FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | LVK |
| Lat/Long: | 37-41-36.2000N 121-49-13.3000W 37-41.603333N 121-49.221667W 37.6933889,-121.8203611 (estimated) |
| Elevation: | 399.9 ft. / 121.9 m (surveyed) |
| Variation: | 16E (1980) |
| From city: | 3 miles W of LIVERMORE, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 94550 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1965 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | OAKLAND FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LVK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1700, ALL SAT-SUN 0700-1100 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ATC CNTL. WHEN ATCT CLSD, ACTVT MALSR RWY 25R; TWY LGTS - 118.1. HIRL RWY 07L/25R OPER LOW INTST; TO INCREASE INTST ACTVT 118.1. MIRL RWY 07R/25L OPER LOW INTST; NOT AVBL WHEN ATCT CLSD. PAPI RWY 07L AND 25R OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 118.1 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 119.65 |
| WX ASOS: | PHONE 925-606-5412 |
| LIVERMORE GROUND: | 121.6 [0700-2100] |
| LIVERMORE TOWER: | 118.1 239.25 [0700-2100] |
| NORCAL APPROACH: | 123.85 ;RWY 07L/25R, 07R/25L |
| NORCAL DEPARTURE: | 123.85 ;RWY 07L, 07R 125.35 ;RWY 25L, 25R |
| WX AWOS-3 at C83 (12 nm NE): | 123.775 (925-634-0906) |
| WX ASOS at HWD (14 nm W): | PHONE 510-786-3052 |
| WX AWOS-3 at TCY (18 nm E): | 118.375 (209-831-4335) |
| WX ASOS at OAK (19 nm W): | PHONE 510-214-1776 |
| WX AWOS-3PT at NUQ (20 nm SW): | 124.175 (650-386-0655) |
- FREQ 121.5 NOT AVAILABLE.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OAKr079/19.2 | | OAKLAND VOR/DME | | 116.80 | | 17E |
| SJCr001/20.0 | | SAN JOSE VOR/DME | | 114.10 | | 16E |
| CCRr136/23.6 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
| SFOr063/26.7 | | SAN FRANCISCO VOR/DME | | 115.80 | | 17E |
| OSIr034/28.4 | | WOODSIDE VOR/DME | | 113.90 | | 17E |
| SAUr089/34.7 | | SAUSALITO VOR/DME | | 116.20 | | 17E |
| SGDr121/39.2 | | SCAGGS ISLAND VORTAC | | 112.10 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 7L/25R
| Dimensions: | 5253 x 100 ft. / 1601 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 90.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity RWY EDGE LGT ON LOW AND MED INTST LEVEL ON DOWNWIND LEG OF TFC PAT DFCLT TO SEE. |
| RUNWAY 7L | | RUNWAY 25R |
| Latitude: | 37-41.636222N | | 37-41.627625N |
| Longitude: | 121-49.764095W | | 121-48.675008W |
| Elevation: | 372.9 ft. | | 399.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 75 ft. tree, 2016 ft. from runway, 350 ft. left of centerline, 24:1 slope to clear +6 FT FENCE 180 FT FM RY END 400 FT LEFT OF EXTDD CNTRLN. | | 24 ft. bldg, 638 ft. from runway, 560 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 7R/25L
| Dimensions: | 2699 x 75 ft. / 823 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 7R | | RUNWAY 25L |
| Latitude: | 37-41.551892N | | 37-41.547342N |
| Longitude: | 121-49.505328W | | 121-48.945675W |
| Elevation: | 378.8 ft. | | 394.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 074 magnetic, 090 true | | 254 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Helipad H1
| Dimensions: | 24 x 22 ft. / 7 x 7 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Latitude: | 37-41.435500N | | |
| Longitude: | 121-49.402000W | | |
| Elevation: | 382.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF LIVERMORE 1052 SOUTH LIVERMORE AVE LIVERMORE, CA 94550 Phone 925-960-4200 |
| Manager: | BENEDICT STUTH 680 TERMINAL CIRCLE LIVERMORE, CA 94551 Phone 925-960-8230 |
Additional Remarks
| - | BE ALERT TO CONSIDERABLE BIRD ACTIVITY ON & IN VICINITY OF ARPT. |
| - | DO NOT MISTAKE PARALLEL TAXIWAY N OF RWY 25R/7L AS RWY. NOISE SENSITIVE AREAS 3/4 MILE EAST & 2 MILES W OF ARPT. |
| - | EFFECTIVE RY GRADIENT RY 07L 0.52% UP; RY 07R 0.59% UP. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-0516. |
| - | PLS OBS "VOLUNTARY RESTRAINT FROM NIGHT FLYING 2200L-0600L POLICY." |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS RWY 25R | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25R | |
download (258KB) |
| LOC RWY 25R | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (136KB) |
|
| LIVERMORE THREE (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (601KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (227KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
C83 - Byron Airport (12 nm NE)
KHWD - Hayward Executive Airport (14 nm W)
KTCY - Tracy Municipal Airport (18 nm E)
KOAK - Oakland San Francisco Bay Airport (19 nm W)
KPAO - Palo Alto Airport (20 nm SW)
KNUQ - Moffett Federal Airfield (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Sai Dwibhashyam
Photo taken 29-Jul-2020
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Livermore Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-Apr-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:53 | | 12:53 |
| Sunrise | | 06:21 | | 13:21 |
| Sunset | | 19:50 | | 02:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 03:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-Apr-2026 05:56:13 |
| Local (UTC-7) | 24-Apr-2026 22:56:13 |
|
| METAR |
| KLVK | 250526Z AUTO 26008KT 10SM BKN022 12/08 A2990 RMK AO2 T01170078
|
KC83 12nm NE | 250535Z AUTO 24025G32KT 10SM FEW044 13/09 A2985 RMK AO2
|
KHWD 14nm W | 250454Z 27009KT 10SM SCT022 BKN034 13/08 A2991 RMK AO2 SLP138 T01280078
|
KTCY 18nm E | 250535Z AUTO 23006G12KT 10SM CLR 15/09 A2985 RMK A01
|
KOAK 19nm W | 250453Z 26012KT 10SM FEW010 SCT030 13/08 A2992 RMK AO2 SLP130 T01330083 $
|
KNUQ 19nm SW | 250535Z AUTO VRB05KT 7SM OVC029 14/08 A2992 RMK AO2
|
KPAO 20nm SW | 250347Z 28007KT 10SM SKC 14/08 A2991 RMK LAST
|
|
| TAF |
| KLVK | 250149Z 2502/2524 29015G20KT P6SM BKN250 FM250800 23005KT P6SM SCT025 SCT035 FM251200 23003KT 6SM BR SCT020 BKN030 FM251700 23003KT 6SM BR SCT025 BKN035 FM251900 25012KT P6SM VCSH BKN040
|
KOAK 19nm W | 250146Z 2502/2606 25015KT P6SM FEW020 FM250600 27010KT P6SM BKN020 FM251700 23007KT P6SM FEW025 BKN040 FM252200 26013KT P6SM VCSH FEW030 BKN050 FM260300 27012KT P6SM VCSH BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|