FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RYN |
| Lat/Long: | 32-08-31.9600N 111-10-28.4850W 32-08.532667N 111-10.474750W 32.1422111,-111.1745792 (estimated) |
| Elevation: | 2418.9 ft. / 737.3 m (surveyed) |
| Variation: | 12E (1985) |
| From city: | 10 miles SW of TUCSON, AZ |
| Time zone: | UTC -7 (year round; does not observe DST) |
| Zip code: | 85735 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1943 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | ALBUQUERQUE CENTER |
| FSS: | PRESCOTT FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PRC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-F 0800-1700, ALL SAT 0800-1700 |
| Pattern altitude: | 3218.9 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT PAPI RWY 06R, 06L, & 24R; VASI RWY 24L; MIRL RWY 06R/24L & 15/33 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 125.8 |
| ATIS: | 133.35 |
| WX AWOS-3: | PHONE 520-578-0269 |
| RYAN GROUND: | 118.2 [0600-2000] |
| RYAN TOWER: | 125.8 120.35 [0600-2000] |
| TUCSON APPROACH: | 273.6 128.5 |
| TUCSON DEPARTURE: | 273.6 128.5 |
| WX ASOS at TUS (12 nm E): | PHONE 520-355-5542 |
| WX AWOS-3 at AVQ (16 nm N): | 118.375 (520-682-1397) |
- (TRACON_ID) U90 APCH/P & DEP/P FREQ 273.6.
- TWR FREQ WILL BE 125.8 FOR ALL RWYS EXC RWY 06L/24R WHEN STATED ON THE ATIS.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TUSr270/13.5 | | TUCSON VORTAC | | 116.00 | | 12E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RYAN | | at field | | 338 | | 12E | | RYN | .-. -.-- -. |
| ROBLES | | 055/10.3 | | 220 | | 12E | | RBJ | .-. -... .--- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SVC H24 WITH CREDIT CARD. A:0800-1700; AFT HR SVC FEE - 520-744-7474. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 6R/24L
| Dimensions: | 5500 x 75 ft. / 1676 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6R | | RUNWAY 24L |
| Latitude: | 32-08.409085N | | 32-08.714527N |
| Longitude: | 111-10.757957W | | 111-09.754213W |
| Elevation: | 2398.7 ft. | | 2403.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 058 magnetic, 070 true | | 238 magnetic, 250 true |
| Markings: | precision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
Runway 6L/24R
| Dimensions: | 4900 x 75 ft. / 1494 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 12.5 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | CLSD WHEN ATCT CLSD. |
| RUNWAY 6L | | RUNWAY 24R |
| Latitude: | 32-08.473303N | | 32-08.745550N |
| Longitude: | 111-10.949657W | | 111-10.055465W |
| Elevation: | 2393.1 ft. | | 2396.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 058 magnetic, 070 true | | 238 magnetic, 250 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 4.9 NM. |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 15/33
| Dimensions: | 4010 x 75 ft. / 1222 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 32-08.722177N | | 32-08.075478N |
| Longitude: | 111-10.821577W | | 111-10.659795W |
| Elevation: | 2386.7 ft. | | 2418.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 156 magnetic, 168 true | | 336 magnetic, 348 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF TUCSON ARPT AUTHORITY 7250 S. TUCSON BLVD. SUITE 300 TUCSON, AZ 85756 Phone 520-573-8100 |
| Manager: | DANETTE BEWLEY 7250 S. TUCSON BLVD, SUITE 300 TUCSON, AZ 85756 Phone 520-573-8100 520-245-5766; 520-573-8188/8179/8108. |
Additional Remarks
| A30A-06R | FQT ILS PRACTICE APCHS. |
| - | RWY 06L & 06R CALM WIND RWY; AFTN WIND MAY FAVOR RWY 24L & 24R. |
| - | USE LNDG LGTS IN PAT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC TUCSON APCH AT 520-829-6121. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06R | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06R | |
download (263KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (118KB) |
|
| ALMON ONE (OBSTACLE) (RNAV) | |
download (173KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (348KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTUS - Tucson International Airport (12 nm E)
KDMA - Davis Monthan Air Force Base (15 nm E)
KAVQ - Marana Regional Airport (16 nm N)
KOLS - Nogales International Airport (47 nm S)
P08 - Coolidge Municipal Airport (49 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Trent Thomas
Photo taken 13-Aug-2018
looking northeast, 7,500 feet.
Do you have a better or more recent aerial photo of Ryan Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:00 | | 12:00 |
| Sunrise | | 05:27 | | 12:27 |
| Sunset | | 19:15 | | 02:15 |
| Evening civil twilight | | 19:42 | | 02:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 10:18:15 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 03:18:15 |
|
| METAR |
| KRYN | 160245Z 25008KT 10SM CLR 29/M08 A2981
|
KTUS 11nm E | 160953Z 11003KT 10SM CLR 19/M04 A2989 RMK AO2 SLP079 T01941044
|
KDMA 16nm E | 160855Z AUTO 11006KT 10SM CLR 22/M08 A2989 RMK AO2 SLP120 T02151081 50000 TSNO $
|
KAVQ 16nm N | 160955Z AUTO 18004KT 10SM CLR 22/M04 A2984 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTUS 11nm E | 160523Z 1606/1706 24005KT P6SM SKC FM160800 15007KT P6SM SKC FM161700 19010KT P6SM SKC FM162100 24015G25KT P6SM SKC FM170300 24012KT P6SM SKC
|
KDMA 16nm E | 160632Z 1606/1709 VRB06KT 9999 SKC QNH2988INS BECMG 1611/1612 20010KT 9999 SKC QNH2984INS BECMG 1613/1614 21015G26KT 9999 SKC 520009 QNH2985INS BECMG 1621/1622 18010KT 9999 SKC QNH2973INS TX34/1622Z TN16/1612Z LIMITED METWATCH 1607 NEXT 1807
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|