PHILIPSBURG RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PSBr141/21.9 | | PHILIPSBURG VORTAC | | 115.50 | | 10W |
| HARr322/34.0 | | HARRISBURG VORTAC | | 115.35 | | 10W |
| SEGr267/34.5 | | SELINSGROVE VOR/DME | | 110.40 | | 08W |
| ETGr154/39.8 | | KEATING VORTAC | | 116.00 | | 10W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:JET-A FUEL BY APNTMT ONLY AFT HRS. CALL 717-994-0323 DURG ATNDD HRS TO MAKE APNTMT. 100LL:100LL FUEL SS-24 HRS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 40-40.371270N | | 40-40.914272N |
| Longitude: | 077-38.017232W | | 077-37.203792W |
| Elevation: | 815.5 ft. | | 809.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 059 magnetic, 049 true | | 239 magnetic, 229 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOCALIZER | | |
| Obstructions: | 125 ft. trees, 2965 ft. from runway, 166 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear | | 17 ft. trees, 755 ft. from runway, 285 ft. left of centerline, 32:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIFFLIN COUNTY ARPT AUTH. PO BOX 461 REEDSVILLE, PA 17084 Phone 717-667-6829 |
| Manager: | LARRY MCCARL 547 AIRPORT ROAD REEDSVILLE, PA 17084 Phone 717-667-6829 |
Additional Remarks
| - | HELICOPTERS LAND ON APRON. |
| - | GLIDER ACTIVITY DURING SUMMER MONTHS. |
| - | PHONE NUMBERS POSTED ON THE OFFICE DOOR FOR AFTER HOUR CALLS. |
| - | FOR CD CTC NEW YORK ARTCC AT 631-468-1425. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (227KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (215KB) |
| LOC RWY 06 | |
download (259KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
P34 - Mifflintown Airport (11 nm SE)
KUNV - State College Regional Airport (14 nm NW)
N96 - Bellefonte Airport (15 nm NW)
KPSB - Mid-State Airport (24 nm NW)
KLHV - William T Piper Memorial Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Mark A. Bischoff
Photo taken 12-Jul-2014
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Mifflin County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:42 | | 09:42 |
| Sunrise | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunset | | 20:04 | | 00:04 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 05:20:20 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 01:20:20 |
|
| METAR |
| KRVL | 300455Z AUTO 00000KT 2SM BR FEW018 FEW027 OVC037 11/11 A2974 RMK AO2
|
KUNV 14nm NW | 300455Z AUTO 23006KT 10SM SCT019 OVC037 11/11 A2974 RMK AO2 T01130112
|
|
| TAF |
KUNV 14nm NW | 291751Z 2918/3018 14005KT 3SM -SHRA BR OVC008 FM300000 26008KT 4SM -RA BR OVC005 FM300400 29005KT 4SM BR OVC005 FM300700 29008KT 1/2SM FG OVC003 FM301000 29007KT 2SM BR OVC010 FM301300 30007KT P6SM OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|