FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | W35 |
| Lat/Long: | 39-41-33.4000N 078-09-57.9000W 39-41.556667N 078-09.965000W 39.6926111,-78.1660833 (estimated) |
| Elevation: | 412.5 ft. / 125.7 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2000) |
| From city: | 4 miles N of BERKELEY SPRINGS, WV |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 25411 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | ELKINS FLIGHT SERVICE STATION [703-724-4288] |
| NOTAMs facility: | EKN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| POTOMAC APPROACH: | 126.825 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.825 |
| WX ASOS at MRB (19 nm SE): | 119.925 (304-264-0988) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HGRr276/(14.3) | | HAGERSTOWN VOR | | 109.80 | | 07W |
| MRBr328/23.6 | | MARTINSBURG VORTAC | | 112.10 | | 07W |
Airport Services
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 4979 x 70 ft. / 1518 x 21 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition PAVEMENT SPALLING, CRACKS, UNEVEN SURFACE. LOOSE AGGREGATE AND STONES. VEGETATION GROWING THROUGH PAVEMENT. |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | NO MKGS. |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 39-41.625638N | | 39-41.487682N |
| Longitude: | 078-10.487978W | | 078-09.441572W |
| Elevation: | 409.9 ft. | | 411.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 110 magnetic, 100 true | | 290 magnetic, 280 true |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 60 ft. trees, 201 ft. from runway, 110 ft. right of centerline 60 FT TREES; UP TO 200 FT DSTC, 110 FT LEFT. | | 40 ft. trees, 201 ft. from runway, 110 ft. right of centerline 40 FT TREES; AT THLD, 10 FT RIGHT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | RIVERSIDE AIRPARK, LLC 12107 BOYD RD CLEAR SPRING, MD 21722-1605 Phone 301-842-3700 |
| Manager: | RIVERSIDE AIRPARK, LLC 12107 BOYD RD CLEAR SPRING, MD 21722-1605 Phone 301-842-3700 |
Additional Remarks
| - | NO ACFT OVER 18500 LBS GWT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-709-4993. |
| - | DRAG RACING ON RWY. EXTSV RUBBER BUILD UP ON RWY 29 PAVEMENT END. |
| - | RWY 29 END, POSSIBILITY OF 12 FT GRANDSTAND ON EACH SIDE OF RWY, 13 FT. FM RWY EDGE. |
| - | 8 FT CROPS, 50-80 FT R/L RWY CL. |
| - | ARPT CLSD NIGHTS. |
| - | UNMANNED ACFT 1000/BLW 1 NMR OF ARPT. |
| - | RC MODEL ACFT OPER ON ARPT. |
| - | AIRPORT ENTRANCE GATE LOCKED. NO PUBLIC ACCESS TO AIRPORT. |
| - | BIRDS & WILDLIFE INVOF ARPT. |
| - | RWY 11 APCH END, 10 FT DROP OFF, 30 FT FROM PAVEMENT END. RWY 29 15 FT DROP OFF, 30 FT FM RWY END. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (187KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (335KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMRB - Eastern WV Regional Airport/Shepherd Field (19 nm SE)
KHGR - Hagerstown Regional Airport-Richard A Henson Field (20 nm E)
KCBE - Greater Cumberland Regional Airport (28 nm W)
KHMZ - Bedford County Airport (29 nm NW)
N68 - Franklin County Regional Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rose Kelly
Taken in the Fall of 2007
from a powered parachute
Do you have a better or more recent aerial photo of Potomac Airpark that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 17-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:27 | | 09:27 |
| Sunrise | | 05:57 | | 09:57 |
| Sunset | | 20:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 17-May-2026 11:03:03 |
| Local (UTC-4) | 17-May-2026 07:03:03 |
|
| METAR |
KMRB 19nm SE | 171053Z 25003KT 10SM CLR 16/14 A3007 RMK AO2 SLP181 T01560144
|
KHGR 20nm E | 171053Z 21005KT 10SM CLR 17/16 A3008 RMK AO2 SLP192 T01670156 $
|
KCBE 28nm W | 171035Z AUTO 01003KT 7SM CLR 14/13 A3013 RMK AO2 T01390134
|
KHMZ 29nm NW | 171055Z AUTO 00000KT 5SM BR SCT024 12/12 A3010 RMK AO2 T01210117
|
KOKV 34nm S | 171055Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/13 A3008 RMK AO2
|
KAOO 37nm N | 171053Z AUTO 21008KT 10SM CLR 15/14 A3009 RMK AO2 SLP186 T01500139
|
|
| TAF |
KMRB 19nm SE | 170521Z 1706/1806 24005KT P6SM BKN060 FM170800 25003KT P6SM BKN060 OVC120 FM171600 26006KT P6SM SCT080 BKN250 PROB30 1718/1722 6SM -TSRA BKN035CB FM172300 21004KT P6SM SCT090 BKN250 FM180400 17002KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|