FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | WWD |
| Lat/Long: | 39-00-30.1300N 074-54-30.6320W 39-00.502167N 074-54.510533W 39.0083694,-74.9085089 (estimated) |
| Elevation: | 21.7 ft. / 6.6 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1980) |
| From city: | 4 miles NW of WILDWOOD, NJ |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 08242 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | MILLVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | WWD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 01, 10, 19, & 28; HIRL RWY 01/19; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 118.275 (609-886-9089) |
| ATLANTIC CITY APPROACH: | 124.6 |
| ATLANTIC CITY DEPARTURE: | 124.6 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 |
| WX AWOS-3 at OBI (14 nm NE): | 120.475 (609-861-0610) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SIEr233/7.3 | | SEA ISLE VORTAC | | 114.80 | | 09W |
| ATRr059/18.5 | | WATERLOO VOR/DME | | 112.60 | | 09W |
| ACYr220/31.0 | | ATLANTIC CITY VORTAC | | 117.15 | | 10W |
| ENOr124/31.3 | | SMYRNA VORTAC | | 111.40 | | 09W |
| VCNr185/31.9 | | CEDAR LAKE VOR/DME | | 115.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| RAINBOW | | 168/26.7 | | 363 | | 11W | | RNB | .-. -. -... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:SELF SERV AVBL H24 WITH CREDIT CARD LCTD ON APRON NEAR INTXN OF TWY A & F. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5252 x 150 ft. / 1601 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 39 /F/C/X/T | | Single wheel: | 83.0 | | Double wheel: | 121.0 | | Double tandem: | 190.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-00.136753N | | 39-01.001865N |
| Longitude: | 074-54.337648W | | 074-54.344972W |
| Elevation: | 21.7 ft. | | 15.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 360 true | | 190 magnetic, 180 true |
| Displaced threshold: | no | | 215 ft. |
| Declared distances: | TORA:5252 TODA:5252 ASDA:5036 LDA:5036 | | TORA:5252 TODA:5252 ASDA:5252 LDA:5036 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 55 ft. tree, 1140 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | 13 ft. road, 260 ft. from runway, 4:1 slope to clear APCH RATIO 22:1 TO DSPLCD THR. |
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 45.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 120.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 39-00.428852N | | 39-00.434403N |
| Longitude: | 074-55.216050W | | 074-54.160497W |
| Elevation: | 15.5 ft. | | 19.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 100 magnetic, 090 true | | 280 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 80 ft. trees, 2000 ft. from runway, 22:1 slope to clear | | 297 ft. tower, 9290 ft. from runway, 660 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DELAWARE RIVER BAY AUTHORITY PO BOX 71 NEW CASTLE, DE 19720 Phone 609-224-0303 DRBA IS LESSEE. PROPERTY OWNED BY CAPE MAY COUNTY, PO BOX 365, CAPE MAY COURT HOUSE, N.J. 08210. 609-886-0901. |
| Manager: | JOE MULHERON 201 FORRESTAL RD RIO GRANDE, NJ 08242 Phone 302-757-2952 |
Additional Remarks
| A30A-19 | CALM WIND RWY. |
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | PAEW WITHIN THE SAFETY AREAS OF ALL RYS AND TWYS DAILY MAY THRU OCT. |
| - | TWY A WEST OF TWY F CAN ONLY BE USED BY ACFT WITH WINGSPANS LESS THAN 79 FT. |
| - | UNMANNED AIRCRAFT SYSTEMS (UAS) ACTIVITY ON AND AROUND AIRFIELD. |
| - | ALL ULTRALIGHT ACFT, GLIDER OPS AND FORMATION FLTS PPR. CALL (609) 886-8652 MON-FRI 0800-1600. |
| - | FOR CD CTC ATLANTIC CITY APCH AT 609-485-6192. |
| - | TWY C IS AN FAA RESEARCH TWY AND IS RSTRD TO ACFT WITH WT LMT OF 28,000 LB AND SHOULD NOT BE USED BY ACFT GTR THAN 28,000 LB. |
| - | ARPT SFC CONDS NOT RPRTD 0800-1600. |
| - | TWY B SOUTH OF TWY A CAN ONLY BE USED BY ACFT WITH WINGSPANS LESS THAN 79 FT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (188KB) |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (220KB) |
| LOC RWY 19 | |
download (284KB) |
| VOR-A | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (518KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (441KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KOBI - Woodbine Municipal Airport (14 nm NE)
26N - Ocean City Municipal Airport (21 nm NE)
KMIV - Millville Municipal Airport (23 nm N)
KDOV - Dover Air Force Base (27 nm W)
KGED - Delaware Coastal Airport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 15-Jun-2018
looking northwest from 5,000'
Do you have a better or more recent aerial photo of Cape May County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:08 | | 10:08 |
| Sunset | | 19:47 | | 23:47 |
| Evening civil twilight | | 20:16 | | 00:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 05:45:23 |
| Local (UTC-4) | 27-Apr-2026 01:45:23 |
|
| METAR |
| KWWD | 270456Z AUTO 36003KT 10SM CLR 04/04 A3019 RMK AO2 SLP224 T00440039 401000044 $
|
|
| TAF |
KMIV 23nm N | 262000Z 2620/2718 04010KT P6SM BKN020 FM262200 04005KT P6SM SCT040 FM270300 VRB03KT P6SM SKC FM271300 05008KT P6SM SKC
|
KDOV 27nm W | 270000Z 2700/2806 03009KT 9999 FEW020 QNH3014INS WND 06009KT AFT 2716 BECMG 2719/2720 09009KT 9999 FEW250 QNH3020INS TX19/2718Z TN06/2710Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|