FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | I95 |
| Lat/Long: | 40-36-36.3330N 083-38-39.3334W 40-36.605550N 083-38.655557W 40.6100925,-83.6442593 (estimated) |
| Elevation: | 1029 ft. / 313.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of KENTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43326 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1968 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | I95 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0900-1700, ALL MON-FRI 0900-1800 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 04/22 - 3 CLICKS CTAF WI 3 SECS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 126.4 (419-675-0781) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at EDJ (16 nm SW): | 118.075 (937-599-4654) |
| WX ASOS at AOH (18 nm W): | 128.725 (419-224-6098) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FBCr168/21.3 | | FLAG CITY VORTAC | | 108.20 | | 02W |
| BUDr274/(26.4) | | BUCKEYE VOR | | 109.80 | | 05W |
| RODr048/26.6 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| TIFFIN | | 219/35.0 | | 269 | | 05W | | TII | - .. .. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ A1+:FULL SERVE ONLY, AFT HRS CALL 419-673-9542. 100LL:FULL SERVE ONLY, AFT HRS CALL 419-673-9542. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 4797 x 75 ft. / 1462 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 40-36.301475N | | 40-36.909615N |
| Longitude: | 083-38.986277W | | 083-38.324792W |
| Elevation: | 1029.0 ft. | | 1003.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 046 magnetic, 040 true | | 226 magnetic, 220 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 1697 ft. from runway, 212 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear | | 30 ft. acft, 201 ft. from runway, 220 ft. right of centerline 30 FT TWY, 0-200 FT DIST, 220-250 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HARDIN CO ARPT AUTH 20783 COUNTY ROAD 200 KENTON, OH 43326 Phone 567-674-9355 |
| Manager: | ED MCCORMICK 13975 COUNTY ROAD 135 KENTON, OH 43326-9304 Phone 419-673-9542 |
Additional Remarks
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (192KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (164KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEDJ - Bellefontaine Regional Airport (16 nm SW)
KAOH - Lima Allen County Airport (18 nm W)
5G7 - Bluffton Airport (19 nm NW)
56D - Wyandot County Airport (22 nm NE)
KFDY - Findlay Airport (24 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 23-Aug-2016
looking northeast
Do you have a better or more recent aerial photo of Hardin County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunrise | | 06:37 | | 10:37 |
| Sunset | | 20:27 | | 00:27 |
| Evening civil twilight | | 20:56 | | 00:56 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 15:58:15 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 11:58:15 |
|
| METAR |
KEDJ 16nm SW | 291550Z AUTO 34007KT 10SM BKN008 OVC014 13/13 A2985 RMK AO1
|
KAOH 18nm W | 291553Z AUTO 33004KT 7SM OVC013 13/11 A2985 RMK AO2 SLP109 T01330106
|
KFDY 24nm N | 291553Z AUTO 36007KT 8SM OVC011 12/10 A2984 RMK AO2 SLP102 T01220100
|
KMNN 26nm E | 291553Z AUTO 34007KT 7SM BKN010 OVC015 13/11 A2983 RMK AO2 RAE04 CIG 008V012 SLP101 P0000 T01330111 $
|
KMRT 27nm SE | 291535Z AUTO 28003KT 2SM -RA BR OVC006 13/12 A2983 RMK AO2 LTG DSNT S PRESRR VIS 1 1/4V5
|
KI74 29nm S | 291555Z AUTO 00000KT 4SM RA OVC009 12/11 A2984 RMK AO2 P0002
|
KOWX 30nm NW | 291535Z AUTO 02009KT 10SM OVC015 13/11 A2987 RMK AO2
|
KAXV 31nm W | 291535Z AUTO 35007KT 10SM BKN008 OVC012 11/10 A2986 RMK AO2
|
KDLZ 31nm SE | 291535Z AUTO 30004KT 10SM OVC006 13/13 A2983 RMK AO2 PRESRR
|
|
| TAF |
KFDY 24nm N | 291133Z 2912/3012 06004KT 6SM -RA BR FEW050 BKN070 OVC080 FM291400 02008KT 6SM -SHRA OVC022 FM291500 01008KT P6SM VCSH OVC015 FM291700 36009KT P6SM OVC024 FM292000 35010G19KT P6SM BKN035 FM300300 34009KT P6SM OVC020
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|