FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VGT |
| Lat/Long: | 36-12-38.5305N 115-11-39.9955W 36-12.642175N 115-11.666592W 36.2107029,-115.1944432 (estimated) |
| Elevation: | 2205 ft. / 672.1 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (1995) |
| From city: | 3 miles NW of LAS VEGAS, NV |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 89032 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1942 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | LOS ANGELES CENTER |
| FSS: | RENO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VGT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0500-2230 |
| Pattern altitude: | 3005 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT REIL RWY 07 & 25, 12L & 30R, 12R & 30L; PAPI RWY 07 & 25, 12L & 30R, 12R & 30L; MIRL RWY 07/25, 12L/30R, 12R/30L; TWY LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARFF INDEX A, 139.315 (E) |
Airport Communications
| CTAF: | 125.7 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 118.05 |
| WX ASOS: | 118.05 (702-648-6633) |
| NORTH LAS VEGAS GROUND: | 121.7 [0600-2000 OCT-MAR; 0600-2100 APR-SEP] |
| NORTH LAS VEGAS TOWER: | 125.7 360.75 119.15 [0600-2000 OCT-MAR; 0600-2100 APR-SEP] |
| LAS VEGAS APPROACH: | 119.4 118.125 ;RWY 12 |
| LAS VEGAS DEPARTURE: | 119.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.0 |
| NTNDO RNAV STAR: | 125.475 |
| WX ASOS at LAS (8 nm S): | PHONE 702-582-5334 |
| WX AWOS-3PT at HND (15 nm S): | 120.775 (702-614-4537) |
- VGT TWR FREQUENCY 119.15 MAY BE USED FOR RWT 12L/30R OPS.
- ALL IFR VISUAL APCH GO-AROUNDS EXPCET CLSD TFC AT VGT.
- SAID IN USE. OPERATE TRANSPONDERS WITH ALTITUDE REPORTING MODE AND ADS-B (IF EQUIPPED) ENABLED ON ALL AIRPORT SURFACES.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LASr333/8.0 | | LAS VEGAS VORTAC | | 116.90 | | 15E |
| BLDr294/20.6 | | BOULDER CITY VORTAC | | 116.70 | | 15E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 5005 x 75 ft. / 1526 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 58 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 36-12.797712N | | 36-12.817910N |
| Longitude: | 115-12.202430W | | 115-11.184988W |
| Elevation: | 2204.2 ft. | | 2172.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 088 true | | 254 magnetic, 268 true |
| Declared distances: | TORA:5005 TODA:5005 ASDA:5005 LDA:5005 | | TORA:5005 TODA:5005 ASDA:5005 LDA:5005 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. pole, 1434 ft. from runway, 24:1 slope to clear | | none |
Runway 12R/30L
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 48 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12R | | RUNWAY 30L |
| Latitude: | 36-12.880637N | | 36-12.304867N |
| Longitude: | 115-12.159957W | | 115-11.432563W |
| Elevation: | 2205.0 ft. | | 2163.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 120 magnetic, 134 true | | 300 magnetic, 314 true |
| Declared distances: | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 | | TORA:5000 TODA:5000 ASDA:5000 LDA:5000 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 45 ft. bldg, 1500 ft. from runway, 28:1 slope to clear | | none |
Runway 12L/30R
| Dimensions: | 4199 x 75 ft. / 1280 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 15 /F/C/X/T | | Single wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12L | | RUNWAY 30R |
| Latitude: | 36-12.745343N | | 36-12.261780N |
| Longitude: | 115-11.785152W | | 115-11.174485W |
| Elevation: | 2188.6 ft. | | 2145.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 120 magnetic, 134 true | | 300 magnetic, 314 true |
