FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MTP |
| Lat/Long: | 41-04-36.0000N 071-55-13.7000W 41-04.600000N 071-55.228333W 41.0766667,-71.9204722 (estimated) |
| Elevation: | 6.8 ft. / 2.1 m (surveyed) |
| Variation: | 15W (2000) |
| From city: | 3 miles NE of MONTAUK, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 11954 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MTP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT DAYLIGHT HOURS ATNDD APR 15 - OCT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL & PAPI RWY 06/24 - 121.7. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| NEW YORK APPROACH: | 125.975 |
| PROVIDENCE DEPARTURE: | 125.75 |
| WX ASOS at GON (16 nm N): | 127.0 (860-449-8921) |
| WX AWOS-3PT at BID (16 nm E): | 134.775 (401-466-5495) |
| WX AWOS-3PT at JPX (17 nm SW): | 118.075 (631-537-2527) |
| WX ASOS at WST (17 nm N): | 132.375 (401-596-9543) |
- DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 124.85/269.2(WOODSTOCK RCAG) WHEN PROVIDENCE DEP CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GONr173/16.3 | | GROTON VOR/DME | | 110.85 | | 14W |
| SEYr266/16.5 | | SANDY POINT VOR/DME | | 117.80 | | 15W |
| HTOr075/20.3 | | HAMPTON VORTAC | | 113.60 | | 13W |
| ORWr187/29.0 | | NORWICH VOR/DME | | 110.00 | | 14W |
| MADr125/37.6 | | MADISON VOR/DME | | 110.40 | | 13W |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 6/24
| Dimensions: | 3246 x 75 ft. / 989 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 41-04.418512N | | 41-04.782872N |
| Longitude: | 071-55.486010W | | 071-54.969098W |
| Elevation: | 6.8 ft. | | 4.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 062 magnetic, 047 true | | 242 magnetic, 227 true |
| Displaced threshold: | 302 ft. | | 668 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on right (3.83 degrees glide path) PAPI RWY 6 TEMP OTS. | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 36 ft. trees, 200 ft. from runway, 238 ft. right of centerline RWY 06, 5 FT FENCE, 200 FT FM THLD, 200 FT RT. 15 FT TREES, 117 FT FM THLD, 205 FT RT. 30 FT TREES, 0-200 FT FM THLD, 50 FT - 70 FT LT. | | 40 ft. hill, 208 ft. from runway, 48 ft. right of centerline RWY 24, 25FT - 35FT TREES AND TERRAIN, 0-200 FT FM RWY, 200 FT RT TO 250 FT LT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | MONTAUK AIRPORT INC P.O. BOX 140 CENTERPORT, NY 11721 Phone 631-668-3738 |
| Manager: | NEIL BLANEY BOX 140 CENTERPORT, NY 11721 Phone 631-609-0932 |
Additional Remarks
| A30A-24 | NO TOUCH AND GO. |
| - | PPR HEL OPNS SS-SR; CALL AMGR 631-668-3738. |
| - | FOR CD CTC PROVIDENCE APCH AT 401-738-8945, WHEN APCH CLSD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
| - | NOISE ABATEMENT, RWY 24 DEP, RT ASAP. |
| - | DEER ON OR INVOF ARPT. |
| - | PPR JET ACFT; CALL AMGR 631-668-3738. |
| - | HELICOPTERS CALL FOR PRIOR PERMISSION TO LND ON RAMP AREA. |
| - | RWY 06; 18 FT BRUSH ALONG RWY EDGE 90 FT L; 30 FT POLE 400 FT FROM THLD 79 FT L; 31 FT POLE 216 FT FROM RWY THLD 233 FT R. |
| - | RWY 06; 26 FT TREE 382 FT FROM THLD 21 FT L; 25-32 FT TREES 180-255 FT FROM THLD 60-90 FT L; 11-17 FT TREES 225-270 FT FROM THLD 4-95 FT R. |
| - | RWY 24; 21 FT BRUSH ALONG RWY EDGE 87 FT R. |
| - | NO TOUCH AND GOES RWY 06/24. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| SARDI ONE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (476KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 06 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 24 | |
download (240KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
0B8 - Elizabeth Field Airport (12 nm NW)
KGON - Groton-New London Airport (16 nm N)
KBID - Block Island State Airport (16 nm E)
KJPX - East Hampton Town Airport (17 nm SW)
KWST - Westerly State Airport (17 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Timothy J. Quill
Photo taken 06-Jul-2019
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Montauk Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 20-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:54 | | 08:54 |
| Sunrise | | 05:26 | | 09:26 |
| Sunset | | 20:02 | | 00:02 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 20-May-2026 23:18:26 |
| Local (UTC-4) | 20-May-2026 19:18:26 |
|
| METAR |
| KMTP | 202254Z AUTO VRB06KT 24/17 A2991 RMK AO1 SLP127 T02440167
|
KGON 16nm N | 202256Z 28009KT 10SM SCT070 SCT080 BKN110 23/17 A2989 RMK AO2 LTG DSNT W SLP122 T02330167
|
KJPX 17nm SW | 202255Z AUTO 22007KT 10SM BKN065 OVC080 23/15 A2991 RMK AO2 LTG DSNT SW T02310152
|
KBID 17nm E | 202256Z AUTO 23020G26KT 10SM SCT100 18/14 A2990 RMK AO2 PK WND 23028/2207 SLP125 T01830144 PNO $
|
KWST 17nm N | 202253Z AUTO VRB04KT 10SM FEW065 SCT110 23/16 A2990 RMK AO2 SLP125 T02280161
|
|
| TAF |
KGON 16nm N | 201939Z 2020/2118 24010G15KT P6SM SCT050 SCT150 BKN250 FM202100 29014G23KT P6SM -SHRA BKN050 BKN100 PROB30 2021/2024 5SM TSRA BR BKN035CB FM210100 34008KT 6SM -SHRA BR BKN040 FM211100 02010KT 6SM -SHRA SCT020 OVC040 FM211400 04008KT P6SM VCSH BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|