FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | W24 |
| Lat/Long: | 37-22-40.5150N 079-07-20.0830W 37-22.675250N 079-07.334717W 37.3779208,-79.1222453 (estimated) |
| Elevation: | 939 ft. / 286.2 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2005) |
| From city: | 3 miles SE of LYNCHBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24501 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT 0700-1900, ALL 0700-1800 |
| Pattern altitude: | 1739 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTIVATE TRIL RWY 28 CTAF |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| ROANOKE APPROACH: | 125.475 ;EAST OF LYH VORTAC 135.0 ;WEST OF LYH VORTAC |
| ROANOKE DEPARTURE: | 125.475 ;EAST OF LYH VORTAC 135.0 ;WEST OF LYH VORTAC |
| IC: | 135.0 ;WEST OF LYH VORTAC |
| WX ASOS at LYH (5 nm SW): | PHONE 434-205-0756 |
| WX AWOS-3 at 0V4 (15 nm S): | 120.575 (434-283-7826) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LYHr041/9.2 | | LYNCHBURG VOR/DME | | 109.20 | | 05W |
| MOLr186/31.4 | | MONTEBELLO VOR/DME | | 115.30 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOJAR | | 048/9.0 | | 385 | | 08W | | LY | .-.. -.-- |
| VINTON | | 082/37.7 | | 277 | | 08W | | VIT | ...- .. - |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 2932 x 50 ft. / 894 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | LAND RY 28 (WEST) TKOF RY 10 (EAST). |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-22.700100N | | 37-22.667972N |
| Longitude: | 079-07.604208W | | 079-07.000357W |
| Elevation: | 938.0 ft. | | 801.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | tri-color VASI on left |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 59 ft. tree, 315 ft. from runway, 89 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear RWY 10 +47 FT TREE 89 FT FROM THLD 76 FT RHT. | | 20 ft. trees, 310 ft. from runway, 171 ft. left of centerline, 5:1 slope to clear 13 FT LINE OF TREES 180 FT LEFT OF THR ON APCH. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | 4180 RICHMOND HIGHWAY LLC FREEDOM AVIATION, 310 HANGER ROAD LYNCHBURG, VA 24502 Phone 434-582-3028 |
| Manager: | ROGER BECK MCLAREN CORP., 4332 RICHMOND HWY LYNCHBURG, VA 24501 Phone 434-845-8769 |
Additional Remarks
| - | NO TGL. |
| - | DEER ON AND INVOF ARPT. |
| - | ROA TWR SVCS AVBL AT 540-563-1307. |
| - | FOR CD CTC ROANOKE APCH AT 540-563-1307. |
| - | RUNWAY 28 CLOSED FOR TAKE-OFF RUNWAY 10 CLOSED FOR LANDING |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (179KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (366KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLYH - Lynchburg Regional Airport/Preston Glenn Field (5 nm SW)
W90 - New London Airport (12 nm SW)
0V4 - Brookneal/Campbell County Airport (15 nm S)
W91 - Smith Mountain Lake Airport (28 nm SW)
KFVX - Farmville Regional Airport (33 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John Wallace
Photo taken 03-Jan-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Falwell Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 07:00 | | 11:00 |
| Sunset | | 19:40 | | 23:40 |
| Evening civil twilight | | 20:06 | | 00:06 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 09:55:14 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 05:55:14 |
|
| METAR |
KLYH 5nm SW | 030854Z AUTO 00000KT 10SM SCT060 14/11 A3028 RMK AO2 SLP246 T01390111 50003
|
K0V4 15nm S | 030855Z AUTO 16006KT 10SM CLR 15/12 A3028 RMK AO1
|
|
| TAF |
KLYH 5nm SW | 030520Z 0306/0406 17007KT P6SM SCT060 FM031600 21009G20KT P6SM FEW140 FM032200 19009KT P6SM BKN250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|