FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SSF |
| Lat/Long: | 29-20-13.1330N 098-28-15.7600W 29-20.218883N 098-28.262667W 29.3369814,-98.4710444 (estimated) |
| Elevation: | 577.6 ft. / 176.1 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2025) |
| From city: | 6 miles S of SAN ANTONIO, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 78214 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1938 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | HOUSTON CENTER |
| FSS: | SAN ANGELO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SSF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2000 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. MIRL RWY 10/28 & 14/32 PRESET MED INTST WHEN ATCT CLSD. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.2 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.8 |
| WX ASOS: | PHONE 210-927-9391 |
| STINSON GROUND: | 121.7 379.9 [0700-2200] |
| STINSON TOWER: | 118.2 379.9 [0700-2200] |
| SAN ANTONIO APPROACH: | 125.7 |
| SAN ANTONIO DEPARTURE: | 125.7 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 ;WHEN SSF TWR CLSD. |
| CRVZA RNAV STAR: | 125.7 |
| DNKIN RNAV STAR: | 125.1 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| POPPO RNAV STAR: | 125.1 |
| QERVO RNAV STAR: | 127.1 |
| WX ASOS at SAT (12 nm N): | PHONE 210-939-4003 |
| WX AWOS-3 at CVB (20 nm W): | 119.25 (830-931-0232) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSFr340/(4.9) | | STINSON VOR | | 108.40 | | 03E |
| RNDr217/14.6 | | RANDOLPH VORTAC | | 112.30 | | 05E |
| SATr174/18.4 | | SAN ANTONIO VORTAC | | 116.80 | | 08E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| DEVINE | | 057/27.3 | | 359 | | 07E | | HHH | .... .... .... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 29-20.312817N | | 29-20.133833N |
| Longitude: | 098-28.856300W | | 098-27.937158W |
| Elevation: | 577.6 ft. | | 565.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 103 true | | 280 magnetic, 283 true |
| Displaced threshold: | 450 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:4550 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:4677 LDA:4677 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. trees, lighted, 205 ft. from runway, 25 ft. left of centerline 7 FT FENCE, 0 FT DSTC, 167 FT R; 15 FT RD O FT DSTC. | | 25 ft. trees, 730 ft. from runway, 230 ft. right of centerline, 21:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4128 x 100 ft. / 1258 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.0 | | Double wheel: | 20.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 29-20.493658N | | 29-19.933325N |
| Longitude: | 098-28.321237W | | 098-27.879370W |
| Elevation: | 572.0 ft. | | 552.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 145 true | | 322 magnetic, 325 true |
| Displaced threshold: | 583 ft. | | 372 ft. |
| Declared distances: | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3881 LDA:3297 | | TORA:4128 TODA:4128 ASDA:3902 LDA:3530 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 35 ft. trees, 201 ft. from runway 7 FT FENCE 21 FT DSTC. 14 FT RD, 35 FT DSTC ACRS APCH.. | | 25 ft. trees, 201 ft. from runway 6 FT FENCE 0 FT DSTC;15 FT RD 20 FT DSTC, 120 FT L |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SAN ANTONIO 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
| Manager: | JEFFREY TRIPP 8535 MISSION RD SAN ANTONIO, TX 78214 Phone 210-207-1800 |
Additional Remarks
| - | NUMEROUS ACFT OPERATING AT OR ABOVE 2500 FT MSL IN THE STINSON ARPT TFC AREA UNDER THE CTL OF SAN ANTONIO APCH. |
| - | PAEW ADJ ALL TWYS & RAMP AREAS MON-FRI 0700-1759. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC SAT APCH AT 210-805-5516. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CENTERPOINT THREE | |
