FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | SEF |
| Lat/Long: | 27-27-23.0000N 081-20-32.6000W 27-27.383333N 081-20.543333W 27.4563889,-81.3423889 (estimated) |
| Elevation: | 61.6 ft. / 18.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2000) |
| From city: | 6 miles SE of SEBRING, FL |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 33870 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MIAMI CENTER |
| FSS: | SAINT PETERSBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PIE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1800, ALL SAT-SUN 0700-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 1 & 19; PAPI RWY 1 & 19; MIRLS RWY 1/19- CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.475 (863-655-6424) |
| WX AWOS-3 at AVO (13 nm NW): | 118.725 (863-453-4223) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MIAMI ARTCC ON FREQS 134.55/257.7 (AVON PARK RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A UL94 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 863-655-6455. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 5234 x 100 ft. / 1595 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 32 /F/A/X/T | | Single wheel: | 87.0 | | Double wheel: | 135.0 | | Double tandem: | 252.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 27-26.894353N | | 27-27.758198N |
| Longitude: | 081-20.581735W | | 081-20.584955W |
| Elevation: | 55.9 ft. | | 58.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 360 true | | 185 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) UNUSBL BYD 8 DEGS LEFT AND 7 DEGS RIGHT OF COURSE. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 50 ft. tree, 2585 ft. from runway, 47:1 slope to clear | | 19 ft. tree, 950 ft. from runway, 45 ft. right of centerline, 39:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4990 x 100 ft. / 1521 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/Y/T | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 27-27.733587N | | 27-27.153035N |
| Longitude: | 081-20.829472W | | 081-20.174775W |
| Elevation: | 53.5 ft. | | 57.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 140 magnetic, 135 true | | 320 magnetic, 315 true |
| Displaced threshold: | 289 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:4990 TODA:4990 ASDA:4990 LDA:4701 | | TORA:4990 TODA:4990 ASDA:4990 LDA:4990 |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. rr, 400 ft. from runway, 8:1 slope to clear RWY 14 APCH RATIO 25:1 AT DTHR. | | 6 ft. fence, 408 ft. from runway, 34:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | SEBRING AIRPORT AUTHORITY 128 AUTHORITY LANE SEBRING, FL 33870 Phone 863-314-1317 |
| Manager: | ANDREW BENNETT SEBRING REGIONAL AIRPORT, 128 AUTHORITY LANE SEBRING, FL 33870 Phone 863-314-1305 |
Additional Remarks
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MIAMI ARTCC AT 305-716-1731. |
| - | 24 HR PPR FOR ACFT EQUIPPED WITH WEATHER MODIFICATION OR GEOENGINEERING EQPT 863-314-1305 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (RNP) RWY 19 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (263KB) |
| RNAV (GPS) RWY 14 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (191KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (126KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (162KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KAVO - Avon Park Executive Airport (13 nm NW)
KOBE - Okeechobee County Airport (29 nm SE)
KCHN - Wauchula Municipal Airport (29 nm W)
X07 - Lake Wales Municipal Airport (30 nm NW)
X06 - Arcadia Municipal Airport (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Pat O’Brien
Photo taken 14-Jul-2018
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sebring Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunrise | | 06:49 | | 10:49 |
| Sunset | | 19:57 | | 23:57 |
| Evening civil twilight | | 20:21 | | 00:21 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 03:26:57 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 23:26:57 |
|
| METAR |
| KSEF | 300315Z AUTO 27004KT 10SM CLR 24/20 A2995 RMK AO2 T02430197
|
KAGR 12nm N | 300255Z AUTO 24004KT 10SM CLR 25/20 A2994 RMK AO2 SLP140 T02460201 52026 $
|
|
| TAF |
KLAL 47nm NW | 291720Z 2918/3018 VRB04KT P6SM SCT025 SCT250 FM292000 27008KT P6SM SCT040 SCT250 FM300100 VRB03KT P6SM SCT120 FM301600 26007KT P6SM SCT250
|
KPGD 48nm SW | 291720Z 2918/3018 26010KT P6SM FEW040 SCT250 FM300100 VRB04KT P6SM SCT120 FM301500 25007KT P6SM FEW250
|
KISM 50nm N | 291720Z 2918/3018 20008KT P6SM SCT040 BKN200 FM300200 24007KT P6SM FEW050 SCT250 FM301400 27009KT P6SM SCT040 BKN180
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|