FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VBT |
| Lat/Long: | 36-20-41.2730N 094-13-10.2300W 36-20.687883N 094-13.170500W 36.3447981,-94.2195083 (estimated) |
| Elevation: | 1297.9 ft. / 395.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2020) |
| From city: | 2 miles S of BENTONVILLE, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72712 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VBT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAR 0730-1600, APR-SEP 0730-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18 & 36, MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (479-273-9198) |
| RAZORBACK APPROACH: | 121.0 |
| RAZORBACK DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.05 |
| WX AWOS-3PT at ROG (6 nm E): | 134.375 (479-631-9196) |
| WX ASOS at XNA (6 nm SW): | 119.425 (479-370-0218) |
| WX AWOS-3 at ASG (11 nm SE): | 124.675 (479-750-2967) |
| WX AWOS-3PT at SLG (16 nm SW): | 118.375 (479-524-9893) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS126.1/269.0 (FAYETTEVILLE RCAG) WHEN RAZORBACK APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RZCr317/7.6 | | RAZORBACK VORTAC | | 116.40 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SILOAM SPRINGS | | 050/16.0 | | 284 | | 04E | | SLG | ... .-.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5053 x 75 ft. / 1540 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 59.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-21.084195N | | 36-20.251495N |
| Longitude: | 094-13.157870W | | 094-13.165665W |
| Elevation: | 1289.2 ft. | | 1292.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | 257 ft. | | 600 ft. |
| Declared distances: | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4453 LDA:4196 | | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4196 LDA:4196 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. brush, 510 ft. from runway, 285 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear APCH RATIO 38:1 TO DTHR. | | 12 ft. pole, 615 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2448 x 75 ft. / 746 x 23 m |
| Surface: | turf |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 36-20.931000N | | 36-20.527500N |
| Longitude: | 094-13.186667W | | 094-13.190333W |
| Elevation: | 1288.7 ft. | | 1292.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:2448 TODA:2448 | | TORA:2448 TODA:2448 |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BENTONVILLE 305 SW A STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 479-254-2084 |
| Manager: | MARK SLAUGHTER 1000 SW 14TH STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 817-946-4991 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 214/F/D/X/T |
| - | BEGINNING 60 FT BYD NORTH END OF RY 18 PAVEMENT, GND HAS APROXLY 12 FT DROP OVER 60 FT LENGTH TO POND. |
| - | FOR CD CTC RAZORBACK APCH 479-649-2416, WHEN APCH CLSD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT |
| - | RWY 17/35 VFR DALGT OPNS ONLY. |
| - | SIMUL USE OF RWYS 17/35 AND 18/36 NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
Departure Procedures |
| BENTON SEVEN | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (390KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KROG - Rogers Executive Airport - Carter Field (6 nm E)
KXNA - Northwest Arkansas National Airport (6 nm SW)
5M5 - Crystal Lake Airport (11 nm W)
KASG - Springdale Municipal Airport (11 nm SE)
KSLG - Smith Field Airport (16 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Bentonville Municipal Airport/Louise M Thaden Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 10:33 |
| Sunrise | | 06:03 | | 11:03 |
| Sunset | | 20:26 | | 01:26 |
| Evening civil twilight | | 20:56 | | 01:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-May-2026 20:08:39 |
| Local (UTC-5) | 29-May-2026 15:08:39 |
|
| METAR |
| KVBT | 291956Z AUTO 28006KT 10SM -RA FEW027 BKN037 OVC060 27/22 A2992 RMK AO2 RAB42 SLP122 P0001 T02670217 $
|
KXNA 5nm SW | 291953Z 35006KT 10SM FEW047 29/21 A2991 RMK AO2 SLP111 T02940206
|
KROG 7nm E | 291958Z 09004KT 10SM FEW035 27/19 A2992 RMK AO2 SLP116 T02670194
|
KASG 12nm SE | 291948Z 01007KT 10SM SCT040 SCT045 SCT050 29/25 A2991
|
KSLG 15nm SW | 291956Z AUTO 03003KT 10SM FEW040 SCT075 29/21 A2991 RMK AO2 SLP115 T02890211
|
KFYV 20nm S | 291953Z 29007KT 10SM FEW085 30/21 A2989 RMK AO2 SLP108 T03000206
|
|
| TAF |
KXNA 5nm SW | 291720Z 2918/3018 27006KT P6SM SCT025 BKN035 FM300100 VRB02KT P6SM SCT050 BKN080 PROB30 3005/3010 3SM -TSRA BKN025CB FM301000 20006KT P6SM FEW035 BKN100
|
KROG 7nm E | 291720Z 2918/3018 26006KT P6SM SCT025 BKN035 FM300100 VRB02KT P6SM SCT050 BKN080 PROB30 3005/3010 3SM -TSRA BKN025CB FM301000 20006KT P6SM FEW035 BKN100
|
KFYV 20nm S | 291720Z 2918/3018 27005KT P6SM SCT025 BKN040 FM300100 VRB02KT P6SM SCT050 BKN080 PROB30 3005/3010 3SM -TSRA BKN025CB FM301000 20006KT P6SM FEW035 BKN100
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|