FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | TGC |
| Lat/Long: | 35-55-56.8370N 088-50-56.1850W 35-55.947283N 088-50.936417W 35.9324547,-88.8489403 (estimated) |
| Elevation: | 358.4 ft. / 109.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2020) |
| From city: | 5 miles SE of TRENTON, TN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 38358 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JACKSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MKL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS 134.65/316.15 (MCKELLAR RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MKLr010/19.7 | | MC KELLAR VOR/DME | | 114.85 | | 01W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SERVICE AVAILABLE 24/7 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4802 x 75 ft. / 1464 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 35-55.556222N | | 35-56.338162N |
| Longitude: | 088-51.011577W | | 088-50.861455W |
| Elevation: | 358.0 ft. | | 355.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 011 magnetic, 009 true | | 191 magnetic, 189 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. tree, 475 ft. from runway, 76 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear | | 110 ft. tree, 1396 ft. from runway, 258 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GIBSON COUNTY ONE COURT SQUARE, SUITE 200 TRENTON, TN 38382 Phone 731-855-7613 |
| Manager: | ART HOPPERS 56 AIRPORT RD MILAN, TN 38358 Phone 731-723-9596 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (216KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (272KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
M53 - Humboldt Municipal Airport (8 nm S)
KMKL - Jackson Regional Airport (20 nm S)
KHZD - Sgt. Lee Russell Carroll County Airport (21 nm NE)
KDYR - Dyersburg Regional Airport (27 nm W)
KUCY - Everett-Stewart Regional Airport (28 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 03-Nov-2007
from FL270
Do you have a better or more recent aerial photo of Gibson County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:26 | | 10:26 |
| Sunrise | | 05:54 | | 10:54 |
| Sunset | | 19:50 | | 00:50 |
| Evening civil twilight | | 20:18 | | 01:18 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 08:51:38 |
| Local (UTC-5) | 11-May-2026 03:51:38 |
|
| METAR |
KMKL 20nm S | 110753Z AUTO 04012KT 10SM OVC080 17/11 A3009 RMK AO1 SLP186 T01720111 $
|
KHZD 21nm NE | 110835Z AUTO 05006G13KT 10SM FEW015 FEW026 OVC075 15/11 A3009 RMK A01
|
KUCY 28nm N | 110825Z AUTO 02004KT 10SM FEW110 14/14 A3011 RMK A01
|
KPHT 33nm NE | 110835Z AUTO 04006KT 10SM FEW055 BKN065 OVC075 13/12 A3011 RMK A01
|
KPVE 36nm SE | 110835Z AUTO 04005KT 10SM FEW037 SCT055 OVC070 14/11 A3011 RMK A01
|
|
| TAF |
KMKL 20nm S | 110520Z 1106/1206 36005KT P6SM SCT060 OVC090 FM111200 03008KT P6SM BKN100 FM112000 03008KT P6SM SCT100 FM120100 VRB03KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|