FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PQN |
| Lat/Long: | 43-58-55.6920N 096-18-01.4670W 43-58.928200N 096-18.024450W 43.9821367,-96.3004075 (estimated) |
| Elevation: | 1736.7 ft. / 529.3 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2015) |
| From city: | 1 mile SE of PIPESTONE, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56164 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PQN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; PAPI RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.375 (507-825-6895) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 132.050/317.4 (SIOUX FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FSDr037/28.8 | | SIOUX FALLS VORTAC | | 115.00 | | 09E |
| MMLr211/34.7 | | MARSHALL VOR/DME | | 111.00 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL H24 VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4306 x 75 ft. / 1312 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 16.0 | | Double wheel: | 22.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-59.214250N | | 43-58.507000N |
| Longitude: | 096-17.974780W | | 096-18.037717W |
| Elevation: | 1736.0 ft. | | 1727.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 181 magnetic, 184 true | | 001 magnetic, 004 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. brush, 412 ft. from runway, 145 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2539 x 196 ft. / 774 x 60 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-59.067000N | | 43-59.018500N |
| Longitude: | 096-18.342833W | | 096-17.767800W |
| Elevation: | 1723.7 ft. | | 1736.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 097 true | | 274 magnetic, 277 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 10 ft. crops, 22 ft. from runway, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF PIPESTONE 119 2ND AVE SW PIPESTONE, MN 56164-1683 Phone 507-562-2332 |
| Manager: | ROBERT DYKSTRA 1302 13TH ST SE PIPESTONE, MN 56164-2294 Phone 605-360-2233 RDYKS@AOL.COM. |
Additional Remarks
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MINNEAPOLIS ARTCC & FLT SVCS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 **CHANGED** | |
download (267KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 **CHANGED** | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (28KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (156KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLYV - Quentin Aanenson Field Airport (22 nm S)
KDVP - Slayton Municipal Airport (22 nm E)
KBKX - Brookings Regional Airport (30 nm NW)
KFSD - Joe Foss Field Airport (31 nm SW)
KRRQ - Rock Rapids Municipal Airport (32 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Pipestone Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 21-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 05:54 | | 10:54 |
| Sunset | | 20:49 | | 01:49 |
| Evening civil twilight | | 21:24 | | 02:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 22-May-2026 03:13:33 |
| Local (UTC-5) | 21-May-2026 22:13:33 |
|
| METAR |
| KPQN | 220255Z AUTO 13011KT 10SM FEW043 OVC140 13/07 A3008 RMK AO2 T01340075 57002
|
|
| TAF |
KFSD 31nm SW | 212115Z 2121/2218 16012G20KT P6SM SCT040 BKN100 FM212300 14015G22KT P6SM BKN080 FM220200 13010G18KT P6SM BKN050 FM220700 11011G18KT P6SM OVC025 PROB30 2208/2210 5SM -SHRA OVC015 FM221000 11011G22KT 4SM -SHRA OVC009 FM221400 11017G26KT 2SM SHRA OVC009
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|