FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PVC |
| Lat/Long: | 42-04-20.2000N 070-13-14.6000W 42-04.336667N 070-13.243333W 42.0722778,-70.2207222 (estimated) |
| Elevation: | 7.8 ft. / 2.4 m (surveyed) |
| Variation: | 16W (1995) |
| From city: | 2 miles NW of PROVINCETOWN, MA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 02657 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BRIDGEPORT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PVC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-OCT 0600-1800, NOV-APR MON-SAT 0600-1700, NOV-APR SUN 0600-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSF RWY 07; REIL RWY 25; PAPI RWY 07 & 25; HIRL RWY 07/25 - 122.85. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, PRKG FEE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 119.275 (508-487-6435) |
| BOSTON APPROACH: | 118.2 |
| BOSTON DEPARTURE: | 118.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.65 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LFVr308/8.8 | | MARCONI VOR/DME | | 114.70 | | 16W |
| BOSr133/38.2 | | BOSTON VOR/DME | | 112.70 | | 16W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PROVINCETOWN | | at field | | 389 | | 16W | | PVC | .--. ...- -.-. |
| NAUSET | | 351/25.1 | | 279 | | 16W | | CQX | -.-. --.- -..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FOR AVBLTY - AMGR. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 3502 x 100 ft. / 1067 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 42-04.189783N | | 42-04.484083N |
| Longitude: | 070-13.576812W | | 070-12.911400W |
| Elevation: | 7.6 ft. | | 7.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 075 magnetic, 059 true | | 255 magnetic, 239 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSF: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with sequenced flashers | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | none | | 12 ft. trees, 610 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DEPT OF INTERIOR NATL PARK SERVICE CAPE COD NATIONAL SEASHORE SOUTH WELLFLEET, MA 02663 Phone 508-487-2100 |
| Manager: | WILLIAM JURASCHEK PROVINCETOWN AIRPORT PROVINCETOWN, MA 02657 Phone 508-487-0241 |
Additional Remarks
| A96 | ULTRALIGHT OPS NA MAY 1 - SEP 30. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | CTN: HIGH SPD MIL & HEL TFC INVOF CAPE COD CGAS. |
| - | SAWRS. |
| - | FOR CD CTC BOSTON APCH AT 603-594-5554. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 07 | |
download (292KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (252KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (150KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGHG - Marshfield Municipal Airport - George Harlow Field (20 nm W)
KHYA - Cape Cod Gateway Airport (24 nm S)
KPYM - Plymouth Municipal Airport (25 nm SW)
KCQX - Chatham Municipal Airport (25 nm SE)
KFMH - Cape Cod Coast Guard Air Station (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Karl Swenson
Photo taken 08-Jun-2020
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Provincetown Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:44 | | 08:44 |
| Sunrise | | 05:17 | | 09:17 |
| Sunset | | 19:58 | | 23:58 |
| Evening civil twilight | | 20:31 | | 00:31 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 21:31:37 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 17:31:37 |
|
| METAR |
| KPVC | 202056Z AUTO 22008KT 10SM SCT090 26/18 A2985 RMK AO2 SLP106 6//// T02560183 55001 PNO $
|
|
| TAF |
KHYA 24nm S | 201723Z 2018/2118 22011G20KT P6SM SCT060 FM202200 24010G19KT P6SM BKN080 TEMPO 2023/2101 4SM -TSRA BKN035CB FM210200 28006KT P6SM BKN070 PROB30 2102/2106 4SM -SHRA OVC035 FM210600 01006KT P6SM OVC080 PROB30 2110/2115 4SM -SHRA OVC035 FM211500 03009KT P6SM OVC050
|
KFMH 29nm SW | 201723Z 2018/2118 24012G22KT P6SM SCT060 FM202200 25010G19KT P6SM BKN080 TEMPO 2022/2101 4SM -TSRA BKN035CB FM210200 29006KT P6SM BKN070 PROB30 2102/2106 4SM -SHRA OVC035 FM210600 02006KT P6SM OVC080 PROB30 2110/2115 4SM -SHRA OVC035 FM211500 05009KT P6SM OVC050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|