FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | DYB |
| Lat/Long: | 33-03-44.2000N 080-16-51.3000W 33-03.736667N 080-16.855000W 33.0622778,-80.2809167 (estimated) |
| Elevation: | 55.8 ft. / 17.0 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 5 miles NW of SUMMERVILLE, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29483 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1986 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON - FRI 0800 - 1800, ALL SAT - SUN 0830 - 1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 06/24 OPER DUSK-2200; AFTER 2200 ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 119.575 (843-821-8403) |
| CHARLESTON APPROACH: | 120.7 |
| CHARLESTON DEPARTURE: | 120.7 |
| WX AWOS-3 at MKS (14 nm NE): | 119.175 (843-761-1486) |
| WX ASOS at CHS (16 nm SE): | PHONE 843-214-2525 |
| WX AWOS-3PT at RBW (20 nm SW): | 118.725 (843-538-3575) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CHSr314/15.9 | | CHARLESTON VORTAC | | 113.50 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 7 /F/C/X/T | | Single wheel: | 19.5 | | Double wheel: | 31.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 33-03.465793N | | 33-04.005983N |
| Longitude: | 080-17.225432W | | 080-16.485738W |
| Elevation: | 38.4 ft. | | 53.5 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 056 magnetic, 049 true | | 236 magnetic, 229 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | trees, 34:1 slope to clear | | 75 ft. tree, 1560 ft. from runway, 221 ft. right of centerline, 18:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DORCHESTER COUNTY BOX 416 ST. GEORGE, SC 29477 Phone 843-806-1180 |
| Manager: | JEFFREY CRAVEN 898 GREYBACK RD, P.O. BOX 3 SUMMERVILLE, SC 29483 Phone 843-867-3927 |
Additional Remarks
| - | FOR MAIN FBO CALL (843) 806-1180. |
| - | BANNER TOWING 1500/BLO INTMT DAILY, SOUTH SIDE RWY 06/24. |
| - | FOR CD CTC CHARLESTON APCH AT 843-414-2832. |
| - | MOWING OPS ON WEDS NEAR ACTV RWYS/TWYS DURG GROWING SEASON. |
| - | FOR MAINT AND RPR FBO CALL 843-851-0970. |
| - | VISIT DORCHESTERCOUNTYSC.GOV/GOVERNMENT/ADMINISTRATIVE-SERVICES/AIRPORT FOR AIRFIELD STS AND OTHER ARPT INFO. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 **CHANGED** | |
download (187KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 **CHANGED** | |
download (194KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (21KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (238KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
6J2 - St George Airport (14 nm NW)
KMKS - Berkeley County Airport (14 nm NE)
KCHS - Charleston Air Force Base/International Airport (16 nm SE)
KRBW - Lowcountry Regional Airport (20 nm SW)
KJZI - Charleston Executive Airport (26 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 03-Jul-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Summerville Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 20:00 | | 24:00 |
| Evening civil twilight | | 20:26 | | 00:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 17:22:34 |
| Local (UTC-4) | 28-Apr-2026 13:22:34 |
|
| METAR |
| KDYB | 281655Z AUTO 00000KT 10SM BKN080 BKN110 20/13 A3020 RMK AO2
|
KMKS 14nm NE | 281655Z AUTO 24006KT 10SM OVC085 20/12 A3023 RMK AO2
|
KCHS 16nm SE | 281656Z 30011KT 10SM SCT030 BKN250 22/13 A3025 RMK AO2 SLP241 T02170133
|
KRBW 20nm SW | 281655Z AUTO 00000KT 10SM -RA OVC090 19/12 A3025 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCHS 16nm SE | 281120Z 2812/2912 04004KT P6SM SCT025 TEMPO 2812/2814 BKN025 FM281500 31006KT P6SM SCT040 BKN150 FM281900 19009KT P6SM FEW040 SCT080 BKN200 FM290200 17004KT P6SM SCT060 BKN200 FM291000 23003KT P6SM VCSH SCT035 BKN080
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|