| Displaced threshold: | no | | 199 ft. |
| Declared distances: | TORA:4199 TODA:4199 ASDA:4199 LDA:4199 | | TORA:4199 TODA:4199 ASDA:4199 LDA:4000 |
| Markings: | precision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.20 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 45 ft. bldg, 2019 ft. from runway, 45:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CLARK COUNTY 2730 AIRPORT DR SUITE 101 NORTH LAS VEGAS, NV 89032 Phone 702-261-3803 |
| Manager: | KARINA TARNOWSKA 2730 AIRPORT DR SUITE 101 NORTH LAS VEGAS, NV 89032 Phone 702-261-3804 MGR. ALSO 702-261-3802. 702.261.3804, NORTH LAS VEGAS AIRPORT 2730 AIRPORT DRIVE, SUITE 101 NORTH LAS VEGAS, NV 89032 |
Additional Remarks
| - | AIMING POINT MKD AT 1000 FT - ALL RWYS. |
| - | RWY GUARD LGTS AT ALL INTXNS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC LAS APCH ON 124.0 OR PH 725-200-4432. |
| - | WHEN SPL EVENT PRKG PPR PROGRAM NOTAM IS ACTV, TSNT ACFT OPERS NOT PERM BASED NEED TO OBTAIN A PPR NR FM AN FBO FOR EA LDG. PPR APPVL & CONFIRMATION NRS CAN BE OBTAINED FM THE SEL FBO AT 702-261-7775. PPR CONFIRMATION NRS SHOULD BE ENTERED IN THE RMKS SECTION OF EACH FLT PLAN. |
| - | RWY 12R CALM WIND RWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| FLCHR ONE (RNAV) | |
download (134KB) |
| NTNDO ONE (RNAV) | |
download (185KB) |
| WYLND ONE (RNAV) | |
download (142KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 12L | |
download (381KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12R | |
download (376KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (141KB) |
Departure Procedures |
| NORTHTOWN FIVE | |
download (224KB) |
|
| BOULDER CITY ONE (OBSTACLE) | |
download (357KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (113KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLSV - Nellis Air Force Base (8 nm E)
KLAS - Harry Reid International Airport (8 nm S)
KHND - Henderson Executive Airport (15 nm S)
KBVU - Boulder City Municipal Airport (23 nm SE)
67L - Mesquite Airport (66 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 10-Mar-2007
Do you have a better or more recent aerial photo of North Las Vegas Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:03 | | 12:03 |
| Sunrise | | 05:32 | | 12:32 |
| Sunset | | 19:43 | | 02:43 |
| Evening civil twilight | | 20:12 | | 03:12 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 21-May-2026 00:55:39 |
| Local (UTC-7) | 20-May-2026 17:55:39 |
|
| METAR |
| KVGT | 202353Z 01008KT 10SM CLR 30/M11 A2984 RMK AO2 SLP101 T03001106 10306 20256 56022
|
KLAS 8nm S | 202356Z VRB03KT 10SM SCT250 29/M11 A2985 RMK AO2 SLP089 T02941106 10306 20261 56025
|
KLSV 9nm E | 202355Z 02010G15KT 10SM FEW200 31/M19 A2979 RMK AO2A SLP066 T03101192 10313 20269 57022 $
|
KHND 14nm S | 202356Z VRB03KT 10SM CLR 29/M09 A2988 RMK AO2 SLP116 T02941094 10300 20250 56023 $
|
|
| TAF |
| KVGT | 201724Z 2018/2118 04008KT P6SM SKC FM210100 VRB06KT P6SM FEW250 FM210700 34006KT P6SM FEW250 FM211700 04006KT P6SM SKC
|
KLAS 8nm S | 202050Z 2021/2124 06008KT P6SM SKC FM210300 25006KT P6SM FEW250 FM211700 08007KT P6SM FEW250 FM212100 15007KT P6SM SKC
|
KLSV 9nm E | 202300Z 2023/2205 07010G20KT 9999 SKC 520009 QNH2986INS BECMG 2102/2103 30012KT 9999 FEW200 QNH2989INS BECMG 2118/2119 17010G20KT 9999 FEW200 510009 QNH2986INS BECMG 2202/2203 18010G15KT 9999 SKC QNH2984INS TX34/2123Z TN14/2115Z
|
KHND 14nm S | 201724Z 2018/2118 04008KT P6SM SKC FM202100 02007KT P6SM SKC FM210400 19008KT P6SM FEW250 FM211600 VRB05KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|