FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | W91 |
| Lat/Long: | 37-06-27.8000N 079-35-32.9000W 37-06.463333N 079-35.548333W 37.1077222,-79.5924722 (estimated) |
| Elevation: | 892.2 ft. / 271.9 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2010) |
| From city: | 4 miles SE of MONETA, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 24121 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAUSE 1 SECOND BETWEEN CLICKS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| ROANOKE APPROACH: | 135.0 |
| ROANOKE DEPARTURE: | 135.0 |
| IC: | 135.0 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LYHr248/19.2 | | LYNCHBURG VOR/DME | | 109.20 | | 05W |
| SBVr318/38.0 | | SOUTH BOSTON VORTAC | | 110.40 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| VINTON | | 121/15.0 | | 277 | | 08W | | VIT | ...- .. - |
| TECH | | 107/39.2 | | 368 | | 08W | | TEC | - . -.-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24-HR SELF-SERVE FUEL AVAILABLE WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3058 x 50 ft. / 932 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 45 /F/D/Z/U | | Single wheel: | 3.0 | | Double wheel: | 3.0 | | Double tandem: | 3.0 | | Dual double tandem: | 3.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 37-06.285267N | | 37-06.641983N |
| Longitude: | 079-35.770783W | | 079-35.326567W |
| Elevation: | 854.7 ft. | | 892.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 054 magnetic, 045 true | | 234 magnetic, 225 true |
| Displaced threshold: | 250 ft. | | no |
| Markings: | NSTD, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 43 ft. trees, 290 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear RY 05 HAS +12 FT ROAD AT THLD 100 FT R. PWR POLE 128 FT RIGHT OF APCH 86 FT FM THLD. | | 23 ft. tree, 238 ft. from runway, 122 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | SMITH MOUNTAIN LAKE AIRPORT, LLC. 1090 CUTLASS RD MONETA, VA 24121 Phone 540-297-4859 |
| Manager: | MOE BAZAZAN 1090 CUTLASS RD MONETA, VA 24121 Phone 540-296-4950 |
Additional Remarks
| A39-05/23 | 50 YEARS OLD ASPHALT |
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ROA TWR SVCS AVBL AT 540-563-1307. |
| - | LNDG FEE FOR ALL ACFT OVR 5500 LBS PUBLISHED MAX GW AND ALL CHARTER FLIGHTS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (200KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
W90 - New London Airport (16 nm NE)
KROA - Roanoke-Blacksburg Regional Airport/Woodrum Field (22 nm NW)
KLYH - Lynchburg Regional Airport/Preston Glenn Field (23 nm NE)
0V4 - Brookneal/Campbell County Airport (28 nm E)
W24 - Falwell Airport (28 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Moe
Photo taken 23-May-2015
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Smith Mountain Lake Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunrise | | 07:07 | | 11:07 |
| Sunset | | 19:39 | | 23:39 |
| Evening civil twilight | | 20:05 | | 00:05 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 23:26:42 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 19:26:42 |
|
| METAR |
KROA 22nm NW | 312254Z 20009G17KT 10SM FEW085 26/11 A3008 RMK AO2 SLP179 T02560106
|
KLYH 23nm NE | 312254Z 20012G19KT 10SM CLR 25/11 A3007 RMK AO2 SLP174 T02500111
|
K0V4 28nm E | 312315Z AUTO 18012KT 10SM CLR 25/12 A3007 RMK AO1
|
KDAN 35nm S | 312253Z AUTO 20007G20KT 170V240 10SM CLR 26/12 A3010 RMK AO2 SLP185 T02560122
|
KMTV 36nm SW | 312315Z AUTO 21007KT 10SM CLR 24/07 A3014 RMK AO2 T02420071
|
KBCB 40nm W | 312315Z AUTO 20003KT 10SM SCT065 BKN080 23/13 A3015 RMK AO2 T02270125
|
KSIF 42nm S | 312315Z AUTO 19009G15KT 10SM CLR 25/12 A3011 RMK AO2 T02510124
|
KW78 43nm SE | 312315Z AUTO 21009KT 10SM CLR 25/11 A3010 RMK AO1 T02470110
|
|
| TAF |
KROA 22nm NW | 311720Z 3118/0118 24012G20KT P6SM SCT060 BKN080 FM312300 24005KT P6SM SCT100 SCT250 FM011300 25006KT P6SM SCT050 BKN100 FM011700 28009G18KT P6SM -SHRA VCTS OVC040CB
|
KLYH 23nm NE | 311720Z 3118/0118 21014G23KT P6SM SCT080 FM010100 20007KT P6SM SCT100 BKN150 FM011600 21008KT P6SM SCT050 BKN120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|