FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SXL |
| Lat/Long: | 38-13-53.9000N 080-52-14.9000W 38-13.898333N 080-52.248333W 38.2316389,-80.8708056 (estimated) |
| Elevation: | 1819.7 ft. / 554.6 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2000) |
| From city: | 3 miles S of SUMMERSVILLE, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 26651 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 04/22 - CTAF. PAPI RWY 22 OTS INDFLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) LIGHTHOUSE 2 MI SE. MAY BE MISTAKEN FOR RTG BCN. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| CHARLESTON APPROACH: | 119.2 |
| CHARLESTON DEPARTURE: | 119.2 |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF-SERVE. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3015 x 50 ft. / 919 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-13.698933N | | 38-14.096528N |
| Longitude: | 080-52.437152W | | 080-52.059907W |
| Elevation: | 1807.6 ft. | | 1819.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 044 magnetic, 037 true | | 224 magnetic, 217 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes REILS OTS INDEFLY. | | yes REILS OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | SDF | | |
| Obstructions: | 50 ft. trees, 201 ft. from runway, 150 ft. right of centerline 30 FT TREES; UP TO 120 FT DSTC, APPROX 105 TO 125 FT RIGHT. | | 65 ft. trees, 201 ft. from runway, 150 ft. left of centerline 70 FT TREES, 0 FT DSTC 200 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | U.S. ARMY CORPS OF ENGINEERS. 502 8TH ST. HUNTINGTON, WV 25701 Phone 304-399-5890 ARPT LEASED TO NICHOLAS CO. ARPT AUTH. P O BOX 95, SUMMERSVILLE, WV 26651. 304-872-7830. USACE POC TRAVIS BOWMAN. 304-590-9353 CELL PH. |
| Manager: | TIM ADKINS ATTN: NCAA, PO BOX 95 SUMMERSVILLE, WV 26651-0754 Phone 304-881-1600 ARPT PHYS ADDR. 2506 AIRPORT RD. SUMMERSVILLE, WV 26651. |
Additional Remarks
| - | RWY 04 50 FT DROP-OFF 110 FT FM THR. |
| - | RWY 22 30 FT DROP-OFF 110 FT FM THR. |
| - | FOR CD CTC CHARLESTON APCH AT 304-344-5867 EXT 281. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-A | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (283KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
48I - Braxton County Airport (29 nm N)
KBKW - Raleigh County Memorial Airport (29 nm SW)
KLWB - Greenbrier Valley Airport (32 nm SE)
KCRW - West Virginia International Yeager Airport (35 nm W)
KUSW - Boggs Field Airport (42 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo © Appalachian Aerial Images
Do you have a better or more recent aerial photo of Summersville Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunrise | | 06:17 | | 10:17 |
| Sunset | | 20:23 | | 00:23 |
| Evening civil twilight | | 20:52 | | 00:52 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 09:20:27 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 05:20:27 |
|
| METAR |
KBKW 28nm SW | 110902Z AUTO 02008KT 8SM -RA OVC005 12/11 A3009 RMK AO2 P0001 T01220106 $
|
K48I 29nm N | 110855Z AUTO 00000KT 8SM FEW065 11/04 A3009 RMK AO2 RAB0822E0842 P0000 60000 T01060045 52003 $
|
KLWB 31nm SE | 110855Z AUTO 00000KT 3SM -RA BR BKN033 BKN040 BKN080 11/11 A3007 RMK AO2 P0001
|
KCRW 35nm W | 110854Z 00000KT 10SM SCT090 OVC110 11/09 A3011 RMK AO2 RAE0755 SLP190 P0000 60001 T01110094 53007 $
|
KI16 50nm SW | 110855Z AUTO 10SM -RA SCT012 OVC030 15/15 A3013 RMK AO2 T01490149
|
|
| TAF |
KBKW 28nm SW | 110756Z 1108/1206 01004KT 5SM -SHRA BR BKN002 OVC060 TEMPO 1108/1112 2SM SHRA BR OVC001 FM111400 01004KT 6SM BR BKN015 FM111600 01006KT P6SM BKN045 FM111800 35007KT P6SM SCT070 FM120200 VRB03KT P6SM SKC
|
KLWB 31nm SE | 110520Z 1106/1206 36003KT P6SM SKC FM110800 00000KT 1SM -RA BR OVC009 FM111100 03003KT 3SM -RA BR OVC012 FM111300 03003KT 5SM -RA BR OVC014 FM111700 36004KT P6SM BKN050 FM120000 34006KT P6SM SCT100 FM120400 00000KT 6SM BR SKC
|
KCRW 35nm W | 110520Z 1106/1206 03005KT P6SM SCT030 BKN060 FM110800 03004KT 6SM BR VCSH SCT025 OVC050 FM111000 00000KT P6SM BKN060 FM111400 00000KT P6SM BKN200 FM111600 35006KT P6SM FEW070 FM120100 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|