FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | GST |
| Lat/Long: | 58-25-31.0000N 135-42-26.7000W 58-25.516667N 135-42.445000W 58.4252778,-135.7074167 (estimated) |
| Elevation: | 36.3 ft. / 11.1 m (surveyed) |
| Variation: | 20E (2015) |
| Time zone: | UTC -8 (UTC -9 during Standard Time) |
| Zip code: | 99826 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ANCHORAGE CENTER |
| FSS: | JUNEAU FLIGHT SERVICE STATION [907-586-7380] |
| NOTAMs facility: | GST (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 1 SEP-15 MAY 0600-1430, 15 MAY-1 SEP FRI-MON 0830-1700, 15 MAY-1 SEP TUE-THU 0500-1700 |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 11 & 29; VASI RWY 11 & 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | ARFF SVC AVBL DURG SKED ACR OPS. CLSD TO ACR OPS MORE THAN 30 PAX SEATS EXC PPR IN WRITING - RGNL DIR DOT & PUB FAC SE RGN 6860 GLACIER HIGHWAY JUNEAK AK 99801-7999. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.5 |
| WX AWOS-3P: | 125.9 (907-697-2447) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY ANCHORAGE ARTCC ON FREQS 133.2/360.65 (GUSTAVUS RCAG).
- COMMUNICATIONS PRVDD BY JUNEAU FSS ON FREQ 122.65 (GUSTAVUS RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SSRr296/20.5 | | SISTERS ISLAND VORTAC | | 114.00 | | 20E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ELEPHANT | | 297/20.8 | | 391 | | 20E | | EEF | . . ..-. |
| COGHLAN ISLAND | | 257/31.9 | | 212 | | 20E | | CGL | -.-. --. .-.. |
Airport Services
| Fuel available: | A A:CFM AVBL - 907-209-0305. |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 6720 x 150 ft. / 2048 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 58-25.962875N | | 58-25.182333N |
| Longitude: | 135-43.036752W | | 135-41.550133W |
| Elevation: | 36.2 ft. | | 29.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 115 magnetic, 135 true | | 295 magnetic, 315 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3010 x 60 ft. / 917 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Operational restrictions: | MNTND WINTER MONTHS; RCMD DAYLIGHT OPS ONLY. 9 FT FENCE 554 FT S. RWY 02/20 NOT AVBL FOR PART 121/380 SKED AND NON-SKED OPS WITH PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 58-25.203828N | | 58-25.576762N |
| Longitude: | 135-43.091560W | | 135-42.473407W |
| Elevation: | 30.5 ft. | | 32.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 021 magnetic, 041 true | | 201 magnetic, 221 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. trees, 650 ft. from runway, 25:1 slope to clear | | 72 ft. trees, 1200 ft. from runway, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ALASKA DOT&PF SOUTHCOAST REGION 6860 GLACIER HWY JUNEAU, AK 99801-7999 Phone 907-465-1763 |
| Manager: | JEFF JARVIS PO BOX 239 GUSTAVUS, AK 99826 Phone 907-697-2251 |
Additional Remarks
| A39-11/29 | PCR VALUE: 280/F/B/X/T |
| A39-02/20 | PCR VALUE: 237/F/B/X/T |
| - | TSNT PRKG E SIDE OF RWY 02/20; ASPH SFC SOFT; ACFT OVR 12500 LBS CTC AMGR 24 HR PRIOR MON-FRI 0600-1430. |
| - | GUSTAVUS & SISTERS ISLAND WX CAMERA AVBL ON INTERNET AT HTTPS://WEATHERCAMS.FAA.GOV |
| - | 24 HR PPR FOR CARGO OPS OVR 100000 LB - AMGR. |
| - | BE ALERT: SEE GENNOT - ENROUTE CTAF FREQS. |
| - | LTD ARPT MAINT SVC AVBL: 1 SEP-14 MAY 0600-1430; 15 MAY-1 SEP FRI-MON 1000-1830, TUE-THU 0600-1830. AFT HR - AMGR. |
| - | ARPT SAND LRGR GRADATION THAN FAA RCMDD/SEE AC150/5200-30. |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -13C. |
| - | TSNT PRKG AVBL GA RAMP ACES VIA TWY F. |
| - | PAJA ON RWY, TWY OR PRKG APRON NA. |
| - | WILDLIFE ON & INVOF RWY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (391KB) |
| VOR RWY 29 | |
download (405KB) |
| VOR RWY 29 | |
download (405KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (174KB) |
|
| GUSTAVUS TWO (OBSTACLE) | |
2 pages:
[1] [2] (616KB) |
| GUSTAVUS TWO (OBSTACLE), CONT.2 | |
download (411KB) |
| GUSTAVUS TWO (OBSTACLE), CONT.3 | |
download (492KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
PAJN - Juneau International Airport (36 nm E)
PASI - Sitka Rocky Gutierrez Airport (83 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-8) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 03:44 | | 11:44 |
| Sunrise | | 04:40 | | 12:40 |
| Sunset | | 21:18 | | 05:18 |
| Evening civil twilight | | 22:14 | | 06:14 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 02:26:35 |
| Local (UTC-8) | 13-May-2026 18:26:35 |
|
| METAR |
| PAGS | 140156Z AUTO 20003KT 10SM OVC032 09/07 A2980 RMK AO2 SLP089 T00940067 $
|
|
| TAF |
| PAGS | 131729Z 1318/1418 VRB02KT P6SM BKN050 FM132000 17005KT P6SM -RA BKN025 OVC050 FM140100 19005KT 5SM -RA BR FEW009 OVC018 FM140900 14002KT 6SM -RA BR SCT007 OVC015 PROB30 1412/1418 4SM -RA BR BKN007 AMD LTD TO CLD VIS AND WIND
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|