FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SMX |
| Lat/Long: | 34-53-59.8000N 120-27-29.1000W 34-53.996667N 120-27.485000W 34.8999444,-120.4580833 (estimated) |
| Elevation: | 261.2 ft. / 79.6 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1985) |
| From city: | 3 miles S of SANTA MARIA, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 93455 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | HAWTHORNE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SMX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 |
| Pattern altitude: | TPA 1000; TURBOJET & PURE JET 1500. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 12; PAPI RWY 30; HIRL RWY 12/30; TWY LIGHTS - CTAF. PAPI RWY 12 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index B |
| Airline operations: | CLSD TO SUPPLL PART 121 AND PART 135 ACR OPNS EXCP 24 HRS PPR, CALL AMGR (805) 922-1726 WKDAYS 0800-1700. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.3 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 121.15 |
| WX ASOS: | 121.15 (209-210-1160) |
| SANTA MARIA GROUND: | 121.9 [0600-2000] |
| SANTA MARIA TOWER: | 118.3 239.25 [0600-2000] |
| SANTA BARBARA APPROACH: | 124.15 |
| SANTA BARBARA DEPARTURE: | 124.15 |
| EMERG: | 121.5 |
| WX AWOS-3PT at LPC (14 nm S): | 133.875 (805-735-3075) |
| WX AWOS-3 at L52 (15 nm NW): | 118.375 (805-489-1305) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY LOS ANGELES ARTCC (ZLA) ON FREQS 119.05/269.5 (SAN LUIS OBISPO RCAG) WHEN SANTA BARBARA APCH CTL (SBA) CLSD.
- COMMUNICATIONS PRVDD BY HAWTHORNE RADIO ON FEQS 122.1R/111.0T (GUADALUPE RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GLJr119/(4.4) | | GUADALUPE VOR | | 113.05 | | 16E |
| MQOr129/25.8 | | MORRO BAY VORTAC | | 112.40 | | 16E |
| GVOr305/28.6 | | GAVIOTA VORTAC | | 113.80 | | 16E |
| FLWr232/31.3 | | FELLOWS VOR/DME | | 117.50 | | 16E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:ACFT FUEL SERVICING AVAILABLE 129.975. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 8004 x 150 ft. / 2440 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 75.0 | | Double wheel: | 181.0 | | Double tandem: | 400.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 34-54.496692N | | 34-53.557088N |
| Longitude: | 120-27.861532W | | 120-26.737162W |
| Elevation: | 216.8 ft. | | 261.1 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 121 magnetic, 135 true | | 301 magnetic, 315 true |
| Declared distances: | TORA:8004 TODA:8004 ASDA:8004 LDA:8004 | | TORA:8004 TODA:8004 ASDA:8004 LDA:8004 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on right (3.60 degrees glide path) |
| RVR equipment: | touchdown | | rollout |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | none | | 225 ft. trees, 4700 ft. from runway, 800 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 5199 x 75 ft. / 1585 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 70.0 | | Double wheel: | 90.0 | | Double tandem: | 150.0 |
|
| Operational restrictions: | RWY 02/20 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 34-53.603380N | | 34-54.296752N |
| Longitude: | 120-28.075890W | | 120-27.464648W |
| Elevation: | 209.5 ft. | | 226.2 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 022 magnetic, 036 true | | 202 magnetic, 216 true |
| Declared distances: | TORA:5199 TODA:5199 ASDA:5199 LDA:5199 | | TORA:5199 TODA:5199 ASDA:5199 LDA:5199 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 121 ft. trees, 3640 ft. from runway, 350 ft. right of centerline, 28:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SANTA MARIA PUBLIC APT DIST 3217 TERMINAL DR SANTA MARIA, CA 93455 Phone 805-922-1726 |
| Manager: | MARTIN PEHL 3217 TERMINAL DR SANTA MARIA, CA 93455 Phone 805-922-1726 |
Additional Remarks
| A39-12/30 | PCR VALUE: 442/F/B/X/U |
| A39-02/20 | PCR VALUE: 200/F/A/Y/T |
| - | CAUTION PARALLEL LGTD ROAD LESS THAN 1/4 MILE NW OF RY 12/30. |
| - | TRANSIENT PILOTS REMAIN CLEAR OF COMMERCIAL RAMP AND TERMINAL. |
| - | SELF SERVE FUEL 100LL AVBL 24 HRS LOCATED NORTH OF TOWER. |
| - | CALM WIND LESS THAN 8 KNOTS USE RWY 30. |
| - | NO TGL OPNS; LANDING PRACTICE OR PRACTICE INSTRUMENT APPROACHES 2200-0700. |
| - | PORTIONS OF TWY J NOT VISIBLE FM ATCT & UNLGTD. |
| - | NUMEROUS BIRDS ON AND INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 12 | |
download (388KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (315KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (352KB) |
| LOC/DME BC-A | |
download (447KB) |
| VOR RWY 12 | |
download (349KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| BUELT FOUR | |
download (258KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (360KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KVBG - Vandenberg Space Force Base (12 nm SW)
KLPC - Lompoc Airport (14 nm S)
KSBP - San Luis Obispo County Regional Airport (22 nm NW)
KIZA - Santa Ynez Airport/Kunkle Field (26 nm SE)
KSBA - Santa Barbara Municipal Airport (42 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in June 2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Santa Maria Public Airport/Capt G Allan Hancock Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:31 | | 12:31 |
| Sunrise | | 05:59 | | 12:59 |
| Sunset | | 19:57 | | 02:57 |
| Evening civil twilight | | 20:25 | | 03:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 16:16:40 |
| Local (UTC-7) | 15-May-2026 09:16:40 |
|
| METAR |
| KSMX | 151558Z 15005KT 10SM OVC008 13/11 A3001 RMK AO2 T01330106 $
|
KLPC 14nm S | 151551Z AUTO 27006KT 6SM HZ OVC004 12/ A3002 RMK AO2 SLP166 T0122
|
KVBG 17nm S | 151535Z AUTO 30004KT 8SM OVC003 12/11 A3001 RMK AO2 OVC V BKN CIG 002 RWY12 SLP166 TSNO $
|
|
| TAF |
| KSMX | 151404Z 1514/1612 VRB03KT P6SM OVC006 FM151500 VRB03KT 2SM BR VCFG OVC003 FM151800 30008KT P6SM SCT005 FM152100 30015G25KT P6SM SKC FM160300 29008KT 6SM BR SCT015
|
KVBG 17nm S | 151400Z 1514/1620 34006KT 0800 FG VV002 QNH2997INS BECMG 1516/1517 33009KT 4800 BR BKN005 QNH2999INS BECMG 1517/1518 32009KT 9999 NSW SCT007 QNH2996INS BECMG 1521/1522 31012G20KT 9999 BKN010 510006 QNH2993INS BECMG 1602/1603 33012KT 4800 BR OVC007 QNH2995INS BECMG 1604/1605 34009KT 3200 BR OVC004 QNH2999INS BECMG 1614/1615 33012KT 8000 BR BKN006 QNH3001INS BECMG 1616/1617 32012G18KT 9999 NSW SCT008 QNH2997INS BECMG 1619/1620 32018G28KT 9999 SCT010 SCT250 520006 QNH2994INS TX17/1521Z TN10/1613Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|