FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | GED |
| Lat/Long: | 38-41-15.4780N 075-21-33.4960W 38-41.257967N 075-21.558267W 38.6876328,-75.3593044 (estimated) |
| Elevation: | 53.3 ft. / 16.2 m (surveyed) |
| Variation: | 12W (2000) |
| From city: | 2 miles SE of GEORGETOWN, DE |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 19947 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GED (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 ARPT UNATNDD THANKSGIVING DAY AND CHRISTMAS DAY. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 4; REIL RWY 04, 22, 10, 28; MIRL RWY 04/22 & 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 118.375 (302-855-1052) |
| DOVER APPROACH: | 132.425 |
| DOVER DEPARTURE: | 132.425 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ATRr232/10.1 | | WATERLOO VOR/DME | | 112.60 | | 09W |
| ENOr176/33.4 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| SIEr236/35.8 | | SEA ISLE VORTAC | | 114.80 | | 09W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 5500 x 150 ft. / 1676 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 43 /F/A/X/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 175.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 04/22 SUBJ TO FQT RWY ACFT BACKTAXI OPS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 38-40.974325N | | 38-41.734883N |
| Longitude: | 075-21.948960W | | 075-21.320803W |
| Elevation: | 48.9 ft. | | 48.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 033 true | | 225 magnetic, 213 true |
| Displaced threshold: | 370 ft. | | 169 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 1258 ft. from runway, 140 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | none |
Runway 10/28
| Dimensions: | 3109 x 75 ft. / 948 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 36 /F/A/X/T | | Single wheel: | 50.0 | | Double wheel: | 91.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 38-41.087030N | | 38-41.086925N |
| Longitude: | 075-21.749400W | | 075-21.096002W |
| Elevation: | 49.0 ft. | | 53.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 102 magnetic, 090 true | | 282 magnetic, 270 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SUSSEX COUNTY COUNCIL PO BOX 589 GEORGETOWN, DE 19947 Phone 302-855-7770 |
| Manager: | ROBERT L. BRYANT 21553 RUDDER LANE GEORGETOWN, DE 19947 Phone 302-855-7774 ROBERT.BRYANT@SUSSEXCOUNTYDE.GOV. |
Additional Remarks
| - | PAEW WITHIN SAFETY AREA OF RWYS & TWYS. |
| - | BIRDS, DEER, AND OTHER WILDLIFE INVOF RWYS. |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO FREQ, CTC DOVER APCH AT 302-677-3940. IF DOVER APCH UNA, CTC WASHINGTON ARTCC AT 703-771-3587. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 125.55. |
| - | FBO HRS 0800-1800 LST. FOR SVC/FUEL AFT HRS CALL 302-855-2355. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (222KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (214KB) |
| VOR RWY 04 | |
download (233KB) |
| VOR RWY 22 | |
download (220KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (41KB) |
Departure Procedures |
| GEORGETOWN ONE | |
download (147KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (217KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N06 - Laurel Airport (14 nm SW)
KSBY - Salisbury-Ocean City Wicomico Regional Airport (22 nm S)
KOXB - Ocean City Municipal Airport (25 nm SE)
KDOV - Dover Air Force Base (27 nm N)
KWWD - Cape May County Airport (29 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Robert Thomas
Photo taken 25-Oct-2009
from a 1947 Cessna 140.
Do you have a better or more recent aerial photo of Delaware Coastal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 19:24 | | 23:24 |
| Evening civil twilight | | 19:50 | | 23:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 11:17:39 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 07:17:39 |
|
| METAR |
| KGED | 011054Z AUTO 23011G21KT 10SM CLR 18/13 A3004 RMK AO2 SLP172 T01780128
|
|
| TAF |
KSBY 22nm S | 010524Z 0106/0206 22015G23KT P6SM SKC WS020/23045KT FM011200 23014G22KT P6SM SCT250 FM011700 23013G22KT P6SM SCT050 PROB30 0121/0124 VRB15G30KT 3SM TSRA BR OVC030CB FM020000 19007KT 6SM -SHRA BR OVC040
|
KDOV 26nm N | 010800Z 0108/0214 21012KT 9999 SKC WS020/22055KT 530006 QNH2995INS TEMPO 0108/0113 21012G20KT BECMG 0112/0113 24012G20KT 9999 SCT050 BKN070 520009 520909 QNH3002INS BECMG 0120/0121 26006KT 9999 SCT020 BKN040 QNH3002INS BECMG 0123/0124 VRB06KT 8000 -RA BKN020 520006 QNH3006INS TEMPO 0203/0208 6000 TSRA BKN010CB BECMG 0208/0209 07010G18KT 9000 -SHRA SCT010 BKN020 QNH3014INS TX26/0119Z TN15/0208Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|