FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LOZ |
| Lat/Long: | 37-05-12.8100N 084-04-38.6160W 37-05.213500N 084-04.643600W 37.0868917,-84.0773933 (estimated) |
| Elevation: | 1212.3 ft. / 369.5 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2005) |
| From city: | 3 miles S of LONDON, KY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 40744 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | LOUISVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LOZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 06 & 24; MIRL RWY 06/24 - CTAF. PAPI RWY 06 & 24 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX ASOS: | 119.075 (606-877-1699) |
| WX AWOS-3 at BYL (18 nm S): | 119.575 (606-549-1585) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY INDIANAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.625/371.925 (LONDON 2 RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| LOZr029/3.6 | | LONDON VOR/DME | | 116.55 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5750 x 150 ft. / 1753 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 23 /F/C/X/T | | Single wheel: | 61.0 | | Double wheel: | 82.0 | | Double tandem: | 151.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | TREES SW END OF RWY BOTH SIDES VIOLATES 7:1 TRSN SFC. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 37-04.923895N | | 37-05.503065N |
| Longitude: | 084-05.111483W | | 084-04.175653W |
| Elevation: | 1212.3 ft. | | 1182.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 057 magnetic, 052 true | | 237 magnetic, 232 true |
| Displaced threshold: | 100 ft. | | 548 ft. |
| Declared distances: | TORA:5750 TODA:5750 ASDA:5100 LDA:5000 | | TORA:5750 TODA:5750 ASDA:5750 LDA:5200 |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes THR LGTS NON STD. | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 56 ft. trees, 1179 ft. from runway, 314 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear APCH SLOPE 16:1 TO DTHR. | | 33 ft. trees, 293 ft. from runway, 316 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITIES OF LONDON & CORBIN 566 HAL ROGERS DRIVE LONDON, KY 40744 Phone 606-878-9100 |
| Manager: | MATTHEW SINGER 566 HAL ROGERS DRIVE LONDON, KY 40744 Phone 606-878-9100 LANDLINE |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC INDIANAPOLIS ARTCC AT 317-247-2411. |
| - | SCTY 606-330-5069 EMERG POC MATT 606-260-7825 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 06 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (245KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (143KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (356KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBYL - Williamsburg-Whitley County Airport (18 nm S)
KSME - Lake Cumberland Regional Airport (26 nm W)
18I - Mc Creary County Airport (28 nm SW)
1A6 - Middlesboro/Bell County Airport (33 nm SE)
KRGA - Central Kentucky Regional Airport (35 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by John H Collette
Photo taken 26-Jun-2020
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of London (Corbin) Magee Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:52 | | 09:52 |
| Sunrise | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunset | | 20:44 | | 00:44 |
| Evening civil twilight | | 21:14 | | 01:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 08:35:13 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 04:35:13 |
|
| METAR |
| KLOZ | 250753Z AUTO 10SM BKN060 OVC095 18/18 A3005 RMK AO2 SLP166 T01830178 $
|
KBYL 18nm S | 250815Z AUTO 00000KT 10SM BKN031 OVC085 19/19 A3006 RMK AO2 T01870187
|
|
| TAF |
| KLOZ | 250632Z 2507/2606 VRB03KT P6SM SCT006 OVC035 FM250900 VRB03KT 3SM -DZ BR SCT008 OVC015 FM251200 VRB03KT 3SM BR SCT003 OVC010 PROB30 2512/2515 2SM -SHRA BR BKN003 OVC008 FM251500 VRB03KT P6SM OVC010 PROB30 2515/2521 4SM -TSRA OVC008CB FM252100 VRB04KT P6SM BKN035 PROB30 2521/2603 4SM -TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|