FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SEF |
| Lat/Long: | 27-27-23.0000N 081-20-32.6000W 27-27.383333N 081-20.543333W 27.4563889,-81.3423889 (estimated) |
| Elevation: | 61.6 ft. / 18.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 6 miles SE of SEBRING, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33870 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1800, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 1 & 19; PAPI RWY 1 & 19; MIRLS RWY 1/19- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.475 (863-655-6424) |
| WX AWOS-3 at AVO (13 nm NW): | 118.725 (863-453-4223) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.55/257.7 (AVON PARK RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 863-655-6455. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5234 x 100 ft. / 1595 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 32 /F/A/X/T | | Single wheel: | 87.0 | | Double wheel: | 135.0 | | Double tandem: | 252.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 27-26.894353N | | 27-27.758198N |
| Longitude: | 081-20.581735W | | 081-20.584955W |
| Elevation: | 55.9 ft. | | 58.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 360 true | | 185 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT AND 7 DEGS RIGHT OF COURSE. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 2585 ft. from runway, 47:1 slope to clear | | 19 ft. tree, 950 ft. from runway, 45 ft. right of centerline, 39:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4990 x 100 ft. / 1521 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 27-27.733587N | | 27-27.153035N |
| Longitude: | 081-20.829472W | | 081-20.174775W |
| Elevation: | 53.5 ft. | | 57.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 magnetic, 135 true | | 320 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 289 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4990 TODA:4990 ASDA:4990 LDA:4701 | | TORA:4990 TODA:4990 ASDA:4990 LDA:4990 |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. rr, 400 ft. from runway, 8:1 slope to clear RWY 14 APCH RATIO 25:1 AT DTHR. | | 6 ft. fence, 408 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SEBRING AIRPORT AUTHORITY 128 AUTHORITY LANE SEBRING, FL 33870 Phone 863-314-1317 |
| Manager: | ANDREW BENNETT SEBRING REGIONAL AIRPORT, 128 AUTHORITY LANE SEBRING, FL 33870 Phone 863-314-1305 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 863-314-1305 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (RNP) RWY 19 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAVO - Avon Park Executive Airport (13 nm NW)
KOBE - Okeechobee County Airport (29 nm SE)
KCHN - Wauchula Municipal Airport (29 nm W)
X07 - Lake Wales Municipal Airport (30 nm NW)
X06 - Arcadia Municipal Airport (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pat O’Brien
Photo taken 14-Jul-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sebring Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:21 | | 10:21 |
| Sunrise | | 06:46 | | 10:46 |
| Sunset | | 19:59 | | 23:59 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 00:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-May-2026 15:45:38 |
| Local (UTC-4) | 03-May-2026 11:45:38 |
|
| METAR |
| KSEF | 031535Z AUTO 02008KT 10SM OVC029 20/18 A3008 RMK AO2 T02040182
|
KAGR 12nm N | 031455Z AUTO 02008KT 10SM FEW022 OVC031 21/17 A3005 RMK AO2 SLP178 60000 T02080174 52020 $
|
|
| TAF |
KLAL 47nm NW | 031120Z 0312/0412 03009KT P6SM VCSH BKN010 OVC040 FM031900 07009KT P6SM BKN050 OVC100 FM040100 07006KT P6SM BKN050 OVC100 FM040700 04006KT P6SM BKN050 BKN100
|
KPGD 48nm SW | 031317Z 0313/0412 03010KT P6SM VCSH BKN010 OVC040 TEMPO 0313/0315 BKN006 FM031900 05009KT P6SM BKN030 OVC100 FM040100 06006KT P6SM BKN025 OVC100 FM040700 04006KT P6SM BKN015 OVC100
|
KISM 50nm N | 031128Z 0312/0412 36006KT P6SM VCSH FEW007 BKN035 BKN050 FM031300 35011KT P6SM SCT003 SCT015 BKN040 FM031500 03011G18KT P6SM FEW030 SCT060 SCT250 FM032100 08012KT P6SM BKN060 FM040400 05004KT P6SM FEW025 SCT050 SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|