download (264KB) |
| CRVZA TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (301KB) |
| CRVZA TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (206KB) |
| DNKIN TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (441KB) |
| LEMIG TWO | |
download (204KB) |
| MARCS TWO | |
2 pages:
[1] [2] (427KB) |
| POPPO TWO (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (314KB) |
| POPPO TWO (RNAV), CONT.2 | |
download (237KB) |
| QERVO THREE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (388KB) |
| QERVO THREE (RNAV), CONT.2 | |
download (273KB) |
| STONEWALL TWO | |
download (221KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 **CHANGED** | |
download (226KB) |
| VOR RWY 32 | |
download (184KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| ALAMO FIVE | |
2 pages:
[1] [2] (383KB) |
| ALISS SEVEN (RNAV) | |
download (217KB) |
| BOWIE EIGHT | |
2 pages:
[1] [2] (347KB) |
| LEJON FIVE | |
download (225KB) |
| SLENA TWO (RNAV) | |
download (220KB) |
| SNIDR TWO (RNAV) | |
download (290KB) |
| TJANO TWO (RNAV) | |
download (230KB) |
| YODUH TWO (RNAV) | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (312KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSKF - Kelly Field Airport (6 nm NW)
KSAT - San Antonio International Airport (12 nm N)
KRND - Randolph Air Force Base (15 nm NE)
KCVB - Castroville Municipal Airport (20 nm W)
KPEZ - Pleasanton Municipal Airport (23 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in March 2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Stinson Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:13 | | 11:13 |
| Sunrise | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunset | | 20:21 | | 01:21 |
| Evening civil twilight | | 20:48 | | 01:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 09:06:34 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 04:06:34 |
|
| METAR |
| KSSF | 210853Z AUTO 06008KT 8SM -RA BKN011 OVC095 23/21 A2991 RMK AO2 LTG DSNT E-SW RAB19 CIG 009V012 SLP118 P0002 60002 T02280211 56013 $
|
KSKF 5nm W | 210848Z AUTO 04011KT 10SM -RA OVC012 23/21 A2989 RMK AO2 LTG DSNT SE-S AND W DZB08E14RAB14 CIG 011 RWY34 SLP114 $
|
KSAT 12nm N | 210851Z 04010KT 10SM -RA BKN011 OVC110 22/21 A2995 RMK AO2 LTG DSNT N AND SE AND S RAB43 TSE45 SLP123 CB OCNL LTG DSNT NE S TS MOVG NE P0000 60000 T02220206 58010
|
KRND 15nm NE | 210850Z AUTO 02008KT 10SM -TSRA OVC009 24/21 A2995 RMK AO2 TSB50 OVC V BKN CIG 008 RWY15R SLP134
|
KCVB 20nm W | 210835Z AUTO 06007KT 9SM OVC013 23/22 A2993 RMK AO2 LTG DSNT SE-W
|
|
| TAF |
| KSSF | 210551Z 2106/2206 07007KT P6SM BKN035 BKN080 FM210700 08007KT P6SM VCSH BKN035 PROB30 2108/2113 5SM -TSRA OVC015CB FM211700 10006KT P6SM OVC035 FM220200 VRB03KT P6SM BKN050
|
KSKF 5nm W | 210720Z 2107/2208 06010G18KT 9999 BKN035 BKN100 OVC200 QNH2987INS TEMPO 2108/2114 VRB15G25KT 4800 -TSRA BKN010 OVC020CB BECMG 2114/2115 14009KT 9999 BKN025 BKN050 QNH2990INS BECMG 2117/2118 17009KT 9999 BKN050 BKN250 QNH2979INS BECMG 2203/2204 15012KT 9999 BKN025 BKN060 QNH2981INS BECMG 2207/2208 17006KT 9999 BKN017 OVC030 QNH2981INS TX30/2123Z TN21/2112Z
|
KSAT 12nm N | 210550Z 2106/2212 08007KT P6SM FEW080 BKN250 FM210700 10007KT P6SM VCSH BKN035 PROB30 2108/2113 5SM -TSRA OVC015CB FM211700 12006KT P6SM OVC035 FM220200 VRB05KT P6SM BKN050 FM220700 VRB03KT P6SM BKN015
|
KRND 15nm NE | 201555Z 2016/2122 06008KT 9999 SCT020 BKN250 QNH2998INS BECMG 2018/2019 10008KT 9999 BKN035 BKN250 QNH2990INS BECMG 2107/2108 03003KT 8000 -SHRA SCT012 OVC025 QNH2997INS TEMPO 2108/2115 VRB15G25KT 4800 -TSRA BKN012CB OVC025 BECMG 2114/2115 04006KT 9999 NSW SCT025 BKN035 BKN150 QNH2992INS BECMG 2120/2121 18003KT 9999 SCT050 BKN250 QNH2986INS TX27/2022Z TN20/2112Z LAST NO AMDS AFT 2100 NEXT 2110
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|